داعش علیه عربستان اعلام جنگ کرد و گفت از آلمان هم انتقام خواهد گرفت

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: عادی‌سازی رابطه ایران و عربستان با یک حرکت سریع به نفع جهان اسلام امکان‌پذیر است/ملک عبدالله در اواخر عمر خواسته بود برای عمره آنجا باشم اما حکام جدید چنین درخواستی از من نکرده اند»، «داعش انتقام پشتیبانی آلمان در جنگ افغانستان را خواهد گرفت/آلمان تاوان ارسال اسلحه برای پیشمرگه‌های کرد در مبارزه با داعش را خواهد داد» و «اعلام جنگ داعش علیه عربستان»

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: عادی‌سازی رابطه ایران و عربستان با یک حرکت سریع به نفع جهان اسلام امکان‌پذیر است/ملک عبدالله در اواخر عمر خواسته بود برای عمره آنجا باشم اما حکام جدید چنین درخواستی از من نکرده اند
روزنامه اعتماد با انتخاب عنوان «مسیر پیش رو در رابطه با امریکا هموار نیست» برای انعکاس گفت‌وگوی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با نشریه اینترنتی «المانیتور» نوشته است: «تنها چند روز پس از اعلام کاندیداتوری برای مجلس خبرگان، آیت‌الله دوباره لب به سخن گشوده و در رابطه با آینده روابط با امریکا و عربستان سعودی صحبت کرده است. شاید بسیاری این تصور را داشتند که با اعلام کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی کمی از بیان مواضعی که این روزها به مذاق بسیاری خوش نمی‌آید بکاهد اما ظواهر امر نشان می‌دهد آیت‌الله سیاستمدار هر سخنی را که به نظرش درست است بیان خواهد کرد.»
از قول رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است:
– از زمان حتی پیش از انقلاب اسلامی تاکنون این تصویر در ایران وجود داشته که امریکا مسوول تمام مانع تراشی‌ها علیه ایران است اما به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها به نوعی می‌خواهند از گذشته دور شوند و این باید در عمل ثابت شود.
– برخی سیاست‌های مثبت امریکا برای حل موضوع هسته‌ای ممکن است تاکنون موثر بوده باشد و اگر این «سیاست‌ها» ادامه یابد و به نتایج مثبت منجر شود، «امریکایی‌ها» به اثبات خود در ذهن مردم ایران نزدیک‌تر می‌شوند.
– ما به‌طور ذاتی هیچ مساله‌ای با عربستان یا سایر کشورهای عربی نداریم زیرا آنها کشورهای اسلامی هستند و ما طبق قانونی اساسی کشور همکاری با آنها را از اولویت‌های خود می‌دانیم.
– با اینکه این کشورها در جریان جنگ از صدام حمایت کرده بودند، وقتی که آنها به سیاست تنش‌زدایی ایران پس از جنگ پاسخ دادند و وارد مسیر همکاری شدند، اختلافات ما به سرعت حل و فصل شد. کشتار حجاح ایرانی در مکه در سال ۱۹۸۷ یکی از این اختلافات بود و این مساله با دستور امام خمینی(ره) حل شد، زیرا اساس رابطه ما طوری نیست که مناقشه ذاتی داشته باشیم.

– حوادث اخیر در منطقه از جمله رویدادهای سوریه، عراق، یمن و بحرین از جمله مسائلی است که فاصله‌ای ایجاد کرده است. البته اگر دولت ایران و همتایان آن تصمیم به همکاری بگیرند، مسائل دشوار نخواهند بود و همانند گذشته خواهند بود.
– عادی‌سازی اوضاع با یک حرکت سریع به نفع جهان اسلام امکان‌پذیر است. من واقعا اعتقاد دارم که این کار ممکن است هر چند باید ببینیم این رویدادها به کجا منجر می‌شود که بسیار مهم است.
– ملک عبدالله در اواخر عمر خود در دو یا سه مناسبت درخواست کرد که من برای مراسم حج در ماه رمضان آنجا باشم.
– گروه جدیدی که به قدرت رسیده، هیچ درخواستی از من نکرده است. طبیعی است که درخواست نکرده باشند زیرا اوضاع کنونی طوری نیست که من بتوانم قبول کنم و بروم.

داعش انتقام پشتیبانی آلمان در جنگ افغانستان را خواهد گرفت/آلمان تاوان ارسال اسلحه برای پیشمرگه‌های کرد در مبارزه با داعش را خواهد داد
اعتماد در صفحه ۶، ذیل عنوان «داعش خانم صدر اعظم را تهدید کرد» به انتشار ویدیویی به زبان آلمانی اشاره کرده که در آن آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان تهدید شده است. در این ویدیو دو عضو آلمانی زبان گروه داعش، صدراعظم آلمان را تهدید کرده‌اند که انتقام پشتیبانی آلمان در جنگ افغانستان و همچنین جنگ علیه داعش را خواهد گرفت.

