ده راز تاریخی که احتمالاً برای همیشه سرپوشیده باقی خواهند ماند

در تاریخ همواره رازهایی وجود داشته که مورخان به‌گونه‌ای پرونده آنها را مختومه خوانده‌اند اما با این حال بسیاری همچنان درباره واقعیت نهفته در آن رازها تأمل می‌کنند. برخی از رازهای تاریخی، هویت دینی دارند و برخی از آنها غیردینی، اما همه آنها در این ویژگی که راز هستند شبیه یکدیگرند.

به گزارش دین‌آنلاین، شماری از اسرار تاریخی هستند که ممکن است هیچ‌گاه پرده از روی آنها برداشته نشود. سایت لایو‌ساینس به ده مورد از این پرسش‌های تاریخی که ممکن است هیچ‌گاه توجیه قاطعی برای آنها یافت نشود نگاهی انداخته است.

«جک آدم‌کش»
در سال 1888 «جک آدم‌کش» دست‌کم پنج زن را در لندن به قتل رساند و جنازه‌هایشان را مثله کرد. چند نفر در این زمینه مظنون بودند، اما هویت جک هیچ‌گاه معلوم نشد.
Where is Jimmy Hoffa?
جیمی هوفا
رهبر اتحادیۀ کامیون‌رانان که به دست داشتن در جرائم سازمان‌یافته اشتهار داشت، در ژولای 1975 در شهر میشیگان ناپدید شد. هویت قاتلان و محل دفن وی همچنان نامعلوم است و جستجوهای پلیس نتیجه‌ای دربرنداشته است.
مقبرۀ کلئوپاترا
نویسندگان می‌گویند پیکر کلئوپاترای هفتم و معشوق او یعنی مارک آنتونی پس از مرگشان در سالِ 30 پیش از میلاد، با هم در یک مقبره دفن شد. پلوتارک نوشته است که این مقبره جایی در نزدیکی معبد ایزیس الهۀ مصری واقع شده و داخل بقعۀ مرتفع و زیبایی است که گنجینه‌هایی از طلا، نقره و زمرد در آن قرار دارد.
اما محل این مقبره همچنان یک راز است. در سال 2010 در محلی نزدیک اسکندریه حفاری‌هایی انجام شد و اکتشافات باستان‌شناسی جالبی به عمل آمد، اما مقبرۀ کلئوپاترا جزو آنها نبود. باستان‌شناسان می‌گویند حتی اگر مقبرۀ کلئوپاترا تا به امروز باقی مانده باشد، احتمالاً دیگر به غارت رفته و غیرقابل‌شناسایی است.
Who killed JFK?
قاتل کندی
در 22 نوامبر 1963 رئیس‌جمهور آمریکا، جان اف کندی به ضرب گلوله کشته شد. گفته می‌شود قاتل وی «لی هاروی اسوالد» بوده که به اتهام ترور کندی، دو روز بعد توسط جک روبی کشته شد. اما در این زمینه هیچ قطعیتی وجود دارد.
Oak Island money pit
چاه پول در جزیرۀ اوک
دو قرن است گفته می‌شود در جزیرۀ اوک در نوا اسکاتیا چاهی پر از پول قرار دارد که گفته می‌شود کاپیتان ویلیام کید (1645-1701) که دزددریایی بوده آن را برجای گذاشته است. برهمین اساس، خیلی‌ها به امید یافتن گنج میلیون‌ها دلار هزینه کرده و به جزیره سفر کرده‌اند، اما چیزی نیافته‌اند.
The Copper Scroll treasure
طومار مسی
در سال 1952 باستان‌شناسان طوماری مسی را در کنار طومارهای دیگر بحرالمیت در قمران یافتند. این طومار بالغ بر 1900 سال قدمت داشت و  بر روی آن از گنجینه‌های طلا و نقره‌ای سخن رفته بود که بعضی دانشمندان وجودشان را محال می‌پندارند. این که آیا این گنج وجود داشت، محل دقیق آن کجا بود، آیا یافت شد یا هنوز موجود است، همه اسراری هستند که احتمالاً هیچ‌گاه پرده از آنها برداشته نخواهد شد.
The fate of the Ark of the Covenant
سرنوشت تابوت عهد
در سال 587 پیش از میلاد، ارتشی بابلی تحت فرماندهی نبوکدالنصر دوم اورشلیم را فتح کرد، شهر را به یغما برد و معبد اول را نابود ساخت. تابوت عهد نیز در داخل معبد بود و در آن الواحی قرار داشت که ده فرمان روی آن ثبت شده بود.
معلوم نیست که چه بر سر تابوت آمد. طبق آنچه از منابع باستانی برمی‌آید، تابوت عهد یا به بابل برگردانده شد یا پیش از اشغال شهر در جایی مخفی شد. همچنین محتمل است که تابوت در گیرودار چپاول شهر از بین رفته باشد. عدّه‌ای معتقدند تابوت رهسپار اتیوپی شد و اکنون در آنجا است و بعضی دیگر نیز می‌گویند خداوند تابوت را پنهان ساخته و با ظهور منجی آن را نیز ظاهر خواهد ساخت.
The Hanging Gardens of Babylon
باغ‌های معلّق بابل
نویسندگان باستان مجموعه باغ‌های فوق‌العاده‌ای را وصف کرده‌اند که در شهر باستانی بابل واقع در عراق امروز ساخته شده بود. زمان ساخته شدن این باغ‌ها نامعلوم است. پیرامون سال 250 پیش از میلاد، فیلو این گونه نوشت که در باغ‌های معلق درختانی در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین کاشته شده بود که ریشۀ آنها در ‌بام قرار داشت، نه در خاک. تاکنون باستان‌شناسان نتوانسته‌اند اثری از چنین باغی پیدا کنند.
Was the City of Atlantis Real?
شهر آتلانتیس
در قرن چهارم پیش از میلاد، افلاطون داستان سرزمینی به نام آتلانتیس را در اقیانوس اطلس تعریف می‌کند که ظاهراً در دوران پیش از تاریخ بخش عمدۀ اروپا و آمریکا را فتح کرده بود. آتنی‌ها آتلانتیس را شکست می‌دهند و در نهایت این شهر زیر امواج ناپدید می‌شود. دانشمندان این را افسانه‌ای تلقّی می‌کنند که از رویدادهایی در تاریخ یونان الهام گرفته است.
What was Jesus really like?
زندگی مسیح
قدیمی‌ترین انجیل باقی‌مانده به قرن دوم، یعنی تقریباً صد سال پس از مسیح بازمی‌گردد. لذا از آنجا که از قرن نخست میلادی متنی برجا نمانده است، عالمان کتاب مقدس با چندین پرسش مواجهند؛ اناجیل چه زمانی نوشته شد؟ چند مورد از داستان‌ها واقعاً در عمل اتفاق افتاده است؟ زندگی دنیوی مسیح به چه صورت بود؟

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.