فیلسوفان سفیدپوست را از برنامۀ درسی حذف کنید

دانشجویان دانشگاه لندن می‌گویند لازم است این نهاد معتبر دانشگاهی استعمارزدایی شود و باید این کار را از حذف «فلاسفۀ سفیدپوست» از برنامۀ درسی آغاز کرد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از واشنگتن تایمز، دانشجویان دانشکدۀ «مطالعات شرقی و آفریقایی-اس‌او‌ای‌اس» (SOAS) می‌خواهند آثار سقراط، افلاطون و فلاسفۀ کلاسیک دیگر از دروس دانشگاه حذف شود و این تقاضا نه به خاطر نوع منطق و استدلال آنها، بلکه به خاطر رنگ پوست این فلاسفه است.
 
برنامۀ دانشجویان برای استعمارزدایی از دانشکدۀ «مطالعات شرقی و آفریقایی» دربردارندۀ فهرستی از اولویت‌هایی است که گروهی از دانشجویان برای سال آتی در نظر گرفته‌اند.

دانشجویان خواستار آنند که اکثریت فلاسفه‌ای که آثار آنها در این رشته موردمطالعه قرار می‌گیرد از جنوب جهانی (جهان ‌سوم) یا جمعیت‌های پراکندۀ آن باشند.

این گروه در وب‌سایت خود عنوان داشته که اگر لازم باشد آثار فلاسفۀ سفیدپوست نیز موردمطالعه قرار بگیرد، اساتید ملزمند آثار آنها را از دیدگاهی انتقادی تدریس کنند. برای مثال این که بپذیرند فلاسفۀ روشنگری آثار خود را در یک فضای استعماری تحریر کرده‌اند.

این درخواست‌ها موجب عصبانیت دانشگاهیونی شده که روزنامه‌های انگلیس با آنها مصاحبه کرده‌اند.

آقای آنتونی سلدون، نائب‌رئیس «دانشگاه باکینگهام» در روز شنبه خطاب به «دیلی‌میل» اظهار داشت: "«صحّت سیاسی» دارد از کنترل‌مان خارج می‌شود. ما باید جهان را همان‌گونه که بوده بفهمیم، نه این که تاریخ را آن‌گونه که دوست داریم بازنویسی کنیم!"

آقای فیلسوف، سر راجر اسکراتون می‌گوید: "اگر آنها فکر می‌کنند که کانت نقد خود از عقل محض را در یک فضای استعماری نوشته است، من هم می‌خواهم از آن آگاه شوم."

اریکا هانتر، رئیس بخش ادیان و فلاسفۀ  دانشکدۀ مطالعات شرقی و آفریقایی نیز در مقابل درخواست دانشجویان مقاومت نشان داد و گفت این تقاضاها مضحک هستند.

اولویت‌های دیگر این گروه دانشجویی شامل به دست‌ آوردن بورسیه برای پناهندگان و مبارزه با به حاشیه رانده شدنِ دانشجویان اقلیتی است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.