سفارت عربستان پس از برکناری سفیر سابق به خاطر بوسیدن پیشانی هاشمی، سفیر ندارد

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «آیت‌الله جنتی: با بحران‌های مادی و معنوی و رواج‌یافتن دروغ، رانت‌خواری و رشوه‌خواری مواجهیم»، «روحانی تندرو و لبنانی: برای ایجاد یک جریان مخالف حزب‌الله در لبنان، از عربستان پول می گرفتم»، «ملالی جویا: ریشه تاریخی و اساسی مشکلات کنونی افغانستان در حاکمیت بنیادگرایان و فرهنگ ارتجاعی نهفته است/غرب به خاطر بی‌ثبات‌کردن افغانستان، بذر اختلافات قومی و مذهبی را در این کشور پراکنده‌است»، «سخنگوی ناجا: جریمه صدهزار تومانی بی‌حجابان ابلاغ نشده و فعلا برای پلاک خودرو و صاحب ماشین جریمه اعمال خواهد شد» و «عمره در تعلیق، موسم حج نزدیک و سفارت عربستان در تهران یکسالی هست که بدون سفیر اداره می شود/سفیر سابق عربستان در تهران پس از دیدار با هاشمی و بوسیدن پیشانی وی، به ریاض فراخوانده و برکنار شد»

آیت‌الله جنتی: با بحران‌های مادی و معنوی و رواج‌یافتن دروغ، رانت‌خواری و رشوه‌خواری مواجهیم
این روزنامه در صفحه ۲، از قول آیت‌الله جنتی نوشته: «مسئله ما اسلام انقلاب، نظام و ولایت‌فقیه است»
در این خبر کوتاه آمده است:
– تنها مسئله شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مسئله بزرگداشت، مراسم و مناسبت‌ها نیست بلکه مسئله اسلام، انقلاب، نظام و ولایت‌فقیه است.
– ما هم‌اکنون با بحران‌های مادی و معنوی، بحران اقتصادی، بحران کم‌آبی و خشک‌سالی و بحران رواج‌یافتن دروغ، رانت‌خواری و رشوه‌خواری مواجه هستیم.

روحانی تندرو و لبنانی: برای ایجاد یک جریان مخالف حزب‌الله در لبنان، از عربستان پول می گرفتم
روزنامه شرق در صفحه «جهان»، خبر از «اعترافات خطرناک احمد‌الاسیر» روحانی تندرو و بازداشت شده لبنانی داده و نوشته است:
«وی در جریان بازجویی اعترافات خطرناکی به‌ویژه درخصوص شخصیت‌های سیاسی این کشور به زبان آورده و فاش کرده که ماهانه ۵/١ میلیون لیره لبنان از عربستان گرفته است و از سوی ریاض حمایت می‌شده تا یک جریان مخالف حزب‌الله در لبنان تأسیس کند.
ایسنا به نقل از روزنامه لبنانی «الدیار» نوشته است که «منابع امنیتی لبنان اعلام کردند که او اعتراف کرده از سوی عربستان و سازمان اطلاعات این کشور حمایت می‌شده تا یک جریان مخالف حزب‌الله لبنان در این کشور به وجود بیاورد؛ جریانی که بتواند از طریق مهره‌های اطلاعاتی، نیروهای خود را به سلاح مجهز کند. روزنامه الدیار نوشت: احمدالاسیر تکذیب نکرده که با تشویق گروه‌های سنی لبنان و در رأس آنها «سعد حریری»، رهبر جریان المستقبل لبنان، در بازی منطقه‌ای برای مقابله با حزب‌الله دست داشته است.

