تلخی مشروطه و درس آیت‌الله بروجردی از فرجام آن، دلیل عدم ورود به فاز مخالفت با پهلوی دوم

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «فرجام تلخ مشروطه، چنان رهبران دینی را دلسرد کرد که آیت‌الله بروجردی ضدیتی با پهلوی دوم جوان نداشت»، « سیدحسن خمینی: چون مرحله وجودی انسان، همیشه مراحل بالاتری نیز دارد، باید گام‌به‌گام نیت‌هایمان را خالص‌تر کنیم» و «انتقاد امام جمعه موقت اصفهان از زوج هایی که در ملا عام دست همسر خود را در دست دارند/پوشش غیردینی زنان و مردان از نظر اخلاقی، نشان‌دهنده بی‌غیرتی است»

فرجام تلخ مشروطه، چنان رهبران دینی را دلسرد کرد که آیت‌الله بروجردی ضدیتی با پهلوی دوم جوان نداشت
روزنامه شرق یادداشت «١٠٩ سال پس از مشروطه» به قلم غلامعلی رجایی را به چاپ رسانده و به این نکات اشاره کرده است:
– از اصول بی‌تردید نهضت مشروطه، نقش انجمن‌های سیاسی بسیار فعال و روشنگر و روشنفکرانی است که با شب‌نامه‌ها یا نوشته‌های خود سعی می‌کردند اقشار مختلف ملت را با حقوق حقه خود آشنا کنند.
– از دیگر اصول مسلم حرکت مشروطه نقش مراجع ایرانی مقیم نجف در حمایت از مشروطه و خواسته ملت بود.
– از دیگر درس‌های روشن مشروطه، تضعیف موقعیت علمای دین توسط برخی روشنفکران بود؛ امری که به شهادت مجتهد تراز اول تهران یعنی مرحوم شیخ‌فضل‌الله نوری منجر شد.

– تجربه تلخ مشروطه و فرجام تلخ‌تر، آن ملت و رهبران دینی مشروطه را چنان دلسرد کرد که پس از چند دهه وقتی به مرحوم آیت‌الله بروجردی می‌گفتند شما با وجود برخورداری از قدرت نفوذ در ملت و قدرت بسیج عشایر کشور و عدم‌قدرت شاه جوان – پهلوی دوم- چرا به فکر تغییر نظام سلطنتی شاهنشاهی نیستید؟ می‌گفتند: من از فرجام مشروطه این درس را آموختم که در کاری که فرجامش نامعلوم است، وارد نشوم.

سیدحسن خمینی: چون مرحله وجودی انسان، همیشه مراحل بالاتری نیز دارد، باید گام‌به‌گام نیت‌هایمان را خالص‌تر کنیم
شرق در انعکاس دیدار حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی با دست‌اندرکاران مؤسسه فرهنگی راسخ، عنوان «سعی کنیم نیت‌هایمان را گام‌به‌گام خالص‌تر کنیم» را برگزیده و از قول وی آورده است:
– قرآن از اموری است که بزرگان گفته‌اند کسی از کارکردن در حوزه مربوط به آن پشیمان نمی‌شود.
– امام درباره عبارت «العلم هو حجاب الاکبر» می‌گویند این تعبیر صرفا شامل علوم غیرالهی نمی‌شود و حتی اگر علم توحید مورد توجه نباشد حجاب اکبر است.
– باید خیلی مراقب باشیم که این اصطلاحات برای ما عجب و غرور و حجاب پدید نیاورد. که اگر این‌گونه شود، جاهل‌ترین مردم از ما اولی می‌شوند.
– بنده این نکته امام را می‌خواهم مورد اشاره قرار دهم که شرط توفیق این کارها برای مخاطب و خود ما این است که این کارها اگر همراه با نیت خالص، سعه وجودی و توجه بیشتر به کانون توحید و قدرت الهی باشد توفیق به‌مراتب بیشتری خواهد داشت.

