نگاهی به کتاب «جانم را به پایش می‌دهم: قدرت و سیاست پرچم‌ها» به تألیف تیم مارشال

رابی میلن

حدیثی از پیامبر اسلام است که می‌گوید: «پرچم‌های سیاهی از مشرق پدیدار خواهند شد و شما را طوری خواهند کشت که هیچ ملّتی آن‌گونه کشته نشده است». اکنون پرچم‌های سیاه و منحوس دولت اسلامی، الشّباب، القاعده و گروه‌های دیگر در همه‌جا به چشم می‌خورد.

جزم‌اندیشان داعش به پیش‌گویی‌ای اعتقاد دارند که می‌گوید لشکر روم (یعنی غرب و کفّار دیگر) و لشکر اسلام در دشتی در سوریه با یکدیگر به نبرد خواهند پرداخت. هنگامی که داعش دابق را اشغال کرد، یکی از اولین کارهایی که جنگجویان انجام دادند آن بود که صدها پرچم سیاه را از پشت‌بام‌های شهر به اهتزار درآوردند.
تیم مارشال می‌گوید پرچم‌ها روش عینی و سریعی برای ابراز وفاداری، قدرت و اندیشه‌ها هستند. پیام پرچم‌های سیاه داعش نیز روشن است: تحقّق یک پیشگویی آخرالزّمانی. پرچم‌های سیاه از دیرباز به پیامبر اسلام نسبت داده شده‌اند، همچنین به مهدی که پیش از روز قیامت ظهور خواهد کرد تا عدالت را احیاء کند.

بر روی پرچم داعش به رنگ سفید نوشته شده است: «لا اله الا الله، محمد رسول الله». این دو جمله شهادتین مسلمانان است. نوشته شدن شهادت بر روی یک پرچم لزوماً علامت جنگ‌طلبی نیست؛ بر روی پرچم عربستان و افغانستان (پیش از طالبان) نیز همین نوشته شده است. اما داعش به جای خط زیبای پرچم عربستان، خطّ ناموزونی انتخاب کرده تا نشان دهد نمایندۀ یک اسلامِ خالص‌تر، خشن‌تر و جنگ‌طلب‌تر است.
مارشال خاطرنشان می‌کند که ما اغلب فراموش می‌کنیم که پرچم‌های رسمی کشورها نمادهایی ستیزه‌جویانه دربردارند. جالب است بدانیم که در پس شکل و رنگ پرچم اکثر کشورها ماجرایی تاریخی مرتبط با جنگ نهفته است. برای مثال پرچم قرمز-سفید-قرمز اتریش، با راه‌راه‌های افقی‌اش خاطرۀ دوک لئوپولد پنجم را به یاد می‌آورد که پس از آن که در جنگ صلیبی سوم مسلمانان را قتل‌عام کرد، کمربندش را باز کرد و زیر آن باریکۀ سفیدی در میان پیراهن خونینش نمایان شد!
به گفتۀ مارشال، بزرگ‌ترین تیر پرچم دنیا در شهر جدّه در عربستان سعودی قرار دارد که ارتفاع آن 170 متر، طول پرچم 49 متر و وزن آن 570 کیلوگرم است!
 
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.