ملالی جویا: ریشه تاریخی و اساسی مشکلات کنونی افغانستان در حاکمیت بنیادگرایان و فرهنگ ارتجاعی نهفته است/غرب به خاطر بی‌ثبات‌کردن افغانستان، بذر اختلافات قومی و مذهبی را در این کشور پراکنده‌است
شرق در صفحه ۱۴، گفتگوی آزاد حاجی‌آقایی با «ملالی جویا» سیاست‌مدار برجسته افغان را با عنوان «مانند زنان کوبانی آرام نمی‌نشینیم » به چاپ رسانده است.
«ملالی جویا» به روایت شرق، «از چهره‌های فعال سیاسی، نویسنده و سیاست‌مدار برجسته افغانی است که در سال‌های گذشته در جامعه مردسالار افغانستان با نقدهای تندش از سیاست‌های آمریکا، بنیادگرایان دینی و رهبران سیاسی افغانستان و به‌ویژه «حامد کرزی»، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، بسیار بحث‌برانگیز بوده است …. در سال ٢٠٠٢ به‌عنوان نماینده «لویه جرگه» قانون اساسی انتخاب و دو سال بعد به نمایندگی از مردم شهر زادگاهش یعنی «فراه» به پارلمان افغانستان راه یافت….. در سال ٢٠١٠ هفته‌نامه «تایم»، در سال ٢٠١١ هفته‌نامه «فارین پالیسی» و «گاردین»، او را در ردیف صد شخصیت برتر جهانی قرار دادند. تلاش‌های او در مقابله با فساد، مخالفت با اقدامات آمریکایی‌ها، بنیادگرایی دینی و حقوق زنان از سوی مجامع جهانی مورد ستایش واقع‌شده و تاکنون جوایز متعدد بین‌المللی را در راستای تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش برای بازگرداندن منزلت زنان به خود اختصاص داده است.»

وی در گفتگو با شرق، به این نکات اشاره داشته است:
– چهار دهه جنگ، حاکمیت تفنگ٬ جهالت و بنیادگرایی اسلامی، فرهنگ خشونت‌پرور، سنتی و مرد‌سالار افغانستان را عمیق‌تر از گذشته مورد حمایت قرار و گسترش داده است.
– بنیادگرایان نمایندگان عقب‌مانده‌ترین افکار فئودالی و ارتجاعی‌اند، آنان گوشه‌های تاریک و پس‌مانده فرهنگ ما را تقویت و با هرگونه پیشرفت و ترقی مخالفت می‌کنند. پس منطقا فرهنگ مردسالاری و خشونت‌پروری را بیش از هر زمانی در جامعه ما عمق بخشیده‌اند. اینها اگرچه قبل از تجاوز شوروی توان چندان و مخاطبانی بین مردم نداشتند، اما در جریان چهار دهه جنگ به زور تفنگ و حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا و غرب و کشور‌های همسایه و به کمک سرنیزه بنیادگرایی دینی فرهنگ خشونت را ترویج و از آن پشتیبانی کردند….
– در مدت ۱۴ سال اشغال افغانستان توسط آمریکا و ناتو تحت نام مبارزه علیه تروریسم و برای «حقوق‌بشر و زن» نه‌تنها وضعیت زنان بهتر نشده، برعکس، زنان با فجایع بیشتری حتی بدتر از دوره شوم طالبان قرون وسطایی مواجه و در هر گوشه و کنار افغانستان فریاد زنان درددیده شنیده می‌شود.
– من از همان ابتدا هم گوشزد کرده بودم «دفاع از حقوق زنان» که شعار اصلی آمریکا در تجاوز به افغانستان بود، فقط بهانه‌ای بود برای فریب افکار عامه. هیچ‌گاه یک نیروی خارجی نمی‌خواهد و نمی‌تواند رهایی و خوشبختی را به ملت دیگری ارزانی دارد، بلکه برعکس آنان را عمیق‌تر به سوی نگون‌بختی می‌برد که افغانستان هم عملا آن را یک دهه و نیم است که تجربه می‌کند.
– ریشه تاریخی و اساسی مشکلات کنونی افغانستان در حاکمیت بنیادگرایان و فرهنگ ارتجاعی و مردسالارانه نهفته است. آن زمان افغانستان در مرکز توجه رسانه‌های جهان قرار داشت و طوری تبلیغ می‌شد گویا آمریکا به جای طالبان، انسان‌های دموکراسی‌خواه و پیشرو را به قدرت رسانده و افغانستان در حال تبدیل به یک جامعه پیشرفته و مترقی است. صدای مخالف اصلا شنیده نمی‌شد و کم‌کم مردم جهان هم همین تبلیغات زهرآگین و ریاکارانه را می‌پذیرفتند، در حالی که حقیقت این بود که قدرت به کسانی سپرده شده بود که شریک جرم طالبان و مانند آنان تاریک‌اندیش بودند اما ظاهر نوینشان را با پوشیدن لباس غربی و صورت اصلاح‌شده تغییر داده بودند. من آن موقع را مناسب دانسته و در جرگه ٢٠٠٣ نقاب را از فضایی برداشتم که تمام جهان به آن چشم دوخته بود و هر حرکتی در آن انعکاس جهانی می‌یافت….
– مشکل عمده در قوم و مذهب نیست، مشکل در اینجاست که جناح‌های خائنی به این اختلافات به خاطر منافع سیاسی و اقتصادی و گروهی خود دامن می‌زنند. آمریکا و غرب هم به خاطر بی‌ثبات‌کردن افغانستان، بذر اختلافات قومی و مذهبی را در این کشور پراکنده‌اند.
– بر این باورم که نه‌تنها دستگاه قضائی، بلکه قوه اجرائیه و مقننه نیز مانعی جدی در برابر رسیدن زنان به حقوق اولیه‌شان و تأمین‌شدن عدالت در کشور هستند، چراکه در رأس هر سه قوه، بنیادگرایان حضور دارند و این ضرب‌المثل در ارتباط با قضات ما صدق می‌کند که «بره را به گرگ سپرده‌اند.»
– امروز این آمریکاست که طالبان و جهادی‌ها و تازه «داعش» را روی کار آورده و بر خون‌خوارترین و مرتجع‌ترین نیروها برای ادامه سیاست‌های منطقه‌ای‌اش اتکا دارد.
– اگر به تاریخ افغانستان نظر بیندازیم در جریان جنگ‌سرد این آمریکا بود که بنیادگرایی و فرهنگ خشونت و زن‌ستیزی را با حمایت بنیادگرایانی نظیر سیاف، گلبدین، خلیلی، محقق، مزاری، ربانی، اسامه، محسنی، مسعود و… در این کشور نهادینه کرد.
– کتب درسی کودکان ما توسط سی.‌آی.‌ای از طریق دانشگاه «پوهنتون»(بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مؤسسه تحصیلات عالی در افغانستان)، تدوین شد که در آن فقط کشتار و جنایت درس داده می‌شد تا نسل‌های آینده ما برای سربازگیری بنیادگرایان و طالبان آمادگی ذهنی داشته باشند.
– مکاتبی که برای کودکان ما در کمپ‌های مهاجران پاکستان و در داخل راه‌اندازی شده بود، همه توسط باندهای جهالت‌پیشه و قرون وسطایی با افکار اخوانی اداره می‌شدند که در آنجا اطفال ما شست‌وشوی ذهنی می‌شدند. در پاکستان ‌هزاران مدرسه با دلارهای آمریکا و تحت سرپرستی سازمان اطلاعاتی‌ آی.اس.‌آی پاکستان راه‌اندازی شد که از آنها به‌عنوان «ماشین تولید انتحاریون» نام برده می‌شود و از آن طالب و تروریست و انتحاری بیرون داده می‌شد.

