دانشنامه مبانی فقه و اصول بر اساس فقه مذاهب اسلامی در ابوظبی منتشر شد

دانشنامه مبانی فقه و اصول بر اساس فقه مذاهب اسلامی در 47 جلد در ابوظبی چاپ و وارد بازار نشر شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از چاپ و انتشار دانشنامه مبانی فقه و اصول با عنوان «معلمه زاید للقواعد الفقهیه و الاصولیه» بر اساس فقه مذاهب اسلامی از جمله فقه شیعه جعفری از سوی بنیاد خیریه و امور انسانی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ابوظبی خبر داد.
 

بر اساس این خبر، دانشنامه مبانی فقه و اصول در 47 جلد منتشر شده است و همزمان با انتشار آن، مجموعه مطالب پژوهشی فقهی در قالب یک نرم‌افزار با برنامه‌نویسی مدرن و ظرفیت بالا به بازار مطالعات و تحقیقات فقهی و اصولی عرضه شده است.
 

متصدیان امر و ناظران بر تألیف این دایره‌المعارف علمی و فقهی47 جلدی مدعی‌اند این دانشنامه به گونه‌ای جامع تدوین وتالیف شده است و به بحث و بررسی مبانی فقهی و اصولی اسلامی برآمده از کتاب و سنت نبوی می‌پردازد‌.
 

نکته  قابل توجه در تدوین این دایره‌المعارف علمی، فراگیری و شمولیت این مجموعه فقهی نوین است که طی سال‌ها مطالعه و تحقیق، صدها نفر از محققان، نخبگان و متخصصان مسائل اسلامی از گوشه و کنار دنیای اسلام با استفاده از منابع و مصادر مذهبی و غیرمذهبی قدیم و جدید کشف و استخراج شده است و اغلب بر فقه مذاهب هشت‌گانه منتسب به دین اسلام نظیر حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی، جعفری، زیدی، اباظی و ظاهری مبتنی و استوار شده است.
 

این دانشنامه از شش قسمت شامل مقدمات، مطالعات نظری و عامه در حوزه قواعد، قواعد هدف و اصلی، قواعد فقهی، ضوابط فقهی، قواعد اصولی و همچنین بخش فهرست‌ها تشکیل شده است.
این دانشنامه حاصل 15 سال تحقیق و تتبع عده زیادی از پژوهشگران مطالعات نظری و فقهی مذاهب مختلف دنیای اسلام است.
 

دانشنامه مبانی فقه و اصول بر اساس فقه مذاهب اسلامی در 47 جلد در ابوظبی چاپ و وارد بازار نشر شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.