داعش چگونه با تصاویر ابوعزرائیل تبلیغات می‌کند؟

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «یک متخصص مبارزه با تروریسم: هیچ گروه و قومیتی از دستان داعش در امان نیست»، «شجریان، «با ربنا» یا «بی ربنا»ی تلویزیون، نه از خاطر مردم رفت و نه از خاطر مسئولان» و «الهه کولایی: طرح مساله «عدالت» به‌ صورت عوام زده باعث درهم پیچیده شدن تومار توسعه شد »

شجریان، «با ربنا» یا «بی ربنا»ی تلویزیون، از خاطر کسی نمی رود
روزنامه اعتماد در صفحه ۱۰ خبر از عیادت حسین فریدون، برادر رئیس جمهور از استاد شجریان داده و به این موضوع پرداخته که آیا دوران ممنوع الکاری این هنرمند به اتمام رسیده است؟ در این گزارش کوتاه می خوانیم:
«…. طی دو روز اخیر برخی از چهره‌های سیاسی و فرهنگی به عیادت وی رفته و جویای حال او شدند. در تازه‌ترین این بازدیدها سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت و درمان در عیادت از شجریان احوال او را جویا شد و در جریان امور پزشکی وی قرار گرفت. همچنین حسین فریدون برادر و مشاور رییس‌جمهور نیز به بیمارستان رفته که عکس‌هایی از این عیادت روی شبکه‌های مجازی قرار گرفت. علی معلم دامغانی نیز شعری را برای شجریان سروده که دیروز روی خبرگزاری‌ها قرار گرفت.

با توجه به این ملاقات‌ها و پوشش خبری که ٢٠:٣٠ از مساله بیماری شجریان انجام داد، بسیاری این پرسش را زمزمه می‌کنند که آیا دوران ممنوع الکاری محمدرضا شجریان به پایان رسیده است؟»

داعش چگونه از تصاویر ابوعزرائیل استفاده می‌کند؟
اعتماد در صفحه ۶ به ابتکار تروریستی جدید داعش اشاره کرده و با توصیف سوزاندن چهار نفر عراقی به روشی جدید می نویسد: «…. فرد نقاب پوش چوبی را که به نفت آغشته بود، آتش می‌زند و آن را در مسیری از مواد اشتعال زا قرار می‌دهد و آتش به جایی می‌رسد که قربانیان در آنجا آویزان هستند و تراژدی از اینجا آغاز می‌شود. تصور اینکه این ویدیو واقعی باشد هنوز هم غیرممکن است. اما واقعیت این است که داعش تاکنون به شیوه‌هایی جان افراد را گرفته که در هیچ کدام از فیلم‌های دهشتناک هالیوود هم جایی نداشته است.
در این گزارش کوتاه آمده است:
– دکتر آندریاس کریگ، متخصص خاورمیانه در کالج مطالعات نظامی کینگ می‌گویند این ویدیو اندکی با ویدیوهای گذشته داعش متفاوت است زیرا از نظر طراحی و دکور‌بندی نیز با ویدیوهای قبلی متفاوت بود و بیشتر این ویدیو برای تهدید و ارعاب به مخاطبان جهانی طراحی شده است. او معتقد است داعش قصد داشته با این اقدام خود نشان دهد که مهم‌ترین دشمن آنها یعنی شیعیان اقدامات‌شان بدون عکس‌العمل نخواهد بود. وی تاکید دارد که داعش می‌خواهد یک پیام نیز به دولت عراق ارسال کند و بگوید که داعش می‌تواند بدون در نظر گرفتن مصونیت هر کسی را مجازات کند.

– چارلی وینتر، متخصص در مبارزه با تروریسم در مصاحبه با ایندیپندنت نیز عنوان کرده است که زمانی که ویدیوهای ابوعزراییل در شبکه‌های اجتماعی علیه داعش منتشر می‌شود، می‌توان آن را یک نوع خط و نشان شیعیان برای تروریست‌های داعش دانست. او گفت که این نوع فیلم از داعش متفاوت بود. داعش عملا انتشار فیلم‌های ابوعزراییل را فرصتی دانسته تا بتواند توجیهی برای اعمال تروریستی خود پیدا کند و از آن نیز حتی برای تبلیغات استفاده کند. آن گونه که رسانه‌های غربی عنوان می‌کنند ابوعزراییل بدترین کابوس تروریست‌های داعش در عراق است. وینتر همچنین معتقد است که تروریست‌های داعش قصد دارند تا از شکاف میان شیعه و سنی سوءاستفاده کند. ولی نکته‌ای که در این بین حایز اهمیت است تروریست‌های داعش چندان به دنبال مبارزه با شیعیان نیستند بلکه تاکنون نشان داده‌اند که هیچ گروه و قومیتی از دستان داعش در امان نیست.

دیگر عناوین منتشر شده در «اعتماد» امروز:

«ساده‌سازی مفهوم «توسعه» باعث ناکامی این پروژه شد / طرح مساله «عدالت» به‌ صورت عوام زده باعث درهم پیچیده شدن تومار توسعه شد»، بررسی نسبت دولت‌های پس از انقلاب با توسعه در گفتگو با الهه کولایی /با تنظیم عاطفه شمس

قاسم سلیمانی: امریکا بنا دارد داعش را حفظ کند تا نیاز مسلمانان به امریکا برقرار باشد

عکس نوشت

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «یک متخصص مبارزه با تروریسم: هیچ گروه و قومیتی از دستان داعش در امان نیست»، «شجریان، «با ربنا» یا «بی ربنا»ی تلویزیون، نه از خاطر مردم رفت و نه از خاطر مسئولان» و «الهه کولایی: طرح مساله «عدالت» به‌ صورت عوام زده باعث درهم پیچیده شدن تومار توسعه شد »مرور مطبوعات/ ‌چهار‌شنبه‌ ۱۱ شهریور / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.