سخنگوی ناجا: جریمه صدهزار تومانی بی‌حجابان هنوز ابلاغ نشده؛ فعلا برای پلاک خودرو و صاحب ماشین جریمه اعمال خواهد شد
این روزنامه در صفحه ۱۷ از قول معاون اجتماعی ناجا از عدم ابلاغ «برخورد با سرنشینان بدحجاب خودرو» خبر داده و نوشته است:
« تشکیل پرونده درباره فیلم «رستاخیز»، کشف برخورد با مردان بدپوشش و خودروهای دارای سرنشین‌های بی‌حجاب، بسته‌شدن ٧٠٠ سایت همسریابی غیرمجاز، آمادگی حداکثری پلیس برای انتخابات پیش‌رو و دستگیری قاتل قتل‌های زنجیره‌ای گنبد پس از ١۶ سال، از مهم‌ترین موضوعات نشست خبری روز یکشنبه سخنگوی ناجا بود.
منتظرالمهدی درباره رسیدگی پلیس به حواشی فیلم «رستاخیز» گفت: نیروی انتظامی در این پرونده ورود کرده و در همین رابطه دستگیری هم داشته‌ایم، ضمن اینکه خانمی که قمه می‌زد، نیز شناسایی شده‌است.
منتظرالمهدی درباره ارائه مانتوهای شیشه‌ای در مانتوفروشی‌ها، گفت: ارائه این نوع از مانتوها توسط مانتوفروشی‌ها تخلف است چراکه این نوع مانتو به‌عنوان لباس مجلسی محسوب می‌شود و باید در مغازه‌هایی که چنین لباس‌هایی را عرضه می‌کنند به فروش برسند.
سخنگوی ناجا در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اجرای جریمه صدهزار تومانی بی‌حجابی برای سرنشینان خودرو نیز گفت: ‌طرحی در مجلس با این عنوان مطرح بوده اما در صورت تصویب نیز، هنوز به ما ابلاغ نشده است؛ اما در این زمینه جریمه برای پلاک خودرو و صاحب ماشین اعمال خواهد شد.»

