تلاش برای حذف عبارت “توکل ما به خداست” از روی اسکناس‌های آمریکا

گروهی از خداناباوران آمریکا اعتقاد دارند جمله “توکل ما به خداست” بر روی اسکناس­‌های آمریکا چیزی جز لفاظی دینی نیست به همین دلیل پرونده­‌ای قضایی بر ضد حکومت آمریکا تشکیل داده‌­اند.

به گزارش دین آنلاین به نقل از خبرگزاری هافینگتون پست، میشل نیوداو وکیل شهر ایالت کالیفرنیا، به نمایندگی از گروهی متشکل از 41 خداناباور، پرونده‌ای قضایی علیه حکومت آمریکا تشکیل داده است و در دادخواست خود درج عبارت "توکل ما به خداست" بر روی اسکناس‌های آمریکا را نقض حقوق آزادی­های دینی در این کشور عنوان کرده است.

وی اعتقاد دارد دولت آمریکا با درج این عبارت خداناباوران را به زحمت انداخته است و آنها ناچارند هر روز و هر ساعت این پیام دینی را که بر ضد باورهایشان است با خود جابجا کنند.

نیوداو چندین سال است که پیگیر پرونده حذف نام خدا از روی اسکناس­های آمریکا است اما تمام تلاش‌های وی تاکنون ناکام مانده است.

وی می­‌گوید دوره‌های گذشته با استناد به متمم اول قانون اساسی آمریکا که وضع هرگونه قانون در خصوص تثبیت یک دین به عنوان دین رسمی و جلوگیری از پیروی آزادانه از دین را ممنوع می‌کند؛ دفاعیات خود را تنظیم می‌کرده است اما این بار قصد دارد با استناد به بند محافظت از آزادی‌های دینی یا RFRA این پرونده را پیش ببرد.

گرت اپز، استاد حقوق دانشگاه بالتیمور می‌گوید : "بعید می‌دانم دادگاه به نفع آتئیست‌ها رأی دهد؛ زیرا این ادعا که عبارت «توکل ما به خداست» بر روی اسکناس بتواند سبب ایجاد فشار روانی برای افراد شود و مانع از پایبندی آنها به اعتقاداتشان باشد کمی غیرعادی است. مگر اینکه خداناباوران بتوانند ثابت کنند این عبارت نقض آزادی های دینی است."

نیوداو ده سال است پیگیر این پرونده و حذف این عبارت از روی اسکناس‌های آمریکاست. اما بنا به حکم دادگاه‌های قبلی این عبارت بیشتر عبارتی سکولار محسوب می‌شود نه دینی. اما نیوداو این استدلال را قبول ندارد.

نیوداو همچنین در حاشیه این پرونده پیگیر پرونده حذف عبارت "پس خداوندا به من یاری رسان…" از متن سوگند ریاست جمهوری آمریکا نیز هست. اما این پرونده نیز تاکنون به نتیجه­‌ای نرسیده است.

گروهی از خداناباوران آمریکا اعتقاد دارند جمله “توکل ما به خداست” بر روی اسکناس­‌های آمریکا چیزی جز لفاظی دینی نیست به همین دلیل پرونده­‌ای قضایی بر ضد حکومت آمریکا تشکیل داده‌­اند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.