بودجه فرهنگی کشور کجا هزینه می‌شود؟

شرق در این شماره از موسساتی فرهنگی ای نوشته که از بودجه کشور، سهم ویژه‌ای دارند و در کنار خبر آغاز به کار مجدد گشت ارشاد در تهران، به انعکاس نظر آیت‌الله وحید خراسانی درباره رفتار با اهل تسنن پرداخته است.

بودجه فرهنگی کشور کجا هزینه می‌شود؟
روزنامه شرق در صفحات 1 و 6  گزارشی در خصوص هزینه کرد بودجه فرهنگی کشور به چاپ رسانده و به بررسی لیست پیوست لایحه بودجه، مشهور به «جدول17» پرداخته است.
 
این گزارش با اشاره به کاهش عددی این جدول نسبت به قبل، آن را ناشی از انتقال برخی از این نهادها و مؤسسات به ردیف‌های ثابت بودجه‌ای و خروج از جدول ١٧ دانسته است. از جمله این موسسات، می‌توان به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی(ره)، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(به مدیریت آیت الله مصباح یزدی) و بنیاد سعدی(به مدیریت حداد عادل) اشاره کرد.
 
این نوشتار با برشمردن انتقادات برخی از نمایندگان مجلس به این لیست، به افزایش بودجه ٢١ مؤسسه از میان ۵٩ مؤسسه‌ حاضر در این لیست و ورود موسسه‌ای به نام «بنیاد انصارالانصار» به جدول مذکور در مرحله بررسی لایحه پیشنهادی دولت در کمیسیون تلفیق مجلس اشاره کرده است.
 
گزارش با طرح این پرسش که این مؤسسات و نهادها در قبال دریافت بودجه‌، موظف به انجام چه‌کاری هستند و چه مرجع نظارتی‌ای، بر نحوه هزینه‌کردن این بودجه‌ها نظارت می‌کند، به مرور شناسنامه و شرح وظایف و ترکیب برخی از این مؤسسات پرداخته است.
 

در میان موسسات «جدول17» می‌توان به این موارد اشاره کرد: «بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، تاسیس شده توسط آیت‌الله جوادی آملی»، «مؤسسه امام صادق(ع)، تاسیس شده توسط آیت‌الله سبحانی»، «مؤسسه پرتو ثقلین متعلق به آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی، از فقهای شورای نگهبان»، «مؤسسه دارالحدیث تحت ریاست آیت‌الله ری‌شهری»، «بنیاد حکمت اسلامی صدرا با ریاست آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای»، «مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی با مدیرعاملی حجت‌الاسلام محمدرضا نقدی»، «دانشگاه عدالت، تأسیس شده توسط آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی»، «دانشگاه ادیان و مذاهب»، «بنیاد دعبل خزایی برای سازماندهی، آموزش و خدمات رفاهی و تأمین اجتماعی مداحان»، «جشنواره عمار، تحت نظر وحید جلیلی، برادر سعید جلیلی، دبیر سابق شورای‌عالی امنیت ملی»، «هیأت رزمندگان اسلام»، «موسسه آینده روشن»، «مجمع عالی حکمت اسلامی»، «شهرک مهدیه قم مؤسسه‌ای برای اعطای واحد مسکونی به طلاب در شهر قم»، «طرح زیارت» و …
 
 
 
آیت‌الله وحیدخراسانی: باید از جان و مال مسلمان غیرشیعه نیز محافظت شود
روزنامه شرق در صفحه 2 سخنان آیت‌الله وحیدخراسانی در دیدار دبیرکل و مدیران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را زیر عنوان «جان و مال یک غیرشیعه، همانند یک مرجع‌ تقلید باید حفظ شود» به چاپ رسانده و از قول ایشان نوشته است: «اگر به دستورهای شرع عمل کنیم که رفتار با مسلمان چه باید باشد، اگر دقت کنیم که خود شهادتین چه آثاری دارد، اگر عامه مردم بفهمند دستورهای این مذهب را که فرمود: صلّوا فی مساجدهم- در مساجد آنها نماز بخوانید، معاشرت یک باب است، عیادت کنید از مریض‌‌هایشان. اگر حمله شود به خانه یک بدوی از آنها، از نظر شرعی با حمله به بیت مراجع شیعه برابر است.»
 

