مدیر شورای روابط آمریکا-اسلام: لفاظی‌های آتش‌افروز «ترامپ»، خشونت علیه مسلمانان را افزایش می‌دهد

شرق در این شماره در چند یادداشت مختلف به بررسی سخنان ضداسلامی یکی از بخت‌های نامزدی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و از قول دستیار رئیس‌جمهوری در امور اقلیت‌ها به ایجاد داعش برای غلبه عرب‌ها بر احساس تحقیر خود اشاره نموده است.

دنیای تاریک آقای ترامپ
روزنامه شرق در یادداشتی از «هارون یشایائی» با عنوان «دنیای تاریک آقای دونالد ترامپ» از نژادپرستی و  بیگانه‌ستیزی به عنوان بلایی همه‌گیر یاد کرده و سخنان اخیر این سیاست مدار آمریکایی را لگدکوب بی‌شرمانه سنت‌های جاری بین ملت‌ها و قانون جهانی حقوق بشر توصیف نموده است.
 
در بخش‌هایی از این یادداشت آمده است:
«او به حقوق ابتدایی مسلمانان جهان تجاوز می‌کند و حق مهاجرت یا مسافرت اتباع کشورهای اسلامی را برحسب سلیقه خود به آمریکا ممنوع می‌کند، درحالی‌که خودش مهاجری بیش نیست که حقوق بومیان آمریکایی را زیر پا گذاشته است و به این ترتیب او موجودی فاشیست، نژادپرست، دیگرستیز، قدرت‌طلب و سلطه‌گر از نگاه مردم جهان معرفی می‌شود، نگران‌کننده‌تر اینکه او در این منجلاب تنها نیست؛ بنیامین نتانیاهو مدعی است اسرائیل یک کشور نژاد خالص و مخصوص یهودیان است و تجاوز به سرزمین‌های فلسطینی و سرکوب زنان و کودکان فلسطینی را حق خود می‌داند….
 
دنیای تاریک افرادی مانند «دونالد ترامپ» و «بنیامین نتانیاهو» جز با افشاگری و شفاف‌کردن تاریکی‌هایی که آنها درصدد ایجاد آن هستند از بین نخواهد رفت و این وظیفه همه کسانی است که امکانی برای گفتن حقیقت دارند که باید از بیان جهالت نژادپرستان و سلطه‌جویان و بی‌خردان کوتاهی نکنند و این را وظیفه انسانی خود بدانند.»
 
 

 
مدیر شورای روابط آمریکا-اسلام: لفاظی‌های آتش‌افروز «ترامپ» نفرت و خشونت علیه مسلمانان را برمی‌انگیزد
شرق در صفحه 12، یادداشت «نباید ترامپ را جدی گرفت» را به نقل از «الجزیره» منتشر ساخته و با اشاره به سخنان دونالد ترامپ که گفته است: «بسیاری از مسلمانان از آمریکا متنفر هستند و اگر ما می‌خواهیم برج‌های تجارت جهانی بیشتری داشته باشیم، ناچار به اتخاذ رویکردهای تندی همچون ممنوعیت ورود آنان به آمریکا هستیم» می نویسد:
 
«در میان رقبای ترامپ، «جب بوش»، فرماندار سابق ایالت فلوریدا گفت ترامپ دچار اختلال مشاعر است و پیشنهادهای او را نباید جدی گرفت». «جان کاسیچ»، فرماندار اوهایو، بیانیه او را «تفرقه ظالمانه» خواند و درهمین‌حال، «مارک روبیو»، سناتور فلوریدا، آن را «توهین‌آمیز و عجیب‌وغریب» دانست.

«دیک چنی»، معاون رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، نیز گفته: «اینکه بگوییم دیگر مسلمانی وارد کشورمان نشود و آنها را در محدودیت قرار دهیم، مغایر تمام باورهایی است که برای آنها ایستادگی کردیم و به آنها معتقدیم. آزادی مذاهب بخش مهمی از تاریخ و جایی است که از آن آمده‌ایم….»
 
این یادداشت با انعکاس انتقاد «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه سابق آمریکا از ترامپ، از قول سناتور «جان مک‌کین» جمهوری‌خواه هم طرح ترامپ را «احمقانه» خوانده و آورده است: «از مدت‌ها قبل به این موضوع فکر می‌کردم که حرف‌های او بیشتر به وجهه او لطمه می‌زند و او همچنان به این سخنان ادامه می‌دهد. طرح‌های ترامپ کاملا احمقانه است».
 

در ادامه این نوشتار از قول مدیر «شورای روابط آمریکا-اسلام» می خوانیم: «مسئله فقط ایراد اظهاراتی نیست. بلکه جریان اسلام‌هراسی «ترامپ» و «بن کارسون» در جریان کارزار انتخاباتی تبعیض، نفرت٬ حملات و جرایم خشن علیه مسلمانان و مساجد را برمی‌انگیزد. این لفاظی‌های آتش‌افروز، زندگی میلیون‌ها مسلمان و کودکانشان را به خطر می‌اندازد».

 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه: زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست که این حجم از فساد و جرائم در آن رخ دهد.
 
 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: باید از تقارن تولد حضرت محمد(ص) و میلاد مسیح به منظور افزایش وحدت بین پیروان همه ادیان الهی، به‌ویژه مسلمانان و مسیحیان استفاده کرد/ سخنان اختلاف‌برانگیز، برخاسته از تعصب‌های جاهلی است که متأسفانه در اسلام هم بعضی از گروه‌های تندرو، کارهای خشن افراطی می‌کنند که نمونه‌های آن را این روزها در اقدامات طالبان، داعش، القاعده، بوکوحرام و… می‌بینیم.
 
 
علی یونسی، دستیار رئیس‌جمهوری در امور اقلیت‌ها: جریان داعش پاسخی به نیاز تاریخی عرب‌ها برای حاکمیت بر جهان اسلام و احساس تحقیر آنها در مقابل ایران و ترک‌ها است.
 
 
گاردین: حرف‌های ترامپ ممکن است در وهله اول برایش یک قدم به جلو تلقی شود و شور و هیاهو به پا کند، اما واقعیت این است که او را به عقب می‌راند. بسیاری از مردم سراسر جهان ترامپ را به‌عنوان یک فاشیست می‌شناسند.
 

شرق در این شماره در چند یادداشت مختلف به بررسی سخنان ضداسلامی یکی از بخت‌های نامزدی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و از قول دستیار رئیس‌جمهوری در امور اقلیت‌ها به ایجاد داعش برای غلبه عرب‌ها بر احساس تحقیر خود اشاره نموده است.مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه 23 آذر/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.