عمره در تعلیق، موسم حج نزدیک و سفارت عربستان در تهران یکسالی است بدون سفیر اداره می شود/سفیر سابق عربستان در تهران پس از دیدار با هاشمی و بوسیدن پیشانی وی، به ریاض فراخوانده و برکنار شد
روزنامه شرق عنوان «سفیر ریاض در خانه نیست» را برای گزارش زینب اسماعیلی در نظر گرفته و در صفحه ۱۹ از بدون سفیر بودن یک ساله سفارت عربستان در تهران نوشته است.
در این گزارش می خوانیم:
سفارت عربستان در تهران بیش از یک‌سال است که «سفیر» ندارد و حضور این کشور در ایران در سطح کاردار متوقف مانده است، اگرچه سفیر ایران در عربستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. آخرین سفیر عربستان در ایران «عبدالرحمان بن‌غرمان شهری» بود که از بهار ٩٣ بدون انجام مراسم خداحافظی، تهران را ترک کرد. مراحل اداری موافقت با سفیر بعدی، اواسط پاییز انجام شد اما او بعد از انجام این مراحل اداری در تهران، برای گرفتن آخرین دستورالعمل‌ها به ریاض برگشت تا بعد از بازگشت، مأموریت خود را در تهران آغاز کند، اما تاکنون خبری از حضور او در تهران منتشر نشده.
سفارت ریاض در تهران نیز که تمایلی به تعامل با رسانه‌ها ندارد، فقط به این پاسخ بسنده کرد که «سفارت اکنون سفیر ندارد و به جای سفیر، کاردار مشغول به کار است». اما یک مقام آگاه به خبرنگار «شرق» می‌گوید «سفیر جدید که از اواسط پاییز ٩٣ موافقت برای آغاز فعالیت در داخل کشور را دریافت کرده، بازنشسته شده‌ است. از همین‌رو باید سفیر جدیدی از سوی ریاض در تهران منصوب شود». از توضیحات این منبع خبری می‌توان استنباط کرد که سفیر عربستان به اجبار بازنشسته شده است. بازنشسته‌شدن این سفیر به‌دنبال مرگ پادشاه و تغییرات گسترده سیاسی در عربستان رخ داد. ماجرای سفیر عربستان در تهران در دو سال اخیر، به ماجرای پیچیده‌ای تبدیل شده است.

آخرین سفیر
دوم اردیبهشت ٩٣ بود که «عبدالرحمان بن غرمان شهری» که حدود دوماه پیشتر به سمت سفارت عربستان در ایران منصوب شده بود، در دفتر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با او دیدار کرد. هاشمی رفسنجانی در آن دیدار از لزوم هماهنگی ایران و عربستان برای حل مسائل منطقه و جهان اسلام سخن گفت، همچنین از طرح تشکیل کمیسیون علمایی از علمای شیعه و سنی. ملک عبدالله، پادشاه درگذشته عربستان رابطه‌ای صمیمی با هاشمی رفسنجانی داشت و به گفته خود او این رابطه به سطح دوستی خانوادگی هم رسیده ‌بود. هاشمی رفسنجانی اوایل دولت نهم هم در سفری به عربستان با ملک عبدالله دیدار کرده بود که در بین مخالفان داخلی‌اش بازتاب خوبی نداشت. با این‌حال آخرین سفیر عربستان در تهران در دیدار با هاشمی، سلام ویژه پادشاه و ولیعهد عربستان را به او ابلاغ کرده و از جایگاه ویژه هاشمی نزد مسئولان و مردم عربستان سخن گفته بود. سفیر بار دیگر دعوت امیر از هاشمی برای سفر به عربستان را تجدید کرد. اگرچه عمر خود او در این منصب قد نداد که روابط نه‌چندان خوب تهران و ریاض را بهبود بخشد. سفیر عربستان بعد از آن دیدار با هاشمی، با امیرعبداللهیان، معاون‌عربی وزیر خارجه دیدار کرده و از محتوای گفت‌وگو با هاشمی به نیکی یاد کرد اما خود او اندکی بعد از آن دیدار به ریاض فراخوانده شد و جایش را به فرد دیگری داد. علت آن فراخواندن موجی بود که بعد از انتشار عکس‌های دیدار عبدالرحمان بن غرمان شهری در دیدار با هاشمی در رسانه‌های عربی منتشر شد. سفیر در حال بوسیدن پیشانی هاشمی دیده می‌‌شد، آنچه گفته می‌شد حاکی از احترام بیش‌ازاندازه سفیر برای یک مقام کشور میزبان بود. آنچه عربستانی‌ها فقط برای مقامات کشور خود می‌پسندند.

