فرمانده سپاه: جامعه ما به این علوم انسانی غیر مطابق با اسلام و دین نیاز ندارد

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «فرمانده سپاه: علوم انسانی‌ای که هم‌اکنون در ذهن جوانان ما فرو می‌کنند، با مبانی اسلامی و دینی مطابقت ندارد و موردنیاز جامعه ما نیست/کار اساسی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه، متحول‌کردن علوم انسانی دانشگاه‌ها با استفاده از مبانی دینی است/وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه نگران‌کننده است/چفیه‌ روی دوش آقا علامت مقابله با انحراف در مسیر انقلاب است»، «بدرقه وزیر ارشاد با مشاجره، ایراد کلمات نه چندان مناسب و رفتاری فراتر از قانون کمیسیون فرهنگی مجلس/وزیر ارشاد: «رستاخیز» اکران نشود که مذهبی است؛ «قصه‌ها» چرا اکران شد که سیاه‌نمایی است، بالاخره فیلم‌سازان چه نوع فیلمی باید بسازند؟»، «پیش از اکران «رستاخیز»، نظر موافق مراجعی که تأثیرگذاری بیشتری دارند، گرفته شده بود»

فرمانده سپاه: علوم انسانی‌ای که هم‌اکنون در ذهن جوانان ما فرو می‌کنند، با مبانی اسلامی و دینی مطابقت ندارد و موردنیاز جامعه ما نیست/کار اساسی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه، متحول‌کردن علوم انسانی دانشگاه‌ها با استفاده از مبانی دینی است/وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه نگران‌کننده است/چفیه‌ روی دوش آقا علامت مقابله با انحراف در مسیر انقلاب است
روزنامه شرق سخنان محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش اساتید و نخبگان حوزه‌های علمیه در مشهد را به نقل از سپاه‌ نیوز منتشر ساخته و آورده است:
– رهبر معظم انقلاب نگرانی‌های خود را در‌باره تغییر شکل تهدیدات در قالب شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی بیان می‌کردند، ولی در هیچ‌کجا، هیچ‌کس به این موضوع توجه نمی‌کرد.
– دو دهه اول انقلاب و مرحله استقرار نظام را به خوبی و با موفقیت گذرانده‌ایم و بنا به فرموده رهبر انقلاب، مرحله چهارم انقلاب اسلامی، اسلامی‌شدن جامعه و مرحله پنجم،‌ تشکیل جامعه جهانی اسلامی بوده و این در واقع همان مسیری است که انقلاب اسلامی باید پیش برود.
– انقلاب باید به پیش برود و نباید در مرحله سوم خود متوقف شده و درجا بزند، هم‌اکنون بیش از ١٠ سال است که رهبر معظم انقلاب این نیاز را به‌صورت شفاف برای اقشار مختلف مردم مطرح می‌کنند.
– وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه نگران‌کننده است و پیشرفتی در این زمینه‌ها نداشته‌ایم، بنابراین باید بررسی کنیم و ببینیم انتظاری که پس از چندین سال از انقلاب اسلامی وجود دارد، چه است و جامعه ما باید چگونه جامعه‌ای باشد.
– خطر اصلی ما ایجاد انحراف در مسیر انقلاب اسلامی، در داخل است و چفیه‌ روی دوش آقا نیز علامت همین موضوع است.
– تحقق جامعه اسلامی، استقرار عدالت، اخلاق اسلامی و سبک زندگی مردم وظیفه اصلی انقلاب در جنبه‌های ایجابی آن است و اگر مراحل سوم و چهارم انقلاب را پشت‌سر نگذاریم، در واقع انقلاب اسلامی ناقص بوده و پیشرفتی نکرده است.
– اگر هشت سال جنگ تحمیلی نبود، انقلاب اسلامی در دنیا توسعه پیدا نمی‌یافت.
– ماهیت انقلاب اسلامی یک ماهیت فرهنگی و اعتقادی بوده و پیشرفت آن هم در همین عرصه‌ها تعریف می‌شود.
– ».سردار جعفری با بیان اینکه با به سمت اهداف خود پیش می‌رود، افزود
– سپاه می‌تواند بسترها را برای اقدامات ایجابی در زمینه مسائل فرهنگی، انقلاب اسلامی آماده کرده و زمینه‌سازی کند، اما کسی که بار اصلی این مأموریت در این حوزه را بر دوش دارد، حوزه‌های علمیه و روحانیت ما هستند.

