مناقشه پاپ و اوباما بر سر موضوع آزادی های مذهبی و حقوق همجنس‌گرایان

پاپ فرانسیس که به آمریکا سفر کرده، در گفتگوهای خود با رئیس جمهوری آمریکا، بر نظرات خود درباره آزادی های مذهبی و حقوق همجنسگرایان پافشاری کرده است؛ موضوعی که اوباما را نیز به دفاع از حقوق مصرح آمریکایی ها در قانون اساسی واداشته است.

پاپ فرانسیس و باراک اوباما در دیداری که در ۲۸ سپتامبر با یکدیگر داشتند، درباره موضوعات مناقشه برانگیز آزادی های مذهبی و حقوق همجنسگرایان مواضع متفاوتی اتخاذ کردند. در این دیدار که با عطف به پرونده «کیم دیویس» ادامه یافت، اوباما اظهار داشت: «آزادی مذهب به معنای این نیست که آمریکایی ها از حقوقی که در قانون اساسی برای آنان لحاظ شده است، محروم باشند.»
وی افزود: «حامیان ازدواج سنتی باید خود را با بقیه افراد جامعه منطبق کنند و فاصله‌ خود را با افرادی که به شیوه‌ای دیگر می‌اندیشند پر کنند.»

پاپ در این زمینه گفت: «اعتراض از روی وجدان نیز جزء حقوق اساسی بشر محسوب می شود.»

«کیم دیویس» دفتردار شهرداری شهرستان روآن، کنتاکی، است که از پذیرش دستور دادگاه فدرال آمریکا مبنی بر صدور مجوز ازدواج برای زوج‌های همجنس‌گرا سرباز زده است. دیوان عالی آمریکا در ماه ژوئیه ازدواج همجنس‌گراها را در همه ایالت‌های این کشور قانونی اعلام کرد. از زمان صدور حکم دیوان عالی، کیم دیویس بارها زوج‌های همجنس‌گرایی را که برای گرفتن گواهی ازدواج نزد او می‌آمدند، جواب کرده است.

خانم دیویس در دفاعی پر احساس و گاه اشک‌آلود گفته است که تابع «قانون الهی» است و بر این اساس از اجرای حکم دیوان عالی سر باز زده است.
پرونده کیم دیویس محل مباحثات بسیاری درباره حدود و ثغور آزادی مذهبی و حقوق مدنی شهروندان آمریکایی شده است.

اوباما در دیدار خود با پاپ اظهار داشت: «ما به آزادی های مذهبی و سنت های دینی عمیقا احترام می گذاریم، اما این به معنای نادیده گرفتن حقوق قانونی شهروندان نیست.»

پاپ نیز در همین راستا گفت: «اگر حقوق بشر بسته به شرایط ویژه نفی شوند، وضعیتی پیش خواهد آمد که برخی از حقوق انسانی بر برخی دیگر ارجحیت پیدا می‌کنند و این سبب تبعیض خواهد شد.»
وی گفت: «خانم دیویس در مقام یک انسان باید اجازه داشته باشد تا بر اساس تشخیص وجدان و دستورات دینی خود عمل کند.»پاپ فرانسیس که به آمریکا سفر کرده، در گفتگوهای خود با رئیس جمهوری آمریکا، بر نظرات خود درباره آزادی های مذهبی و حقوق همجنسگرایان پافشاری کرده است؛ موضوعی که اوباما را نیز به دفاع از حقوق مصرح آمریکایی ها در قانون اساسی واداشته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.