رفتار نامتعارف
حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی وزیر‌خارجه در گفت‌وگویی که دی‌ماه گذشته با روزنامه «شرق» داشت، درباره فراخواندن سفیر گفت «رفتارشان، رفتار متعارفی نبود»، «آنچه مقامات عربستان درباره ترک تهران توسط ایشان به‌طور رسمی به ما گفتند، این بود که ایشان برای مأموریت دیگری تعیین شدند و از این تاریخ مأموریتشان در تهران خاتمه پیدا می‌کند…، برخی از سفرای کشورهای عربی در تهران، همچنین برخی از مقامات کشورهای عربی در منطقه از چندهفته قبل مطالبی به ما منعکس کرده بودند که سفیر عربستان در تهران به‌دلیل عدم‌رعایت پروتکل‌های کشور خودش و سؤالاتی که برای مقامات کشورش ایجاد شده به ریاض فراخوانده شده. ظاهرا سفیر عربستان که دیدار خوب و مثبتی با آقای هاشمی‌رفسنجانی داشتند، در پایان این‌ دیدار، پیشانی آقای هاشمی‌رفسنجانی را بوسیدند. آن سفرا یا مقامات کشورهای عربی برای ما توضیح ‌دادند که این اقدام سفیر، در حوزه پروتکلی‌شان و حفظ شئونات کشورشان سؤالاتی در ریاض ایجاد کرده، به این دلیل این فرد را برگرداند‌ه‌اند».
این مقام وزارت‌خارجه درباره این پیش‌فرض که سفیر به مأموریت دیگری منصوب شده نیز توضیح داد: «طبیعی‌تر این بود که حتی اگر قرار بود این سفیر به مأموریت دیگری اعزام شود، فرصت پیدا می‌کرد که با مقامات کشورمان به‌طور رسمی و در چارچوب پروتکل‌های موجود خداحافظی و به‌طور طبیعی کشور را ترک کند».

سفیری که نیامد
سفیر بعدی حدود یک‌ماه بعد از فراخواندن سفیر پیشین به تهران معرفی شده، از آنجا که تهران از رفتار عجیب ریاض در فراخواندن سفیر پیشین رضایت نداشت، مراتب اداری سفیر بعدی را چندان سریع انجام نداد. اواسط پاییز ٩٣ اقدامات اداری تأیید سفیر جدید در تهران انجام شد. سفیری که اکنون یک منبع خبری به «شرق» می‌گوید «بازنشسته شده و به تهران نخواهد آمد». ماجرای رابطه تهران- ریاض اما فقط در نبودن بیش از یک‌ساله سفیر خلاصه نمی‌شود، رابطه دو کشور سال‌هاست که از «کج‌دار و مریز» گذشته و می‌توان گفت اساسا رابطه‌ای در میان نیست. این وضعیت در دوران محمود احمدی‌نژاد در ایران بدتر شد و تلاش‌های بیش‌وکم دولت اصلاحات و دولت سازندگی بر باد رفت. عملا سطح رابطه در دولت‌های نهم و دهم روندی نزولی در پیش گرفت.

پادشاه در مرخصی
اگرچه بسیاری معتقد بودند با آغازبه‌کار دولت یازدهم در ایران، رابطه با عربستان را می‌توان از سرگرفت اما این پادشاهی رغبت چندانی به این موضوع نشان نداد. حتی در یکی از سفرهای منطقه‌ای وزیر خارجه ایران که در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای و آغازبه‌کار دولت انجام داد، به بهانه «مرخصی پادشاه» از پذیرفتن او سرباز زدند. همان‌‌گونه که برنامه سفر او به ریاض که برای عید قربان سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود به دنبال اظهارات منفی سعودالفیصل وزیر خارجه وقت عربستان علیه ایران، لغو شد. عربستان و ایران تا آن‌زمان در مورد موضوع سوریه و مسائل منطقه با یکدیگر اختلاف نظر جدی داشتند، همچنین بر سر مسئله فروش نفت رقابت جدی دارند و در شش ماه گذشته با حمله عربستان به یمن، اختلاف مواضع جدی دارند. ایران تأکید دارد که نیروهای ریاض باید از دخالت در یمن دست بردارند و حملات نظامی خود را متوقف کنند. اما ریاض فعلا نشانه‌ای از تمایل به حل بحران در یمن نشان نداده ‌است. اینها در حالی است که عربستان درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و توافق وین، فعلا در صف مخالفان این توافق قرار می‌گیرد. بااین‌حال سفرهای اخیر منطقه‌ای وزیر خارجه ایران به مقصد کشورهایی انجام شده که در اطراف عربستان پراکنده‌اند. کویت، قطر و عراق در دور اول سفر منطقه‌ای و لبنان و سوریه در دور دوم سفر منطقه‌ای بعد از توافق وین، میزبان وزیر خارجه ایران بودند. سفرهایی که نشان‌دهنده تأثیرگذاری ایران در منطقه است؛ آنچه خوشایند عربستان نخواهد بود.

