اوباما: حرف زدن علیه مسلمانان امنیت ما را تامین نمی‌کند

اعتماد در آخرین شماره این هفته به سخنان جنجالی یکی از بخت های نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در خصوص تحدید مسلمانان پرداخته و جدیدترین بازخوردها در مورد حذف رشته علوم انسانی از مدارس دولتی را منعکس نموده است.

اوباما: حرف زدن علیه مسلمانان امنیت ما را تامین نمی‌کند / داعش و ترامپ به یکدیگر کمک می‌کنند
روزنامه اعتماد در صفحه 6 به بازنشر یادداشتی از «هافتینگتون پست» به قلم رابرت کاتنر پرداخته و زیر عنوان «چگونه داعش و ترامپ به یکدیگر کمک می‌کنند؟» تاکید دارد که تشدید افراط‌گرایی هدیه‌ای برای دونالد ترامپ است.
 
نگارنده با بیان این نکته که «عرصه مبارزات انتخاباتی جمهوریخواهان تاکنون گرفتار آشفتگی و رکود بود»، جدیدترین حملات در پاریس و سن برناردینو و افزایش هراس و نگرانی امریکایی‌ها را بهترین اتفاق برای دونالد ترامپ دانسته و جسارت ظاهری این کاندیدای انتخابات را همان چیزی دانسته که این برهه زمانی می‌طلبد.
 
در ادامه این یادداشت می خوانیم: «لفاظی‌های دیوانه کننده ترامپ، سرزنش مسلمانان به‌طور کلی، با استناد به واقعه هیروشیما به عنوان یک مثال مثبت، تنها چیزی است که مردم وحشت زده می‌خواهند بشنوند. در آن صورت باید حدس زد که چه روی خواهد داد. یک آزمون مذهبی برای مهاجران و پناهجویان؟ راندن جمعی مسلمانان مثل مدل توقیف ژاپنی در جنگ جهانی دوم‌؟ و افزایش نظارت دولتی؟ 
 

دونالد ترامپ و دیگر جمهوریخواهان جناح راست به یک طریق دیگر نیز بهترین دوست داعش‌اند. هر بار که ترامپ مسلمانان غیرافراطی را تحقیر می‌کند، امکان افراطی شدن برخی از آنها را تشدید می‌کند. باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا یکشنبه شب بهترین حرف را زد؛ حرف زدن علیه مسلمانان امنیت ما را تامین نمی‌کند. این سخن عوام فریبانه نبود. سخنرانی خیلی قدرتمندانه بود با دعوت به رعایت احترام همدیگر.»
 
 
 
یک نماینده مجلس: به بهانه افزایش کیفیت علوم انسانی نباید فاتحه کل آن خوانده شود
این روزنامه در صفحه 13 در گزارشی با عنوان «نباید علوم انسانی را بکشیم» به بازخوردهای سخنان اخیر مدیرکل آموزش و پرورش تهران درخصوص حذف رشته علوم انسانی از مدارس دولتی پرداخته است.
 
در این گزارش از سکوت معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش و نظرات مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری آن وزارتخانه و مسئولان برخی از مدارس تا نقد دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص تقسیم کردن دانش‌آموزان و معلمان به دسته‌های مختلف سخن به میان آمده است.
 

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم تقویت علوم انسانی می‌گوید: «باید سهم آنها در آموزش کشور مورد توجه قرار گیرد و کیفیت علوم انسانی افزایش یابد اما نه به این قیمت که فاتحه کل علوم انسانی خوانده شود.»

در پایان این گزارش نیز یکی از سوالات مهم در این رابطه مطرح شده است: «مسعود ثقفی، مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران به ایسنا گفته حدادعادل موسس یک مدرسه غیردولتی با عنوان فرهنگ است در حالی که ١٢ مدرسه دیگر با عنوان «فرهنگ» سالیان سال در سطح شهر تهران و زیرنظر آموزش و پرورش به صورت هیات امنایی اداره شده و فعالیت می‌کنند و تنها یک تشابه اسمی بین این مدارس وجود دارد بنابراین مدارس فرهنگ دولتی ارتباطی با دکتر حداد عادل و مدرسه فرهنگ وی ندارند.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
یادداشت «رحلت پیامبر رحمت، آغازگاه اندوهی بزرگ» به قلم علی اصغر شعردوست
 
یادداشت «پیامبر رحمت از نگاه استاد مطهری» به قلم دکتر محمد کوکب
 
مقاله «ای جان ما روشن ز تو» به قلم سیامک مختاری، استاد معارف دانشگاه تهران
 
پیام آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به سمینار ملی زنان در تاریخ مجالس ایران: زن ایرانی به آگاهی نسبی رسیده و از حصار تندروی‌ها رسته و می‌خواهد تفسیر علمی آیات و روایاتی باشد که در تعالیم اسلام برای شناخت جایگاه زنان آمده است.
 

اعتماد در آخرین شماره این هفته به سخنان جنجالی یکی از بخت های نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در خصوص تحدید مسلمانان پرداخته و جدیدترین بازخوردها در مورد حذف رشته علوم انسانی از مدارس دولتی را منعکس نموده است.مرور مطبوعات/‌چهار‌شنبه‌ 18 آذر / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.