– پیشبرد انقلاب اسلامی در عرصه‌های فرهنگی نیازمند توجه بیشتر مسئولان و دست‌اندرکاران و اقدامات ایجابی است.
– این علوم انسانی که هم‌اکنون در ذهن جوانان ما فرو می‌کنند، علوم انسانی اسلامی و موردنیاز جامعه ما نیست، بلکه علوم انسانی غربی بوده که با مبانی اسلامی و دینی ما مطابقت ندارد.
– یکی از وظایف اصلی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه که باید برای آن کار اساسی انجام دهند، متحول‌کردن علوم انسانی دانشگاه‌ها با استفاده از مبانی دینی است.

بدرقه وزیر ارشاد با مشاجره، ایراد کلمات نه چندان مناسب و رفتاری فراتر از قانون کمیسیون فرهنگی مجلس/وزیر ارشاد: «رستاخیز» اکران نشود که مذهبی است؛ «قصه‌ها» چرا اکران شد که سیاه‌نمایی است، بالاخره فیلم‌سازان چه نوع فیلمی باید بسازند؟
شرق در صفحه ۱۴، گزارش فرانک آرتا با عنوان «دفاع از قصه‌ها» را منتشر ساخته و به بیان روایت نوش‌آبادی از حضور اخیر وزیر ارشاد در مجلس پرداخته است:
« در صورت تصویب هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، موضوع اکران فیلم «قصه‌ها» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، موضوع ملی تلقی خواهد شد و وزیر ارشاد باید در صحن علنی مجلس به این سؤال پاسخ بدهد.
حسین نوش‌آبادی ضمن تأیید خبر فوق به «شرق» گفت: ‌«در جلسه‌ای که روز دوشنبه، ١٩ مرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ‌حجت‌الله ایوبی و برخی از معاونان وزارتخانه در کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد، خانم زهره طبیب‌زاده، نماینده محترم مردم تهران این مسئله را مطرح کردند که فیلم «قصه‌ها» واجد شرایط یک فیلم مناسب برای جمهوری اسلامی نبود. این فیلم حواشی زیادی داشت و سیاه‌نمایی کرد.
پاسخی که آقای وزیر دادند، این بود که هر فیلمی جزئیاتی دارد که براساس آن برخی تلخی‌ها و سنت‌های غلط را مطرح می‌کند، اما مهم این است که پیامی که فیلم می‌دهد، چیست و در کلیات روی چه چیزی تأکید می‌کند. یک فیلم در وهله نخست باید به واقعیات اشاره کند تا بتواند داستان را بپروراند تا به نتیجه برسد. البته بعضی اوقات سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلفی وجود دارد و یک نفر به صرف اینکه از فیلمی خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند بگوید که فیلم مناسب اکران نیست. البته ممکن است کسی که به ظاهر به فیلمی نگاه کند بتواند ایراداتی بگیرد، اما مهم نتیجه‌ای است که از کلیت یک فیلم می‌توان گرفت.

