آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: اسلامیت و جمهوریت نظام تضعیف شده است

شرق در اولین روز هفته، گزارشی از برنامه تبلیغاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی و امامی کاشانی منتشر ساخته و در گفتگو با یک نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، به نقد بازسازی چهره تفنگداران آمریکایی در راهپیمایی مردم قم پرداخته است.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: اسلامیت و جمهوریت نظام تضعیف شده است
روزنامه شرق در صفحه 19 گزارشی از برنامه تبلیغاتی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در شبکه تهران برای انتخابات مجلس خبرگان به چاپ رسانده و از قول او خبر از تضعیف جمهوریت و اسلامیت نظام در سال‌های اخیر داده است.
 
وی با اشاره به موارد تضعیف جمهوریت نظام، در خصوص تضعیف اسلامیت آن گفته است: «در بُعد اسلامی می‌بینیم در کشوری که بنا بوده همه‌چیز آن اسلامی باشد، متأسفانه الان فساد‌ها و بداخلاقی‌های فراوانی می‌بینیم، فسادهای اخلاقی از نوع تهمت‌زدن، نزاع‌ها، درگیری‌ها و دروغ‌گفتن‌ها زیاد شده است؛ یعنی ما الان در بُعد اسلامی‌بودنمان، در عمل این مشکلات را داریم.»
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به نحوه انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر اشاره داشته و در بخشی از آن گفته است: «جمعی از علمای قم که در این جلسه مجلس خبرگان حضور داشتند، آیت‌الله گلپایگانی را پیشنهاد دادند. بحث زیادی شد و ایشان رأی نیاوردند. حدود ۱۴ رأی آوردند که‌‌‌ همان ۱۴ نفری بودند که امضا کرده بودند. فرد دوم را ما اعلام کردیم که آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر فردی بودند…. برای ایشان رأی‌گیری کردیم و نزدیک به تمام حاضران رأی دادند.»
 

 
آیت‌الله هاشمی در ادامه به این نکات اشاره نموده است:
– مجموعه مقررات زیربنایی ما، همه خوب و مردمی است و به مردم بر می‌گردد و همه براساس شرعیت و اسلامی است…. حالا دیگر بستگی به عمل ما دارد که ببینیم چگونه بتوانیم اجرا کنیم.
 
– گاهی انسان چیزهایی در انتخابات‌ها می‌بیند که با آن روح اسلامیت و مردمیت نمی‌سازد؛ نمی‌توانیم بگوییم که صددرصد درست است، ولی نسبتا در انتخابات‌های دنیا جزء انتخابات‌های خوب است.
 
 
 
آیت‌الله امامی‌کاشانی: با حاکمیت یک‌ فقیه، تضاد و اختلاف بین فقها رخ نخواهد داد
شرق در صفحه 19 برنامه تبلیغی آیت‌الله امامی‌کاشانی در شبکه تهران را نیز روایت کرده و با اشاره به فلسفه وجودی مجلس خبرگان، آورده است: «نقش خبرگان رهبری، تعیین بین فقهاست که چه کسی می‌تواند این مسئولیت را داشته باشد.»
 
امام جمعه موقت تهران با اشاره به نقش تعیین‌کننده خبرگان می گوید: «با توجه به اینکه در جامعه اسلامی فقهای جامع‌الشرایط وجود دارند اما یک‌نفر باید حاکم باشد تا تضاد و اختلاف رخ ندهد و برای اینکه یک‌نفر حاکم باشد، مجلس خبرگان رهبری شرایط آن حاکم را تشخیص می‌دهد. علاوه بر فقاهت و عدالت، این موضوع که بتواند حکومت کرده و مسئولان کشور را رهبری کند، از وظایفی است که خبرگان رهبری فرد واجدشرایط را برای آن تعیین کرده و این وظایف را به او واگذار می‌کنند.»
 
 
 
کسی با غنای فرهنگی دست به رفتارهای شعاری و ضدفرهنگی نمی زند
این روزنامه در صفحه 20 و در واکنش به بازسازی عکس‌هایی از چهره تفنگداران آمریکایی در راهپیمایی مردم قم، به گفتگو با احمد شیرزاد پرداخته و زیر عنوان «تحقیر دشمن، مخالف و حتی کافر، جایز نیست» به ناشایست بودن تحقیر و مسخره‌ دیگران، حتی اگر دشمن، مخالف یا کافر باشد، تصریح کرده است.
 

این نماینده اسبق مجلس به شرق گفته است:
– خداوند در قرآن به مسلمانان گفته خدایگان ادیان دیگر را مسخره نکنید؛ حالا سؤال اینجاست که چرا چنین اتفاقی باید برای یک پرونده مختومه در حوزه سیاست خارجی بیفتد.

– احترام متقابل میان ملت‌ها، اصلی اساسی و اخلاقی در دنیاست.

– این اتفاق با معیارهای اخلاقی ما هم‌خوانی ندارد و مسلمان حق ندارد تحقیری را علیه دیگری روا دارد.
 
– ما با مشکل فقر فرهنگی در جناح افراط‌گرا مواجهیم، به‌طوری‌که ایده‌های آنها در برخورد با چنین اتفاق‌هایی به حدی ته کشیده که به وضعیتی خلاف شأن ایرانی و اسلامی ما پناه می‌برند، چراکه اگر جناح یا جمعیتی از غنای فرهنگی لازم برخوردار باشد، در عرصه سیاست داخلی و جناحی، دست به رفتارهای شعاری و اقداماتی از این قبیل نمی‌زند که مخالف با فرهنگ ایرانی مقتدر و صلح‌دوست باشد.

 

شرق در اولین روز هفته، گزارشی از برنامه تبلیغاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی و امامی کاشانی منتشر ساخته و در گفتگو با یک نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، به نقد بازسازی چهره تفنگداران آمریکایی در راهپیمایی مردم قم پرداخته است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 24 بهمن/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.