حج نزدیک است
عربستان یک‌سال و اندی است که در ایران سفیر ندارد، عمره به‌دلیل تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، از اوایل سال متوقف شده و هنوز ایران منتظر اجرای احکام مجرمان آن حادثه است. موسم حج واجب نزدیک است و از اول شهریور تا ٢۶ مهر چندصد کاروان از زائران ایرانی راهی مکه و مدینه می‌شوند. در صورت بروز مشکل در این حجم از سفر قطعا حضور سفیر می‌تواند راهگشاتر از کاردار باشد. علاوه‌بر اینکه با توجه به مشکلات گسترده منطقه، تهران و ریاض نیازمند ارتباط با هم هستند. یک کارشناس منطقه که به مسائل عربستان اشراف دارد، درباره وضعیت رابطه تهران- ریاض می‌گوید: «عدم حضور سفیر لزوما به‌معنای تنزل رابطه نیست و به عبارتی سفیر در مرخصی است». او می‌گوید: «اگر سفیر ریاض به کشورش فراخوانده شده بود، حتما ایران هم سفیرش را از ریاض فرامی‌خواند». او که نخواست نامش ذکر شود، در مورد وضعیت فعلی می‌گوید: «ساختار سیاسی در عربستان عوض شده، در مورد حضور نداشتن سفیر می‌توان چند احتمال را مطرح کرد؛ ممکن است سفیر سلطان قبلی، مطلوب ملک جدید نباشد، یا ریاض تصمیم گرفته باشد به جمع‌بندی جدید در سیاست خارجی خود نرسد، سفیر را در معرض طرف مقابل قرار ندهد، یا اصولا نمی‌خواهند فعلا در تهران سفیر داشته‌ باشند». در بین این احتمالات، می‌توان این ‌را جدی‌تر دانست که ریاض تمایل ندارد فعلا سفیر در تهران داشته باشد.»

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز، از این قرار است:

معاون عربی-آفریقایی وزارت امور خارجه: ایران راهبرد کنونی خود در سوریه و در مبارزه با افراط‌گرایی را تغییر نخواهد داد

یادداشت « جنگ در سوریه را متوقف کنید »، منبع: السفیر، مترجم: محمدعلی عسگری

برگزاری نشست اتحادیه عرب برای مقابله با «داعش» لیبی

مرگ «پدر طالبان» ؛ ژنرال «حمید گل» رئیس سابق اداره اطلاعات پاکستان درگذشت

عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهوری مستعفی، به یمن بازمی‌گردد

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «آیت‌الله جنتی: با بحران‌های مادی و معنوی و رواج‌یافتن دروغ، رانت‌خواری و رشوه‌خواری مواجهیم»، «روحانی تندرو و لبنانی: برای ایجاد یک جریان مخالف حزب‌الله در لبنان، از عربستان پول می گرفتم»، «ملالی جویا: ریشه تاریخی و اساسی مشکلات کنونی افغانستان در حاکمیت بنیادگرایان و فرهنگ ارتجاعی نهفته است/غرب به خاطر بی‌ثبات‌کردن افغانستان، بذر اختلافات قومی و مذهبی را در این کشور پراکنده‌است»، «سخنگوی ناجا: جریمه صدهزار تومانی بی‌حجابان ابلاغ نشده و فعلا برای پلاک خودرو و صاحب ماشین جریمه اعمال خواهد شد» و «عمره در تعلیق، موسم حج نزدیک و سفارت عربستان در تهران یکسالی هست که بدون سفیر اداره می شود/سفیر سابق عربستان در تهران پس از دیدار با هاشمی و بوسیدن پیشانی وی، به ریاض فراخوانده و برکنار شد»مرور مطبوعات/ ‌دوشنبه‌ ۲۶ مرداد/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.