نوش‌آبادی افزود: «در ادامه دکتر علی جنتی متذکر شدند که از یک طرف می‌گویند فیلم «رستاخیز» اکران نشود که فیلمی مذهبی است و از سوی دیگر به اکران فیلم «قصه‌ها» که فیلمی اجتماعی است، اعتراض می‌شود، بالاخره ما به فیلم‌سازان چه باید بگوییم و آنها چه نوع فیلمی باید بسازند؟ ما همین تعداد فیلم‌ساز داریم».
سخنگوی وزارت ارشاد نیز گفت: «ضمن اینکه یک فیلم ممکن است به معضلاتی همچون اعتیاد و فقر و موضوعاتی که موجب فروپاشی خانواده است، اشاره کند. به هر شکل رسالت یک هنرمند این است که کاستی‌ها و ضعف‌های جامعه را ببیند و درنهایت آنها را محکوم و نگاه و روش درست را معرفی کند.»
نوش‌آبادی درباره حواشی این جلسه گفت:‌ «البته خانم طبیب‌زاده سؤالات دیگری هم مطرح کردند که قانع شدند و معمولا هم نگاه ایشان فرهنگی است و در مورد سؤالات دیگر قانع شدند، اما در مورد این سؤال خاص به نظر می‌رسید که ذهنیت خاصی وجود دارد قانع نشوند. همین مسئله باعث شد که در طرح سؤال تندی به‌وجود بیاید و شاهد رفتاری شاید فراتر از وظیفه قانونی و سؤال نماینده مجلس باشیم. جلسه به چالش کشیده شد و بعد مشاجره و کلماتی ردوبدل شد که چندان مناسب آن جلسه نبود. در نتیجه خود سؤال، حاشیه‌هایی همراه داشت».
این مدیر فرهنگی متذکر شد: «من به عنوان یکی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاید خیلی از فیلم‌ها را نپسندم. ولی هر فیلمی مخاطب خاصی دارد. ضمن اینکه دولت در ساخت برخی از فیلم‌ها دخالتی ندارد و بخش خصوصی آن را تهیه می‌کند. حوزه فرهنگ را نمی‌توان با نگاه سیاسی رصد کرد و این مسئله متأسفانه لطمات زیادی می‌زند. ضمن اینکه هر فیلمی طبق قانون فرایند و مسیری برای اخذ پروانه نمایش طی می‌کند. اعضای شورای پروانه نمایش از حوزه‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و فقط نماینده ارشاد درباره فیلم تصمیم‌گیری نمی‌کند .به هر شکل این سؤال از نظر ما ملی محسوب نمی‌شود و ما هم پیگیری‌های لازم را برای رفع این سوءتفاهم خواهیم کرد. چون به نظر می‌رسد با طرح این سؤال، سوءتفاهماتی میان طرفین به‌وجود آمد که البته قابل حل است.»

پیش از اکران «رستاخیز»، نظر موافق مراجعی که تأثیرگذاری بیشتری دارند، گرفته شده بود
این روزنامه در صفحه ۱۴ از قول حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در گفتگو با «خانه ملت» آورده که شکایت عوامل «رستاخیز» از ارشاد صوری نبوده است. در این گفتگو آمده است:
– تا پیش از زمان اکران، نظر برخی از مراجع تأثیرگذار را جلب کرده بودیم، اما زمان اکران با اعتراض برخی دیگر از مراجع روبه‌رو شدیم که اکنون به‌دنبال جلب نظر آنها هستیم.
– به‌تعویق‌افتادن اکران «رستاخیز» به معنای اکران‌نشدن آن نیست، عوامل ساخت فیلم «رستاخیز» بسیار زحمت کشیده و با خلوص نیت به ساخت این فیلم ارزشمند پرداخته‌اند، به همین دلیل سازمان سینمایی، قصد اکران‌نکردن آن را ندارد.
– برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلب نظر آیات عظام در اولویت است، در روز نخست اکران «رستاخیز» مشخص شد نظر موافق برخی از مراجع تقلید و آیات عظام جلب نشده است و تعدادی از آنها ابراز نگرانی کرده‌اند، بنابراین اکران آن را به تعویق انداختیم تا نظر این دست از مراجع را نیز تأمین کنیم، بنابراین تعویق اکران به علت برخی حواشی خیابانی، مانند قمه‌زنی نبوده است.
– شخصا پیش از اکران فیلم «رستاخیز» در حدود یک سال پیگیر جلب نظر برخی از آیات عظام بوده ایم؛ تا زمان اکران فیلم، تلقی تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه جلب نظر موافق برخی از مراجع بود که تأثیرگذاری بیشتری داشتند، اما بعد از اکران با اعتراضات برخی دیگر از آیات عظام نیز روبه‌رو شدیم.
– شکایت عوامل فیلم «رستاخیز» از وزارت ارشاد صوری نبوده است، از آنجایی که بخشی از این فیلم با حمایت سرمایه‌گذار خارجی ساخته شده است، بنابراین حساسیت‌هایی را به دلیل تعهدات عوامل ایرانی برای تهیه‌کننده و کارگردان ایجاد کرده است که برای جبران خسارات احتمالی تحت‌فشارند؛ ازاین‌رو به‌ناچار از تمام راه‌های موجود برای این جبران استفاده می‌کنند.