به گزارش اشپیگل آنلاین یکی از آنها محمد محمود است که اصالتا اتریشی و فرد دیگر ابوعمر آلمانی است. در ویدیو آلمانی زبان داعش، دو نماینده این گروه، با ابلاغ فراخوانی برای جذب نیروهای جدید از حمله قریب الوقوع به منافع آلمان خبر می‌دهند.
این کلیپ در سوریه تهیه شده و در آن ویرانه‌های شهر باستانی پالمیرا در پشت سر دو عضو داعش دیده می‌شود. محمد محمود در این پیام ویدیویی به زبان آلمانی آنجلا مرکل را خطاب قرار داده و تهدید می‌کند که آلمان تاوان حمایت در جنگ افغانستان و همچنین ارسال اسلحه برای پیشمرگه‌های کرد در مبارزه با داعش را خواهد داد.
اعضای داعش در پایان این ویدیو دو اسیر را که قابل شناسایی نیستند و با دست بسته روی زمینی نشسته‌اند، به ضرب گلوله به قتل می‌رسانند. یادآوری می‌شود فراخوان آلمانی داعش در حالی انجام می‌شود که بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر ۷۲۰ نفر از آلمان برای همراهی تروریست‌ها به سوریه راهی شده‌اند.

اعلام جنگ داعش علیه عربستان
این روزنامه در صفحه «جهان» با اعلام اینکه داعش مسوولیت حمله انتحاری علیه نیروهای امنیتی عربستان را پذیرفته، از این اقدام به عنوان اعلام جنگ داعش علیه عربستان یاد کرده است.
در این خصوص آمده است:
«این انفجار روز پنجشنبه در مسجد نیروهای امنیتی ویژه عربستان سعودی در شهر ابها، در جنوب غربی این کشور رخ داد. منابع کشته‌های این حمله را بین ۱۵ تا ۱۷ نفر گزارش کرده‌اند. از میان کشته‌شدگان ۱۲ نفر از کماندوهای پلیس عربستان سعودی بوده‌اند. یکی از سخنگویان وزارت کشور عربستان گفته است شواهد حاکی از استفاده از جلیقه انتحاری در حمله بوده است.

گروهی که مسوولیت این حمله را به عهده گرفته خود را «ولایت حجاز» وابسته به داعش معرفی کرده است. این گروه گفته به یک بنای مرتدین حمله کرده است. این مرگبارترین حمله به نیروهای امنیتی عربستان در هفته‌های اخیر بوده و به نظر می‌رسد نخستین حمله از طرف شاخه حجاز داعش در عربستان سعودی باشد. آنها تهدید کرده‌اند که در هفته‌های آینده به حملات جدیدی علیه ظالمان حاکم بر شبه جزیره عرب دست می‌زنند. در هفته‌های گذشته نیز دست کم دو مسجد شیعیان در شرق کشور و یک زندان در ریاض مورد حمله داعش قرار گرفته‌اند. حمله به مساجد شیعیان را شاخه ولایت نجد داعش به عهده گرفت. به دنبال این حوادث عربستان سعودی اخیرا از دستگیری ۴۳۰ نفر که با شبکه اعضای داعش در ارتباط بودند خبر داده بود.»

در صفحه «سیاست‌نامه»، این عناوین به چشم می‌خورد:

یادداشت «تبریز شانه به شانه تاریخ قد می‌کشد»؛ نگاهی به نقش مردم تبریز از دوران مشروطیت تا عصر انقلاب اسلامی، به قلم : علی اصغر شعردوست

یادداشت «آیا عباس میرزا پایه‌گذار تجدد در ایران بود؟» به قلم : آیت وکیلیان

دیگر عناوین منتشر شده در «اعتماد» امروز، از این قرار است:

روحانی در سفر به غرب استان تهران: هم امید را از مردم داریم و هم تدبیر را

سیدحسن خمینی: انسان نباید به یک خودسانسوری ناخواسته دچار شود

یادداشت «وظیفه رییس‌جمهور برای صداقت» به قلم اشرف بروجردی

یادداشت « پیشرفت طرح روسیه برای سوریه » به قلم حسین شیخ‌الاسلام

گزارش «ایران و روزهای داغ پرونده سوریه»، رایزنی ظریف در ترکیه و لبنان برای حل بحران سوریه/تنظیم کننده: سارا معصومی

توافق روسیه و امریکا درباره سوریه

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: عادی‌سازی رابطه ایران و عربستان با یک حرکت سریع به نفع جهان اسلام امکان‌پذیر است/ملک عبدالله در اواخر عمر خواسته بود برای عمره آنجا باشم اما حکام جدید چنین درخواستی از من نکرده اند»، «داعش انتقام پشتیبانی آلمان در جنگ افغانستان را خواهد گرفت/آلمان تاوان ارسال اسلحه برای پیشمرگه‌های کرد در مبارزه با داعش را خواهد داد» و «اعلام جنگ داعش علیه عربستان»مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ ۱۷ مرداد / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.