تبریک پادشاه عربستان به مخالفان مرسی همزمان با ابراز نگرانی سازمان ملل، اروپا و آمریکا

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ملک عبدالله، پادشاه آن کشور، در پیامی به عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر، آغاز رهبری  او “در این زمان حساس و بحرانی” را تبریک گفته است. پادشاه سعودی در پیام خود افزوده است: ما دست مردان عضو نیروهای مسلح مصر را که ژنرال عبدالفتاح السیسی نماینده آنان است به گرمی می فشاریم زیرا توانستند مصر را در این زمان بحرانی از دالانی تاریک نجات دهند که فقط خداوند از ابعاد و عواقب آن آگاه بود و درایت و اعتدال از کسانی بروز کرد که از حقوق همه طرف های ذینفع در فرآیند سیاسی حراست به عمل آوردند.

با این حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای درباره رخدادهای مصر، خواستار آرامش، دوری از خشونت، گفت‌وگو و خویشتن‌داری در این کشور شده است.

آقای بان گفته است مداخله ارتش در امور سیاسی همواره مایه نگرانی بوده و خواستار آن شده است که دولت غیرنظامی سریعا بر سر کار بیاید.

مقامات حکومتی و رسانه‌های محلی می‌گویند ظرف ساعات گذشته پس از برکناری مرسی توسط ارتش، آمار کشته‌شدگان درگیری‌های خون‌بار به ۱۴ نفر رسیده است.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار بازگشت سریع به دموکراسی در مصر شده است. او گفته است: “از همه طرفین می‌خواهم سریعا به روند دموکراتیک باز گردند و از جمله انتخابات آزاد و منصفانه ریاست جمهوری و مجلس را برگزار کنند، قانون اساسی را به نحوی که کاملا جامع و فراگیر باشد تایید کنند، تا به کشور خود اجازه دهند گذار به دموکراسی را ادامه دهد و تکمیل کند.”

خانم اشتون بر اهمیت احترام به همه حقوق اساسی و حاکمیت قانون تاکید کرد و گفت که مقامات فعلی مصر را مسئول این موارد می‌داند. بر اساس گزارش‌ها، محمد مرسی در بازداشت است.

یکی از سخنگویان گروه اخوان المسلمین گفته است که رئیس‌جمهور برکنار شده مصر در بازداشت است اما معلوم نیست کجاست. یک مقام امنیتی مصر هم بازداشت او را تایید کرده و گفته که او در یک پایگاه اطلاعاتی نظامی نگه داشته شده است.‏ به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای امنیتی مصر، دو تن از رهبران عمده گروه اخوان المسلمین مصر را بازداشت کرده‌اند. سعد الکتاتنی، رهبر حزب “آزادی و عدالت”، بازوی سیاسی اخوان المسلمین، و رشاد البیومی، قائم‌مقام رهبر اخوان المسلمین، این دو رهبر  بازداشت‌شده هستند. گزارش‌هایی از صدور دستور بازداشت ۳۰۰ نفر دیگر از این گروه اسلام‌گرای حامی محمد مرسی منتشر شده است.

خبرنگاران از قاهره گزارش می‌دهند که حامیان محمد مرسی و گروه اخوان المسلمین به تجمع‌ها و تحصن‌های خود در اعتراض به برکناری آقای مرسی از ریاست جمهوری ادامه داده‌اند و شعارهایی علیه ارتش سر می‌دهند.‏ آنان می‌گویند ارتش “کودتا” کرده و آن‌چه اکنون در مصر بر سر کار است، یک “حکومت نظامی” است.‏ پیش‌تر ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، از همه طرفین و گروه‌ها در مصر خواسته بود از خود خویشتن‌داری نشان دهند. گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، هم گفته است این کشور با دقت وضعیت را در مصر دنبال می‌کند.‏ باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هم مدعی شده است که عمیقا نگران تصمیم ارتش مصر برای برکناری محمد مرسی است. او خواستار “بازگشت سریع به حکومت غیرنظامی” شده است. اوباما در پیامش درباره مصر، حرفی از “کودتا” نزده ولی گفته است: “در پی تحولات امروز از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط خواسته‌ام وضعیت کمک‌های ما به حکومت مصر را با توجه به قوانین آمریکا بررسی کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.