پژوهشی درباره اعتقادات سیاسی و اجتماعی پناهجویان در آلمان

بر پایه یک پژوهش جدید بیشتر پناهجویانی که هم اکنون در آلمان به سر می‌برند به دموکراسی و سکولاریسم اعتقاد دارند؛ با این همه گرایش‌های دست راستی و تعصب‌آمیز هم در میان آنان دیده می‌شود.

نتایج نظرسنجی‌ای که به تازگی در برلین در اقامتگاه‌های پناهجویان انجام گرفته نشان می‌دهد که اکثریت پناهجویان به دموکراسی و جدایی روشن میان دین و دولت اعتقاد دارند.
نتایج نظرسنجی مزبور در پژوهشی با عنوان "پناهجویان در سال ۲۰۱۶" بررسی شده است. در این پژوهش که روز دوشنبه ( ۱۵ اوت / ۲۵ مرداد) در پایتخت آلمان معرفی شد گفته می‌شود که بسیاری از پناهجویان در درک مسائل سیاسی دچار مشکلات فراوان هستند. همچنین "شمار نگران‌کننده‌ای" از آنان گزاره‌های دست‌راستی عوامفریبانه را بی‌قید و شرط می‌پذیرد.
به گفته پروفسور رولاند فرایتاگ، نویسنده پژوهش یاد شده و عضو کادر علمی مدرسه عالی برلین برای علوم رسانه‌ها، ارتباطات و اقتصاد، "بدین ترتیب درک و ارزشگذاری‌های پناهجویان در رابطه با مسائل سیاسی اساسی بیش از همه شبیه به طرفداران جنبش "پگیدا" و حزب "آلترناتیو برای آلمان" است". این جریان‌های سیاسی به عنوان پوپولیست و راست‌گرا و اسلام‌ستیز شناخته شده‌اند.

پناهجویان شبیه آلمانی‌های بداخلاق دهه ۱۹۵۰
رولاند فرایتاگ که استاد رشته روانشناسی اقتصادی و رسانه‌ای است گفت که برداشت‌های پناهجویان در مورد همزیستی اجتماعی به شدت با آنچه در جامعه کنونی آلمان موجود است فرق می‌کند.
او افزود که در زمینه برداشت‌های ضد لیبرال درباره سکسوالیته، هم‌جنس‌گرایی، ازدواج و شراکت در زندگی، حتی درباره اشکال زیستن و سکونت تفاوت آشکاری میان پناهجویان و اکثریت جامعه آلمان وجود دارد. به گفته او ‌برخی عقاید پناهجویان "به شدت یادآور آلمانی‌های بدعنق دهه ۱۹۵۰ در آلمان است".
برای نمونه ۸۴ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، موافق آزادی بیان بودند، اما تنها ۳۸ درصد با اینکه هنرمندان اجازه داشته باشند سیاستمداران را به سخره گیرند مخالفتی نداشتند.
نزدیک به ۶۴ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی موافق گزاره‌هایی بودند چون "بهترین شکل حکومت این است که یک رهبر قدرتمند حاکم باشد که در جهت تامین رفاه برای همه تلاش می‌کند" یا "مهم‌ترین امر در یک جامعه حفظ حق و نظم است حتی اگر با توسل به خشونت باشد".

دید نسبت به دین
به گفته نویسنده پژوهش یاد شده، برداشت پناهجویان از دین به طور غافلگیرکننده‌ای همراه با رواداری و تساهل بوده است. اکثریت آنان (۸۷ درصد) خواستار جدایی دین و دولت هستند و معتقدند که ایمان و اعتقاد دینی امری خصوصی است.
بیشتر پناهجویان با مصرف مشروبات الکلی، ازدواج مسلمانان با مسیحیان و تغییر دین مشکلی نداشته‌اند. همچنین حدود ۷۷ درصد مردان و ۸۱ درصد زنان موافق برابری حقوق زن و مرد بوده‌اند.
اما در برابر، اخلاق جنسی پناهجویان در مقایسه با اکثریت لیبرال جامعه آلمان غیر روادار و متعصب به نظر می‌رسد. از نظر حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، رابطه جنسی پیش از ازدواج گناه شمرده می‌شود و سزاوار مجازات است. حتی میان جوانان ۱۶ تا ۲۵ سال نیز این عقیده رایج است.
همچنین پیشداوری درباره همسایه‌های احتمالی در محل سکونت هم در میان پناهجویان زیاد است. ۴۳ درصد آنها دوست ندارند که همسایه‌شان یک زوج همجنسگرا باشد. حتی خانه‌هایی که دانشجویان در آن به طور اشتراکی زندگی می‌کنند (برای ۲۴ درصد) یا جفت آلمانی‌ای که ازدواج نکرده باشد (برای ۱۸ درصد) مزاحم آنهاست.
آنها در برابر با حضور یک خانواده پرجمعیت آلمانی (۶۴ درصد) یا خانواده‌ای آفریقایی (۴۱ درصد) در همسایگی‌شان مخالفتی ندارند. با این حال تنها ۲۶ درصد آنها با زندگی خانواده‌ای یهودی از اسرائیل در همسایگی‌شان موافق هستند، ۱۴ درصد آن را رد می‌کنند و برای ۶۰ درصد این موضوع بی‌تفاوت است.
اکثریت پناهجویان شرکت‌کننده در نظرسنجی حاضرند به آلمان به چشم وطن جدید خود بنگرند و وقت کافی برای یادگیری زبان و آموزش بگذارند.
برای ۹۲ درصد آنان یادگیری زبان آلمانی بسیار مهم است و ۷۰ درصد می‌خواهند برای همیشه در آلمان بمانند.
برای انجام این پژوهش در ماه ژوئن و ژوئیه حدود یک‌هزار پرسش‌نامه به زبانهای فارسی، عربی و انگلیسی در اقامتگاههای پناهجویان در برلین پخش شد. ۴۴۵ پرسش‌نامه پر شده و به پژوهشگران بازگردانده شد.
بیش از همه پناهجویانی به پرسش‌نامه‌ها پاسخ داده بودند که دارای سطح تحصیلات بالاتر بودند. این پژوهش منعکس کننده وضعیت همه پناهجویان نیست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.