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز، از این قرار است:

غرویان: اصولگرایان باید توجه داشته باشند که افراط‌گرایی تاکنون نتیجه خوبی نداشته است.

مهدی طائب: دنبال این بودند که حماس و حز‌ب‌الله را از ایران بگیرند.

« استیضاح وزیر راه احمدی‌نژاد کار دستم داد »، روایت نماینده خوی از تبعات برخورد با بهبهانی/ با تنظیم: آمنه شیرافکن/ روایت نماینده خوی از آنچه بر او در سال‌های پس از استیضاح رفته، روایتگر روش‌های مدیریتی و برخوردی در دولتی است که ادعای عدالت‌محوری داشت.

ملاقات با محور مقاومت / وزیر خارجه ایران با سیدحسن نصرالله و بشار اسد دیدار کرد / لغو شدن سفر به آنکارا که قرار بود مقصد اولیه این دور سفر منطقه‌ای باشد، در لبنان هم سؤال‌برانگیز بود. همین‌طور نرفتن وزیر خارجه ایران به روضه‌الشهدا، و بر سر قبر عماد مغنیه، شهیدی که به نماد مقاومت تبدیل شده، نیز سؤالات زیادی برانگیخت.

افزایش سؤالات چگونگی ترک «الکل» در خط ملی اعتیاد

یادداشت « از خانم مارپل تا مسابقه ثانیه‌ها » موج سوم بی‌سوادی در جامعه ایرانی، به قلم:رضا شجیع، استاد دانشگاه

سفر قریب‌الوقوع خالد مشعل به ترکیه

١٠ شرط انصارالله برای دولت مستعفی یمن

سفر محرمانه هیأت عالی‌رتبه تل‌آویو به قاهره

یادداشت « دوگانه ایران و عربستان انتخاب دشوار مسکو » به قلم مارک ان کاتز، روفسور حکومت و سیاست در دانشگاه «جورج میسن»ویرجینیا

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «فرمانده سپاه: علوم انسانی‌ای که هم‌اکنون در ذهن جوانان ما فرو می‌کنند، با مبانی اسلامی و دینی مطابقت ندارد و موردنیاز جامعه ما نیست/کار اساسی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه، متحول‌کردن علوم انسانی دانشگاه‌ها با استفاده از مبانی دینی است/وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه نگران‌کننده است/چفیه‌ روی دوش آقا علامت مقابله با انحراف در مسیر انقلاب است»، «بدرقه وزیر ارشاد با مشاجره، ایراد کلمات نه چندان مناسب و رفتاری فراتر از قانون کمیسیون فرهنگی مجلس/وزیر ارشاد: «رستاخیز» اکران نشود که مذهبی است؛ «قصه‌ها» چرا اکران شد که سیاه‌نمایی است، بالاخره فیلم‌سازان چه نوع فیلمی باید بسازند؟»، «پیش از اکران «رستاخیز»، نظر موافق مراجعی که تأثیرگذاری بیشتری دارند، گرفته شده بود»مرور مطبوعات/ پنج‌شنبه ۲۲ مرداد/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.