لایحه عفاف و حجاب در اماکن عمومی، چالشی برای شورای شهر تهران

اعتماد در این شماره، گزارشی از تصویب کلیات لایحه عفاف و حجاب در اماکن عمومی تهران منتشر ساخته و از قول وزیر خارجه مجددا اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر را تقبیح نموده است.

طرح عفاف و حجاب در اماکن عمومی، می تواند چالش‌برانگیزترین لایحه شورای شهر تهران باشد
اعتماد در صفحه 13 در حالی خبر از تصویب جزییات طرح عفاف و حجاب در اماکن عمومی تهران را در شورای شهر تهران داده که حمید رضا خالدی، گزارشگر این روزنامه از عدم طرح جزئیات آن نوشته و از تصویب کلیات آن خبر داده است.
 
گزارشگر اعتماد نوشته است:
– می‌توان با اطمینان اعلام کرد که در صورت علنی شدن بندهای مختلف این لایحه، می‌تواند به یکی از چالش‌برانگیزترین لوایح شورا و شهرداری در روزها و هفته‌های آینده بدل شود.
 
– در لایحه ارایه شده از سوی کمیسیون فرهنگی شورای شهر، بندهای مختلفی وجود دارد که از برنامه‌ریزی تا نحوه اجرای آن توسط شهرداری را شامل می‌شود…. این لایحه از ۴ جدول پیوست راهبردی تشکیل شده است که در حقیقت نقشه راه اجرای این طرح هستند. ۴ جدول راهبردی با ١٨ بند دستورالعمل، در بخش‌های: ترویجی، آموزشی و تبلیغی- مناسب‌سازی فضاهای شهری و توسعه اماکن و زیرساخت‌ها در زمینه عفاف و حجاب – راهبردی حمایت از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، کانون‌ها و همیاری‌های اجتماعی در زمینه عفاف و حجاب و راهبرد اقدامات نهادی و بین بخشی.

– جدول راهبردی چهارم این لایحه‌، حاوی بندی درباره ضوابط و مقرراتی برای یکسان‌سازی «پوشش» کارکنان شهرداری از سوی معاونت منابع انسانی است که می‌تواند قابل تامل باشد. چرا که ارایه این بندها سوالات فراوانی را در ذهن تداعی می‌کند. اینکه آیا قرار است قوانین و ضوابط سختگیرانه‌ای در اماکن ورزشی و فرهنگی تدوین و اجرا شود؟ یا این سوال که آیا قرار است چادر و لباس‌هایی خاص و اسلامی، به عنوان لباس‌های فرم، برای پوشش بانوان شاغل در شهرداری طراحی و در نظر گرفته شود هنوز مشخص نیست و باید دید آیین‌نامه‌های اجرایی این لایحه در صورت تصویب جزییات آن چگونه نوشته می‌شود.
 
آنگونه که گزارشگر اعتماد روایت کرده، در این جلسه سخنانی در خصوص «ایجاد فضاهای اختصاصی برای بانوان در اماکن تجاری»، «پیشنهاد واگذاری برخی وظایف به سازمان حمل و نقل شهرداری جهت ترویج و بهبود وضعیت حجاب و عفاف»، «اختصاص اتوبوس‌ها، واگن‌های مترو و تاکسی‌های مجزا برای بانوان» و «ایجاد ٨٣ پارک، مرکز ورزشی، کتابخانه ویژه بانوان در سال آتی» مطرح گردید.
 
این گزارش در پایان نوشته: «به نظر می‌رسد، باید به زودی شاهد اجرای طرح‌هایی گسترده و همه‌جانبه در راستای جداسازی فعالیت بانوان و به خصوص بانوان شاغل در شهرداری تهران باشیم.»
 

 
 
ظریف: گردن زدن بی دلیل یک عالم دینی، اقدامی غیرقابل قبول بود
روزنامه اعتماد در صفحه 11 به انعکاس سخنان وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در خصوص گروه های تروریستی و رابطه با عربستان پرداخته است.
 
محمدجواد ظریف از خطر افراط، تروریسم و فرقه‌گرایی به عنوان بخشی از موضوعات گفتگو با همتای آلمانی­ اش یاد کرده و درباره رابطه با عربستان گفته است:
– جمهوری اسلامی ایران در برابر اقدامات خطرناک و غیراخلاقی پلیس سعودی و ناکارآمدی مسوولان حج سعودی در حمایت و حراست از جان حجاج، دست به جبران نزد، ولی براساس سیاست خود تلاش کرد با خویشتنداری برخورد کند.
 

– گردن زدن یک عالم دینی که هیچ اقدامی علیه امنیت ملی هیچ کشوری انجام نداده بود، اقدامی غیرقابل قبول بود و بسیاری از دولت‌های منطقه و اروپا این اقدام را محکوم کردند.
 
– حمایت از افراط در منطقه به نفع هیچ‌کس نیست و بیش از همه حاکمان سعودی از آن متضرر خواهند شد.

– از ریاض می‌خواهیم از این سراسیمگی که در نتیجه به دست آمدن برجام حاصل شده، دست بردارند و به عقلانیت روی بیاورند.
 

اعتماد در این شماره، گزارشی از تصویب کلیات لایحه عفاف و حجاب در اماکن عمومی تهران منتشر ساخته و از قول وزیر خارجه مجددا اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر را تقبیح نموده است.مرور مطبوعات/ ‌چهار‌شنبه‌ 14 بهمن / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.