– اگر دیدید توفیقی در کار شما هست به‌خاطر نیت خیر بوده است، البته نیت هم از امور تشکیکی است و با توجه به اینکه انسان موجود بسیار پیچیده‌ای است که هر مرحله وجودی او مرحله بالاتری هم دارد، باید همیشه سعی کنیم گام‌به‌گام نیت‌هایمان را خالص‌تر کنیم؛ همان‌گونه که ضربه شمشیر امیرالمؤمنین(ع) در خندق به همین دلیل بنا به تعبیر پیامبر(ص) به‌دلیل خلوص بالا از عبادت ثقلین بالاتر است.

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز، از این قرار است:

– اطلاعیه درباره ستاد تبلیغ نامه مقام‌معظم‌رهبری به جوانان غربی
از بدو صدور نامه معظم‌له، در مؤسسه حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) ستادی با عنوان مذکور و با مسئولیت آقای دکتر مقدم‌فر، وظیفه هدایت تلاش‌های خودجوش علاقه‌مندان در داخل و خارج کشور، و هماهنگ و هم‌افزا نمودنِ آن با فعالیت‌های نهادها و دستگاه‌های مسئول را بر عهده دارد.

-گرفتن دست همسر فقط در حریم خانواده
آیت‌الله مهدوی، امام جمعه موقت اصفهان: بسیاری از مردان اطلاع ندارند که گرفتن دست همسر باید در حریم خانواده باشد؛ وقتی از آنها علت این کار را می‌پرسیم، پاسخی غیر‌قابل‌توجیه می‌دهند./پوشش غیردینی زنان و مردان از نظر اخلاقی، نشان‌دهنده بی‌غیرتی است.

گزارش «چرا قانون آیسان را نمی‌بیند؟ »، روایت زندگی دختربچه ١٧ ساله‌ای که ٧ سال کارتن‌خوابی و اعتیاد را تجربه کرد/تنظیم کننده: معصومه اصغری

گزارش «دشمن دارد می‌آید »، روایت علم‌الهدی از «برجام»/تنظیم کننده: مهسا جزینی

کاوه میرعباسی مطرح کرد: استفاده از شعر فارسی در ترجمه «کمدی الهی»

«ایران و روسیه از حمایت اسد اِبا ندارند»، گفتگو با رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان/با تنظیم علی ایوبی

«زندگی‌ام را مدیون ملاعمر هستم»، گفتگو با «ایوان ریدلی»، اسیر پیشین طالبان،/با تنظیم: نوژن اعتضادالسلطنه

گزارش «تاریخ‌ رو به پایان»/اگر طالبان افغانستان نتوانند بر بحران جانشینی «ملاعمر» فائق آیند، بدون شک افغانستان دچار چالش بزرگ‌تری خواهد شد.

گزارش «آینده‌ افغانستان در گرو طالبان»/ منبع: واشنگتن‌پست/مترجم: هلیا نظری

معاون فرمانده نیروهای حشد الشعبی عراق در گفت‌وگو با الاخبار: سردار سلیمانی شهید زنده است

آمادگی مشروط اتحادیه عرب برای اعزام ناظر به یمن

واکنش دمشق به تهدیدات اخیر آمریکا/نبرد گسترده علیه داعش به‌زودی آغاز می‌شود

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «فرجام تلخ مشروطه، چنان رهبران دینی را دلسرد کرد که آیت‌الله بروجردی ضدیتی با پهلوی دوم جوان نداشت»، « سیدحسن خمینی: چون مرحله وجودی انسان، همیشه مراحل بالاتری نیز دارد، باید گام‌به‌گام نیت‌هایمان را خالص‌تر کنیم» و «انتقاد امام جمعه موقت اصفهان از زوج هایی که در ملا عام دست همسر خود را در دست دارند/پوشش غیردینی زنان و مردان از نظر اخلاقی، نشان‌دهنده بی‌غیرتی است»مرور مطبوعات/ ‌پنج‌شنبه ۱۵ مرداد/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.