زنان را در تنگنایی ما بین ایمان و فعالیت های شغلی قرار می دهد

حجاب در سال های اخیر در آلمان به مساله ای نمادین از موضوع اسلام سیاسی تبدیل شده است که در تمام محافل این کشور مطرح می گردد .

به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه آلمانی عربی القنطره، در حال حاضر از 16 ایالت آلمانی حدود 8 ایالت قانون ممنوعیت حجاب معلمان در مدارس دولتی را عملی می کنند؛ با وجود آن که به موجب قانون استفاده از هر نوع آموزه دینی برای معلمان ممنوع است اما این قانون به شکل عملی تنها در برلین اجرا می شود.

طرفداران ممنوعیت حجاب در مدارس دولتی بر این عقیده اند که حجاب نوعی آزادی دینی منفی برای دانش آموزان ایجاد کرده و برابری میان زن و مرد را از بین می برد.

با وجود آن که استفاده از آموزه های دینی در مدارس دولتی آلمان ممنوع است اما این قانون به مساوات اجرا نشده و به طور عملی استفاده از حجاب به عنوان یک آموزه دینی ممنوع است زیرا یهودیان و مسیحیان می توانند از صلیب مخصوص خود استفاده کنند، در حالی که استفاده از صلیب برای یک مسیحی تفاوت چندانی با استفاده از حجاب برای یک مسلمان ندارد و هر دو نمادی از دین می باشند.

سازمان دیده بان حقوق بشر چندی پیش مساله ممنوعیت حجاب معلمان در مدارس را مورد بررسی و نظر سنجی قرار داد و اعلام کرد که ممنوعیت حجاب معلمان را در فشارهای سختی قرار می دهد، بسیاری از زنانی که در نظرسنجی شرکت کردند، اعلام نمودند که آنان خود با رضایت قلبی حجاب را انتخاب کرده اند و چنین ممنوعیتی آنان را در تنگنایی ما بین ایمان و فعالیت های شغلی قرار داده است.

حقیقت این است که زندگی زنانی که مجبور شده اند حجاب را ترک کنند، با اجرای قانون ممنوعیت استفاده از آن بهبود نیافته است بلکه این مساله باعث شده است تا موانع زیادی برای فعالیت های روزه مره آنان و ادغام در جامعه ایجاد گردد .
حجاب در سال های اخیر در آلمان به مساله ای نمادین از موضوع اسلام سیاسی تبدیل شده است که در تمام محافل این کشور مطرح می گردد .تنش حجاب در آلمان؛ 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.