مجلس دهم؛ رکورددار کمترین نمایندگان روحانی

اعتماد در شماره امروز به بررسی آماری مجلس دهم پرداخته و در کنار روایت هجدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور، از دستور وزیر کشور برای تنظیم جداگانه طرح امنیت اجتماعی و امنیت اخلاقی خبر داده است.

مجلس دهم؛ رکورددار کمترین نمایندگان روحانی
روزنامه اعتماد در صفحه 3 گزارشی از ترکیب مجلس دهم منتشر ساخته و با اشاره به بازماندن ٢١٧ تن از نمایندگان فعلی مجلس از راهیابی به مجلس جدید، از ثبت رکوردهای جدیدی در مجلس آتی سخن گفته است. رکوردهایی همچون ورود ١٨ نفر از زنان به مجلس جدید.
 
این گزارش در ادامه، به حضور تنها ١۶ نماینده روحانی در مجلس دهم اشاره کرده و آورده است: «تعداد نمایندگان روحانی دوره جدید مجلس از ٢٧ نفر در دوره نهم به ١۶ نفر رسیده است. این روند کاهشی البته تقریبا یک روند کاملا پیوسته در طول ادوار تاریخ مجلس شورای اسلامی است. تنها استثنا آن هم به حد فاصل مجالس ششم و هفتم برمی‌گردد که نمایندگان روحانی از ٣۵ نفر در دوره ششم به ۴٣ نفر در دوره هفتم افزایش پیدا کردند.»
 
 

 
مشعل فروزان مطهری
اعتماد در صفحه 1 یادداشت علی‌اصغر شعردوست، فعال فرهنگی با موضوع «شهید مطهری و آموزه های معلمی» را منتشر ساخته و وی را به عنوان معلمی متفکر و  ریشه­ دار در مزرع پربار فقاهت، واقف به سنت‌های فرهنگی ایران و آشنا با جدیدترین و جدی‌ترین دستاوردهای فکری انسان معاصر و مسائل و مشکلات بشر امروز توصیف کرده است.
 
نگارنده وجود شهید مطهری را مشعلی فروزان در محفل دانشجویان و دانشگاهیانی دانسته که در عصر دین‌زدایی از جامعه قرار داشته و خواهان نجات از وادی دهشت و ظلمت بودند.
 

او با اشاره به گسترش کج فهمی‌ها و بدفهمی‌ها توسط نظام ستمشاهی برای کشاندن نسل جوان به وادی سرگردانی نوشته است: «استاد که به اقتضای حرفه خویش ـ کسوت روحانی و معلمی ـ با طیف عظیم نسل جوان سر و کار داشت، به آن مشکل واقف شد و دست‌های پیدا و پنهان کسانی را که در کار انهدام و تخریب اذهان و افکار آنان بود می‌شناخت و از همین رو، پرده دری و افشای آنان را آغاز کرد.»
 
 
 
هجدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور هم برگزار شد
این روزنامه در صفحه 13 گزارشی از نشست شورای اجتماعی با حضور رییس‌جمهوری به چاپ رسانده و از تقسیم کار برای کاهش آسیب‌های اجتماعی خبر داده است.
 
در این گزارش بدون اشاره به دلیل برگزار نشدن این جلسه در دفتر رهبر انقلاب، به حضور رییس‌جمهوری در این جلسه اشاره شده تا اعضا، اقدامات چهارماهه خود برای اجرای تاکیدات رهبری و کاهش آسیب‌های اجتماعی را تشریح کنند.
 

رئیس جمهوری در این نشست پرهیز از موازی‌کاری برای کاستن از آسیب‌های اجتماعی را ضروری دانسته و تاکید کرده: «برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، تقسیم کار ملی، تعیین دقیق اولویت‌ها و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد ضروری است.»
 
پیش از این احمد دلبری؛ مدیر کل بهزیستی استان تهران طلاق را مهم‌ترین چالش تهران توصیف کرده، گفته بود: «در سال ۷۵، ۵/١٣ درصد ازدواج‌ها منجر به طلاق می‌شد در حالی که در سال ۹۱ این آمار به ۳۵ درصد افزایش یافته و رشد در حدی بوده که تهران را در راس استان‌ها از نظر بالا بودن آمار طلاق قرار داده است.»
 
 
 
مساله اخلاقی سازوکارهای خاص خودش را دارد
روزنامه اعتماد در صفحه 13 از ورود وزارت کشور به موضوع «پلیس نامحسوس امنیت اخلاقی» خبر داده و پرونده گشت نامحسوس را بسته دانسته است.
 
حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه امنیت اجتماعی و اخلاقی موضوعی نیست که اجرای آن مختص به یک یا دو نظام اداری کشور باشد، گفته است: «من به عنوان دانش‌آموخته حقوق می‌گویم که ایجاد حق و تکلیف برای مردم نیاز به تقنین دارد. بنابراین با آیین‌نامه و بخشنامه و دستورالعمل نمی‌توان حق یا تکلیفی را برای مردم در نظر گرفت یا از آنان سلب کرد.»
 

ذوالفقاری، معاونت امنیتی وزیر کشور نیز در عصر روز جمعه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که بعد از بررسی و اعلام‌ نظر وزیر کشور درباره طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی، به نیروی انتظامی اعلام شد که طرح امنیت اجتماعی با امنیت اخلاقی به طور جداگانه تنظیم و تهیه شود. چرا که مساله اخلاقی سازوکارهای خاص خودش را دارد.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
  آیت الله مصباح‌یزدی: محدود کردن اسلام به عبادت‌های شخصی و دوری از فعالیت‌های سیاسی اقدامی متحجرانه است.
 
 
 اعتماد در شماره امروز به بررسی آماری مجلس دهم پرداخته و در کنار روایت هجدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور، از دستور وزیر کشور برای تنظیم جداگانه طرح امنیت اجتماعی و امنیت اخلاقی خبر داده است.مرور مطبوعات/ ‌‌یک‌شنبه‌ 12 اردیبهشت / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.