این مرجع تقلید با تصریح بر ضرورت محافظت از ناموس، عرض، مال و جان یک بدوی همانند جان و مال و عرض یک مرجع شیعی، گفته‌است: « اگر دستورات دینی علنی شود، چه تألیف قلوبی پیدا می‌شود. اینها دین و مذهب ما را نشناختند»
 
 
 
یک کارشناس فرانسوی متخصص در امور اسلام: بررسی افراط‌گرایی دینی از بُعد روان‌شناختی ضروری است
شرق در صفحه 9 ترجمه گفتگوی «اولیویه روآ»، کارشناس فرانسوی متخصص در امور اسلام و افراط‌گرایی دینی با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» را منتشر ساخته و عنوان «جهادی‌های جدید نسل ناشناخته‎‌ای هستند» را برای آن برگزیده است.
 
او که معتقد است افراط‌گرایی دینی ریشه در ادغام‌نشدن جهادی‌های داعشی (مسلمانان مهاجر مقیم غرب) در جوامع اروپایی ندارد، در مورد آنها گفته است: «جهادی‌ها با الگوهای فرهنگی غربی بیشتر در ارتباط هستند. آنها هرگز به آداب و رسوم و سنت‌های اسلامی عمل نمی‌کنند.»
 

این کارشناس فرانسوی با تصریح بر اینکه «جهادی‌ها به ندرت به مسجد رفته و مجرمان کوچکی هستند که الکل می‌نوشند یا موادمخدر مصرف می‌کنند»، بر این باور است که «بیشتر جهادی‌ها «متولدان جدید» هستند. آنها که در یک نوع اسلام رادیکالی، معنای جدیدی برای زندگی می‌یابند، تعدادشان اندک است و غالبا به نسل دوم مهاجران تعلق دارند.»
 
 

روایت اومبرتو اکو از نام‌گذاری موجودات به دست انسان
روزنامه شرق که در صفحات 10 و 11 روزنامه یادداشت‌هایی درباره «اومبرتو اکو»، فیلسوف، تاریخ‌دان، منتقد ادبی به چاپ رسانده، به معرفی کتابی از او با عنوان «در جستجوی زبان کامل» پرداخته و زیر عنوان «اروپا و مسئله زبان» نوشته است: «اکو در سخنرانی افتتاحیه مجموعه درسگفتارهای کلژ دوفرانس به تاریخ ٢ اکتبر ١٩٩٢ به دنبال روایت تاریخی است که در آن زبانی مقدس و الهی که الهام‌بخش انسان‌های اولیه بوده زنده شود؛ تنها زبانی که قادر به بازگرداندن وحدت و سازگاری بر مدار زمین است.»
 

این روزنامه با اشاره به وام‌گیری اکو از سفر پیدایش و کتاب مقدس برای روایت نام‌گذاری انسان روی موجودات مختلف نوشته است: «اکو در این کتاب با اشارات تاریخی به شکل‌گیری زبان عبری و پیش از آن زبان آدم ابوالبشر، می‌کوشد ایده زبان کامل و دگرگونی‌های تاریخی زبان را با ارجاعات ادبی به دانته و دیگر نویسندگان و شعرا توضیح دهد.»
 
 
 
گشت ارشاد بازگشت
روزنامه شرق در صفحه 17 خبر از آغاز دور جدید فعالیت گشت ارشاد با محوریت «برخورد با بد‌حجابی در خودروها» داده و از قول سردار ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ نوشته است: «برخورد با جرائم مشهود و توقیف خودروهایی که سرنشینان آن اقدام به کشف حجاب کرده‌اند، یکی از اهداف این طرح ذکر شده که در این رابطه هماهنگی‌های لازم با مراجع قضائی به عمل آمده است.»
 
