کاردینالِ هنگ‌کنگ: دوستی پاپ با چین خیانتی است به مسیح

بالاخره پس از شش دهه روابط تلخ میان واتیکان و چین، کم‌کم کدورت‌های بین این دو کشور در حال از بین رفتن است. اما کاردینال «جوزف زن» (Joseph Zen)، اسقف سابق هنگ‌کنگ این دوستی را به‌شدّت نقد کرده و آن را خیانت به عیسی مسیح خوانده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، ماه‌هاست پکن و واتیکان تلاش دارند به هم نزدیک‌تر شوند و عدّه‌ای می‌گویند شاهکار پاپ فرانسیس آن خواهد بود که بتواند دربارۀ اجازه دادن به دولت کمونیست چین برای دخالت در انتخاب اسقف‌ها تصمیم درستی بگیرد.

کاردینال جوزف زِن که در مدرسۀ سیلسیانِ هنگ‌کنگ مشغول به تدریس است اما معتقد است: "شاید پاپ کمی ساده‌دل است و از سابقۀ عملکرد کمونیست‌ها در چین اطّلاعی ندارد. احتمالاً پاپ خبر ندارد که این کمونیست‌ها صدها هزار تن از مردم را به قتل رسانده‌اند".

کاتولیک‌های چین آزادند که در مراسم عشای ربّانی شرکت کنند و در کلیساهای مجاز دولتی حضور یابند، اما اجازۀ تبلیغ دینی ندارند. در حال حاضر، «انجمن میهن‌دوستانۀ کاتولیک چین» که تحت‌نظارت دولت عمل می‌کند، کلیسا را تحت‌نظر دارد و بدون هرگونه دخالتی از جانب واتیکان، اسقف‌های خود را منصوب می‌کند.

یک کلیسای کاتولیک زیرزمینی نیز وجود دارد که طبق بعضی برآوردها، بزرگ‌تر از کلیسای رسمی است و روحانیان و اعضای آن مورد ایذاء و اذیت مقامات دولت هستند. مسیحیان پروتستان نیز با مشکلات مشابهی مواجهند و اخیراً بیش از هزار و دویست صلیب از ساختمان‌ها و کلیساهای تخریب‌شده برداشته شده است.

زِن شاکی است که اکثر حامیان این معامله از ماهیت حقیقی چین بی‌خبرند و از وضعیت کلیسا تحت حکومت کمونیست‌ها تجربه‌ای ندارند. با آزادی دروغین وعده‌داده‌شده، کشیشان می‌توانند آزادانه‌تر به وعظ بپردازند و کلیساهای بیشتری گشایش خواهد یافت، اما دیر یا زود مردم خواهند دید که اسقف‌ها بازیچۀ دست دولت هستند. اسقف‌های رسمی انجیل را وعظ نمی‌کنند، بلکه مردم را به تبعیت از مقامات کمونیستی فرامی‌خوانند.

اما فرانچسکو سیسی (Francesco Sisci) پژوهشگر و خبرنگار ایتالیایی که در پکن زندگی می‌کند معتقد است: "توافق‌ بسیار گسترده‌ای در پیش داریم، اما مشخّص نیست که چه زمانی از این معامله پرده برداشته شود و قرار هم نیست که به روابط کامل دیپلماتیک منجر شود".

سیسی که در آغاز سال جاری با پاپ فرانسیس مصاحبه کرده بود و ضمن مصاحبه، پاپ نسبت به گفتگو با پکن اظهار تمایل کرده بود معتقد است که این معامله موفقیت بزرگی برای چین، واتیکان و پیروان همۀ ادیان خواهد بود. سیسی قبول ندارد که این معامله به منزلۀ زیرپا گذاشته شدن اصول واتیکان است. او می‌گوید خیلی‌ها در کلیسای کاتولیک معتقدند که مذاکره با رهبران کمونیست چین در حوزۀ مسائلی مثل حقوق بشر و آزادی دینی بسیار بهتر از جنگ کردن با آنهاست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.