رأی پیروان ادیان و مذاهب مختلف در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا

گریگوری اسمیت و جسیکا مارتینز

با بررسی نتایج آراء انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تغییر چندانی در سوگیری‌های سیاسی گروه‌های مذهبی این کشور مشاهده نمی‌کنیم. کسانی که در انتخابات‌های گذشته حامی نامزدهای جمهوری‌خواه بودند، مثل مسیحیان سفیدپوست انجیلی و کاتولیک‌های سفیدپوست، در این انتخابات نیز به‌شدّت از ترامپ حمایت کردند. گروه‌هایی نیز که سابق بر این از نامزدهای دمکرات طرفداری می‌کردند، از جمله بی‌دین‌ها، کاتولیک‌های آمریکای لاتین و یهودیان قویاً حامی کلینتون بودند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از مؤسسه پژوهشی پیو با این که در اوایل کمپین، بعضی از کارشناسان تردید داشتند ترامپ بتواند حمایت اکثریت مسیحیان سفیدپوست را به دست بیاورد، اما از هر ده مسیحی انجیلی سفیدپوست، هشت نفر به ترامپ رأی دادند و تنها 16درصد آنها به کلینتون رأی دادند. اختلاف آراء 65 درصدی ترامپ در میان رأی‌دهندگان این گروه (که شامل پروتستان‌ها، کاتولیک‌ها، مورمون‌ها و غیره می‌شود) با اختلاف آراء جورج دبلیو بوش در سال 2004، جان مک‌کین در سال 2008 و میت رامنی در سال 2012 برابر یا بیشتر از آنها بود.

کاتولیک‌های سفیدپوست نیز با اختلاف 23 درصد از ترامپ (60درصد آراء به ترامپ و 37درصد آراء به کلینتون) حمایت کردند. حمایت شدید کاتولیک‌های سفیدپوست از ترامپ، باعث شد در میان کلّ کاتولیک‌ها 52درصد آراء به ترامپ و 45درصد به کلینتون باشد، اما کاتولیک‌های هیسپانیک با اختلافی 41 درصدی از کلینتون (67درصد آراء به کلینتون و 26درصد آراء به ترامپ) حمایت کردند.
بی‌دین‌ها و یهودیان نیز مانند کاتولیک‌های هیسپانیک عمدتاً حامی کلینتون بودند. در واقع تقریباً از هر ده لامذهب، هفت نفر به کلینون رأی دادند، رأی 71درصد یهودیان نیز کلینتون بود. اکثر پیروان ادیان دیگر نیز بیشتر به کلینتون رأی دادند؛ 62درصد به کلینتون و 29درصد به ترامپ.

آراء مردم با توجّه به میزان حضور آنها در مراسم‌های مذهبی

  کلینتون ترامپ
درصد حضور در مراسم‌های عبادی و مذهبی کلیسا درصد درصد
دست‌کم یک بار در هفته 40 56
هر ماه 46 49
چند بار در سال 48 47
هیچ‌وقت 62 31
 

نتایج غیررسمی انتخابات نیز حاکی از همان روال انتخابات‌های قبلی بودند: اکثر کسانی که هر هفته به کلیسا می‌روند، به ترامپ رأی دادند (56درصد به ترامپ و 40درصد به کلینتون). افرادی که با فواصل بیشتری در مراسم‌های عبادی شرکت می‌کنند (یعنی بین چند بار در ماه و چند بار در سال)، تقریباً نیمی به ترامپ و نیم دیگر به کلینتون رأی داده بودند. و کسانی که اصلاً در مراسم‌های مذهبی شرکت نمی‌کنند، با اختلاف 31 درصدی، بیشتر از کلینتون حمایت کرده بودند (62درصد) تا ترامپ (31درصد).


و آخر این که آرایش مذهبی رأی‌دهندگان عمدتاً همانند انتخابات‌های گذشته بود، هرچند بین رأی‌دهندگان در این انتخابات و رأی‌دهندگان در رقابت‌های پیشینِ ریاست‌جمهوری تفاوت‌های کوچکی وجود داشت. تقریباً یک چهارم رأی‌دهندگان در سال 2016 مسیحیان سفیدپوست انجیلی (26درصد) بودند که این رقم با سال 2012 و 2008 تفاوتی نکرده است. اما درصد رأی‌دهندگان کاتولیک (23درصد)، در مقایسه با سال 2012 (25درصد) و 2008 (27درصد) کاهش اندکی داشته است. لامذهب‌ها نیز 15درصد تمام رأی‌دهندگان را تشکیل می‌دادند؛ یعنی 3درصد افزایش نسبت به سال 2012.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.