توقف جاسوسی پلیس نیویورک از مسلمانان

پس از پنج سال نظارت و جاسوسی پلیس نیویورک بر جوامع مسلمان این شهر، توافقی برای توقف این عملیات صورت پذیرفت.

به گزارش دین آنلاین به نقل از پایگاه خبری گاردین، نیروی پلیس نیویورک موافقت کرد تا با اتخاذ تدابیر حفاظتی، از انجام جاسوسی از مسلمانان تنها بر مبنای دین آن‌ها خودداری کند. البته اجرای این توافق منوط به تأیید از سوی یک دادگاه فدرال آمریکا است.
در سال 2010 خبری از مرکز پلیس نیویورک منتشر شد مبنی بر اینکه یک عملیات جاسوسی داخلی گسترده برای هدف قرار دادن جوامع مسلمان آمریکایی برای نظارت و نفوذ در پلیس نیویورک آغاز شده است. از این رو دو پرونده  قضایی در دادگاه های فدرال نیویورک در پاسخ به این شیوه و در دفاع از مسلمانان شهر نیویورک  باز شد.
پس از سال­ها گفتگو و کشمکش، روز پنجشنبه گذشته، اداره پلیس نیویورک طی موافقت با انجام اصلاحاتی در سیاست‌های خود، دو پرونده شکایت با موضوع جاسوسی غیرقانونی از مسلمانان پس از حوادث یازدهم سپتامبر را حل و فصل کرد  و حالا مسلمانان باید منتظر رای نهایی دادگاه برای اجرای این توافق باشند.
حنا شمسی، مدیر پروژه امنیت ملی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این توافقی برای مسلمانان نیویورک و همه شهروندان نیویورکی است که حق دارند آزادانه و بدون جاسوسی تبعیض‌آمیز پلیس، زندگی و بدون ترس به اعتقادات دینی خود عمل کنند.
بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: ما موظف به تقویت ارتباطات میان نهادها و جمعیت‌های دینی هستیم تا همه شهروندان احساس امنیت و احترام کنند.
دبلاسیو پس از بر عهده گرفتن مسئولیت شهرداری نیویورک در سال 2014، گفته بود به برنامه بحث‌برانگیز جاسوسی از مسلمانان از سوی پلیس خاتمه می‌دهد.
 

پس از پنج سال نظارت و جاسوسی پلیس نیویورک بر جوامع مسلمان این شهر، توافقی برای توقف این عملیات صورت پذیرفت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.