 وی با اشاره به اینکه ۲۶ دستگاه در حوزه عفاف و حجاب مسئولیت رسیدگی، کنترل، نظارت و حتی برخورد دارند، این اقدام ناجا را به دوش کشیدن این وظیفه به تنهایی دانسته و گفته است: «مأموران پایتخت با اقتدار، ادب، مهربانی و رأفت اسلامی به هنجارشکنان تذکر خواهند داد.»
 

گزارش شرق از تصمیم پلیس برای برخورد با مصادیق بدپوششی، کشف حجاب در خودرو، مزاحمت برای نوامیس و سگ‌گردانی نوشته و آورده است: «به نظر می‌رسد خلأ برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی و داوطلبانه برای اقشار مختلف به‌خصوص نسل جدید در این عرصه بیشتر احساس می‌شود و پس از یک دهه اجرای گشت ارشاد همه به خوبی درک کرده‌اند که چیزی که از آن با عنوان بدحجابی یا هنجارشکنی یاد می‌شود موضوعی تک‌بعدی نیست که صرفا با برخورد فیزیکی حل شود و باید زمینه‌های اجتماعی آن را نیز در نظر آورد.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
آیت‌الله سیدمحمد غروی، عضو شورای‌ عالی حوزه‌های علمیه کشور: در زمان دولت سابق، در پاره‌ای موارد مراجع بزرگوار و علما، حاضر نبودند حتی رئیس دولت را به حضور بپذیرند و فقط برخی از مسئولان دولتی را بر حسب شرایط خاص می‌پذیرفتند، اما در دولت آقای روحانی به دلیل درایت و عقلانیتی که وجود دارد، ارتباطات خوبی میان دولت و بزرگان قم در جریان است.
 
 
حاشیه‌نگاری سپهر خلجی، مدیر روابط‌ عمومی دفتر رهبری از در دیدار منتشرنشده 1395/1/24 جمعی از مدیران نظام./ رهبر انقلاب: دگراندیشی یک جرم نیست، اندیشه است؛ در مسائل مختلف، ایرادی ندارد؛ منتها یک شرط دارد…. همه متوجه به انقلاب باشند. مسئله انقلاب جدی گرفته شود.

محمدرضا عارف: برخی آسیب‌های اجتماعی اکنون به بحران اجتماعی تبدیل شده و برای جامعه اسلامی ما زیبنده نیست که آمار طلاق، اعتیاد و ناهنجاری‌های اخلاقی افزایش پیدا کند./ اگر مسئله آسیب‌های اجتماعی به صورت ریشه‌ای حل نشود و به دنبال پیشگیری نباشیم خطر جدی برای جامعه ما محسوب خواهد شد و برای حل این معضل نباید بخشی‌نگری کرد.
 

 عربستان برگزاری تجمعات در مراسم حج را ممنوع کرد/ سخنگوی وزارت حج عربستان: وزیر حج عربستان پنجشنبه گذشته به اطلاع هیأتی از ایران رسانده است که برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج، ممنوع است.

همدردی با پناه‌جویان/ پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، برای نشان‌دادن حمایت خود از پناه‌جویانی که درصدد رسیدن به اروپا هستند، وارد جزیره «لسبوس» در یونان شد. پاپ از یکی از اردوگاه‌های پناه‌جویان که محل اسکان بیش از سه‌هزار پناه‌جو است، دیدار کرد. 
 
 
ورود یک حزب اسلامی  به انتخابات فرانسه/ مقام ارشد یک حزب اسلامی متعلق به ترک‌‌تبارها در فرانسه اعلام کرد این حزب موسوم به «حزب برابری و عدالت» در انتخابات میان‌دوره‌ای ٢٢ می شرکت کرده و از نتایج آن برای کسب آمادگی برای شرکت در رقابت‌های انتخابات سراسری سال ٢٠١٧ استفاده خواهد کرد.
 
 

 

شرق در این شماره از موسساتی فرهنگی ای نوشته که از بودجه کشور، سهم ویژه‌ای دارند و در کنار خبر آغاز به کار مجدد گشت ارشاد در تهران، به انعکاس نظر آیت‌الله وحید خراسانی درباره رفتار با اهل تسنن پرداخته است.مرور مطبوعات/ ‌‌یک‌شنبه‌ 29 فروردین / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.