محسن قمی: تقابل ما با عربستان سعودی تقابل دو اسلام محمدی و اسلام اموی است

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « اعتماد » را مرور کرده است: «تقابل ما با عربستان سعودی تقابل دو اسلام محمدی و اسلام اموی است/اساس حکومت سعودی بر ضدیت با جمهوری اسلامی بنا شده است»، «آیت‌الله مکارم‌شیرازی: قم متعلق به جهان اسلام است» و «تاثیر شاعر بر جهان اسلام/۴۰ شاعر خارجی به کنگره شهریار می‌آیند / محوریت کنگره شهریار در سال جاری، تفکر دینی و انقلابی استاد شهریار است»

تقابل ما با عربستان سعودی تقابل دو اسلام محمدی و اسلام اموی است/اساس حکومت سعودی بر ضدیت با جمهوری اسلامی بنا شده است
روزنامه اعتماد در انعکاس دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی با مدیران برخی از سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد علوم سیاسی، عنوان «امام(ره) انسان‌‌ساز بودند» و «کاندیداهای جوان‌تر، مجلس خبرگانی کارآمدتر تشکیل می‌دهند» را برجسته ساخته و به این نکات نیز پرداخته است:
– حرکت مردمی و فکری که به واسطه بیداری اسلامی شکل گرفت روند تحولات اجتماعی را در جهان اسلام دچار تحول عمیق کرد.
– تحلیلگران دیگری هم هستند که بر استفاده از نام بهار عربی تاکید دارند. آنهایی که بر نام بهار عربی تاکید داشتند مساله‌شان قبل از هر چیزی افتادن در دامان تمدن غربی بود نه مبارزه با این تمدن. تاکید کسانی که بر انتخاب نام بهار عربی اصرار داشتند بر ناسیونالیسم عربی در خاورمیانه بود که این موضوع مبنای اختلاف در جهان اسلام است نه وحدت. در نتیجه ما نباید در تحلیل اولیه خود از انقلاب‌های عربی دچار اشتباه شویم و بگوییم بهار عربی یا بیداری اسلامی صرفا یک اسم‌گذاری ساده است و این دو هویت با هم تفاوتی ندارند.

– ما یک مساله داریم با نام مبارزه با اسراییل، برای این قضیه از جنبش اسلامی و حماس حمایت کرده‌ایم اما ما آن حمایتی که از حزب‌الله لبنان انجام می‌دهیم قطعا از حماس انجام نمی‌دهیم چون قضیه فرق می‌کند، باید به این نکته توجه داشت که حماس هم یک شماره تلفن ندارد ما تمام تلاش‌مان معطوف به این نکته است که مبارزه با اسراییل را در اولویت قرار دهیم ولو اینکه این مبارزه با مشکلاتی همراه باشد.

– در رابطه با عربستان سعودی ما در تقابل با دو اسلام قرار گرفته‌ایم، اسلام محمدی و اسلام اموی. اسلامی که توسط سعودی‌ها برای ضربه زدن به اسلام شکل گرفت که جلوه‌اش وهابیت و تندروی در شبه جزیره عربستان است. ما با عربستان سعودی به این شکل که هست سخت می‌توانیم رابطه برقرار کنیم، چون برداشت ما از اسلام با برداشت آنها متفاوت است. اساس حکومت سعودی بر ضدیت با جمهوری اسلامی بنا شده است.

– این تنافی تا وقتی که هست نمی‌توانیم مشکلات‌مان را با عربستان به صفر برسانیم اما می‌شود مذاکره کرد، اصلا سیاست یعنی همین. عربستان هم اخیرا اظهار تمایل کرده است که در مباحث یمن یا سوریه با ایران مذاکره کند. ما همیشه از مذاکره استقبال می‌کنیم. اما با رویکرد خصمانه آنها مشکلات‌مان با این کشور به صفر نمی‌رسد، هرچند می‌توانیم در برخی مسائل و پرونده‌ها با این دولت مذاکره کنیم.

دیگر عناوین منتشر شده در «اعتماد» امروز، از این قرار است:

یادداشت «رسالت رویکرد اعتدالی، تعادل بخشی بین نقش‌های درون و بیرون خانه زنان» الهه کولایی
فرازهای انتخابی از این یادداشت:
– زنان ایرانی در جنبش مشروطیت علیه استبداد داخلی و در جنبش ملی شدن صنعت نفت علیه استعمار خارجی و در جریان انقلاب اسلامی برای تامین کردن خواسته‌ها و مطالبات خود، براساس آموزه‌های دینی تلاشی اثرگذار و گسترده را ثبت کرده‌اند.
– یکی از عرصه‌های فعالیت زنان پس از انقلاب اسلامی حوزه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی است که با توجه به باورهای دینی از ارزش و اعتبار ویژه‌ای برخوردار است. به‌ویژه اینکه نقش تعلیم و تربیت در دین اسلام مورد تاکید همه‌جانبه قرار گرفته است.
– تلاش‌های سیستماتیک در طول سال‌های گذشته انجام شد تا زنان خانه‌نشین شوند.

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در دیدار با استاندار قم:
– توافق هسته‌ای ایران با گروه ١+۵ ثمره بزرگی و ابهت ایران اسلامی است.
– قم متعلق به جهان اسلام است.
– پیروزی در این مذاکرات ثمره بزرگی و ابهت ایران اسلامی بود.

تاثیر شاعر بر جهان اسلام/۴۰ شاعر خارجی به کنگره شهریار می‌آیند / محوریت کنگره شهریار در سال جاری، تفکر دینی و انقلابی استاد شهریار است

یادداشت «ترکیه، سوریه و ایالات متحده؛ باتلاقی برای ما» به قلم استیون کوک/شورای روابط خارجی امریکا

مدیر گروه مطالعات اوراسیای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام: غرب می‌داند حل بحران سوریه بدون نظر مثبت ایران ممکن نیست

عملیات هوایی امریکا به نفع شورشیان/ منطقه امن در شمال سوریه به زودی ایجاد می‌شود

وزیر امور خارجه قطر: مایل به گفت‌وگوی جدی با ایران هستیم

غیبت سرکرده بوکوحرام

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « اعتماد » را مرور کرده است: «تقابل ما با عربستان سعودی تقابل دو اسلام محمدی و اسلام اموی است/اساس حکومت سعودی بر ضدیت با جمهوری اسلامی بنا شده است»، «آیت‌الله مکارم‌شیرازی: قم متعلق به جهان اسلام است» و «تاثیر شاعر بر جهان اسلام/۴۰ شاعر خارجی به کنگره شهریار می‌آیند / محوریت کنگره شهریار در سال جاری، تفکر دینی و انقلابی استاد شهریار است»مرور مطبوعات/ ‌‌چهار‌شنبه‌ ۱۴ مرداد/ روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.