درباره کشیشی که به دست داعش ذبح شد

دکتر رضا بهشتی معز در صفحه فیسبوک خود ضمن بیان گزارشی از چگونگی مواجهه‌اش با خبر کشته شدن “ژاک آمل” کشیش 84 ساله فرانسوی، ماجرایی از این کشیش فقید را در همزیستی با مسلمانان روایت کرده است:

این تصویرِ پدر "ژاک آمل" Jacques Hamel کشیش 84 ساله‌ای است که دیروز در نزدیکی‌های ما و به دست کینه توزان و نفرت پراکنان این روزگارِ پریشان ذبح شد و روز تلخی برای ما رقم زد، تلخ گذشت چون دختر من هم در همان نزدیکی و با فاصله دوسه خیابان از محل حادثه مشغول طبابت بود و تا پس از چندساعت دلهره که سرانجام خبری از او به ما رسید در دل ما طوفانی خاست و نشست. رسیده بود بلایی …
از دیروز که مسئله شخصی بود مقاومت کردم تا آرامش‌تان را نیاشوبم ولی امروز چیزی خواندم که سخت متاثر شدم و دریغم آمد با شما قسمت نکنم.
جوانی مسلمان Abderrahim Bouzelmate نام که گویا مدرس و نویسنده است با تاثر شدید نوشته که من از این پیر مسیحی درس برادری و اخوت آموختم وماجرا چنین است که چندسال پیش برای دوستی که پول نداشت و برای عروسی‌اش دنبال سالنی بود پیش کشیش "ژاک آمل" رفتم و شرح ماجرا کردم و او بیدریغ سالن کلیسا را بمن پیشنهاد کرد. به او گفتم ما برسم مسلمانی در مراسم عروسی آیاتی از قرآن خواهیم خواند و صدای قرآن درصومعه تو خواهد پیچید، مانعی ندارد؟ او گفت نه و بلافاصله کلید سالن کلیسا را برای مراسم عروسی جوانی مسلمان و برایگان در اختیار من گذاشت و در برابر شگفتی من از حرکت ارزشمند او نسبت به یک مسلمان گفت: "پسرم، پیش از هرچیز ما با هم برادریم، از یک پدر و مادریم و بنده یک خداییم".
Mais mon fils, nous sommes avant tout frères, issus du même père et de la même mère, ayant le même Dieu…"
خدایش بیامرزاد، روانش شاد.
نکته‌ای مهم:
آنچه داعش پی می‌کند نفرت پراکنی، کینه توزی و افکندن ما در دنیایی سراسر ظلمت، نفرت و دهشت است و آنچه ما باید نشان دهیم مهرورزی، عاشقی، دوستی و خردمندی است. امروز ما ایرانیان هم با "داعشیان سکولار" روبروییم، مراقب افرادی باشیم که با دین ستیزی کینه توزانه و نفرت‌افکنی و هتاکی بنام علم و مدنیت و مدرنیت، مومنان صلح‌جو و ایمانیان مصلح را نشانه گرفته‌اند و آرزوی روزی می‌برند که بنام علم و فلسفه و سکولاریسم، قلب‌های مهربان انسانهای مومن و مصلح را با تیر کین نشانه روند و جان خیراندیشان و نیک‌خواهان را سلاخی کنند. هشیار باشیم داعشیان اهل نفرتند، از کینه‌توزان در هر لباسی فاصله بگیریم، هرچه مدرن‌تر خطرناک‌تر، آرزوی آنها در گور باد.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.