روایتی از ابن‌ملجم‌های اروپایی

شرق در اولین شماره زمستان به نقد یک نمایش پرداخته و از تلاش کارگردان برای قرابت ابن‌ملجم و تروریست‌های رادیکال امروزی روایت کرده است.

روزنامه شرق در صفحه 9 یادداشت « فصل تازه برای نمایش‌های مذهبی » به قلم رضا آشفته را به چاپ رسانده و به نقد نمایش ترور به کارگردانی حمیدرضا نعیمی پرداخته است.
 
آنگونه که شرق روایت کرده، حمیدرضا نعیمی از منظری تازه‌ به شهادت حضرت‌ علی(ع) پرداخته و ابن‌ملجم  را محور اصلی و روایت‌کننده واقعه قرار داده است و بر خلاف کلیشه‌های مرسوم، از او موجودی خبیث و شقی نساخته، بلکه او را در بستر رویدادها قرار داده و گاهی به عینیت زندگی‌اش و گاه به ذهنیت و درونیاتش می‌پردازد.
 
در بخشی از این یادداشت آمده است:
«در این نمایش نگاه مطلق بین خیر و شر به کناری گذارده شده و از منظر روان‌شناسی نوین، عبدالرحمن پسر ملجم مرادی موردکنکاش واقع می‌شود، یعنی اتفاق خوشایندی به لحاظ درام‌شناسی در حال وقوع است. چون ما عادت کرده‌‌ایم هنگامی که به سراغ دشمنان اولیا و امامانمان می‌رویم، آنها را فقط و فقط از بعد منفی بنگریم اما روش و بیان امروزی، طور دیگری است و دنیای درام نیز تفاوت‌های عمده‌ای به لحاظ شخصیت‌پردازی دارد….»
 
«رضا آشفته» ابن‌ملجم را شخصیت منفی و ضدقهرمانی توصیف کرده که از منظر «نعیمی» یک مسلمان است که دارد راه را به‌خطا می‌رود. یعنی او هم در بستر یک تراژدی است که دچار خطای تراژیک  می‌شود و این خطا با تردید نمایان خواهد شد…. اگر بپذیریم ترور مفهوم و بن‌مایه نمایش ترور است؛ باید اذعان کرد کارگردان می‌خواهد در نگاهی متکثر و در گذر از گستره زمانی، این مفهوم را نمایان کند با این تفکر که تروریسم امری پایدار در تاریخ است.»

این یادداشت با این فراز به پایان می رسد که «اگر امروز در خاورمیانه گروه‌های تروریستی تهدیدی بزرگ هستند، این خود دلالت می‌کند که پیش از ترور حضرت علی(ع) و پس از ایشان هم، بسیاری بوده‌اند که ترور شده‌اند.  نعیمی نمی‌خواهد خود را محدود به زمان و مکان خاصی کند، برای همین ابن‌ملجم چون آدم امروزی، پوتین و عینک دارد و تقریبا شباهت زیادی به تیپ و شمایل تروریست‌های امروز خاورمیانه دارد. اینکه برخی از همین‌ها از اروپا رهسپار عراق و سوریه شده‌اند، خود نمونه آشکاری است که مسئله ترور را باید امری درونی و اعتقادی در نظر گرفت….»

 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
آملی‌لاریجانی: اگر به حرمت امام یازدهم (ع) و دوازهم (عج)، روز شهادت امام حسن عسگری (ع) را تعطیل رسمی می‌کردند، امری مناسب بود، چرا‌که مجال بیشتری برای عزاداری شیعیان فراهم می‌شد.
 
 
دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، گفت «هیلاری کلینتون» نامزد پیشرو حزب دموکرات، دروغگوست. این سخنان پس از آن مطرح شد که نامزد دموکرات‌ها دونالد ترامپ را متهم کرد بهترین جذب‌‌کننده نیرو برای داعش است.
 

شرق در اولین شماره زمستان به نقد یک نمایش پرداخته و از تلاش کارگردان برای قرابت ابن‌ملجم و تروریست‌های رادیکال امروزی روایت کرده است.مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ 1 دی/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.