مراکز یارگیری افراط گرایان؛ دانشگاه ها، نه مساجد

شاید تصور غالب این باشد که اسلامگرایان افرای برای عضوگیری به مساجد می‌روند. سخنان یک استاد علوم سیاسی کینگزکالج این تصور را بر هم می‌زند.

پتر نویمان (Peter Neumann) استاد علوم سیاسی کینگزکالج (King’s College) لندن، یکی از تأثیرگذارترین دانشمندان در مبارزه با تروریسم جهانی است. او که ریاست مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی و خشونت سیاسی (International Centre for Study of Radicalisation and Political Violence) را برعهده دارد و همچنین به دولت ها، نیروهای امنیتی و شورای امنیت سازمان ملل مشاوره می دهد، در مصاحبه با مجله «سایت کامپوس» (Zeit Campus) خاطرنشان ساخته است که افراط گرایان اسلامیست عمدتاً در دانشگاه ها به یارگیری دست می زنند و برخلاف تصور رایج، معمولاً مساجد مکان مناسبی برای جذب جوانان به افراط گرایی اسلامی نیست.
او همچنین تأکید می کند که اینترنت نمی تواند به تنهایی به رادیکالیزه کردن جوانان بیانجامد. او در این مصاحبه گفته است:
«تروریسم یک فرهنگ جوانانه است […] بسیاری از جنگجویان [گروه های تروریستی] در ابتدا یا میانه دهه سوم زندگی خویش هستند؛ یک دوره سنی که عمدتاً نوعی دوران سرکشی است. آن ها از طردشدن توسط جامعه استقبال می کنند.»
نویمان و تیم تحقیقاتی‌اش از طریق فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر به بررسی زندگی اسلامیست های اروپایی می پردازند. به نظر او، همان طور که سی سال پیش جوانان پانک (Punk) یا نئونازی می شدند تا والدین و معلمانشان را شوکه کنند، حالا به همان دلیل اسلامیست می شوند.
کتاب جدید او با عنوان «جهادی های جدید: داعش، اورپا و موج بعدی تروریسم» (Die neuen Dschihadisten: ISIS, Europa und die nächste Welle des Terrorismus) در ماه اکتبر توسط انتشارات اِکون (Econ Verlag) منتشر خواهد شد.
 

شاید تصور غالب این باشد که اسلامگرایان افرای برای عضوگیری به مساجد می‌روند. سخنان یک استاد علوم سیاسی کینگزکالج این تصور را بر هم می‌زند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.