شعبه دوم خلافت داعش، تشکیل نشده، سرنگون شد

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « فرهیختگان » را مرور کرده است: «تا قبل از مشروطه روحانیون نسبت به حقوق مردم در مقابل حکومت اطلاع چندانی نداشتند/آیا تلاش برای استقرار حکومت سکولار مشروطه می‌توانست توسط یک مرجع تقلید در حکم جهاد قرار گیرد؟»، «معماری وحدت و ضرورت بازتاویل آن در معماری مدرن جهان اسلام در جدیدترین اطلاعات حکمت و معرفت» و « شعبه دوم خلافت داعش، تشکیل نشده، سرنگون شد»

تا قبل از مشروطه روحانیون نسبت به حقوق مردم در مقابل حکومت اطلاع چندانی نداشتند/آیا تلاش برای استقرار حکومت سکولار مشروطه می‌توانست توسط یک مرجع تقلید در حکم جهاد قرار گیرد؟
روزنامه فرهیختگان در صفحه «اندیشه»، گزارشی از برگزاری اولین نشست موسسه آپارتمان در حوزه تاریخ منتشر ساخته و ذیل عنوان «آیا مشروطه هنوز مساله ‌ماست؟» به سخنان حسین آبادیان، از پژوهشگران تاریخ معاصر پرداخته است.
زهرا سلیمانی‌اقدم در گزارش خود از قول این استاد دانشگاه آورده است:
– تا به حال کسی نتوانسته است دقیقا بگوید که مشروطه در ایران به چه معناست
– واژه مشروطه با سابقه‌ای صدها ساله در اروپا به خوبی تدقیق شده و وقتی می‌گوییم مشروطه، معلوم است از چه حرف می‌زنیم، اما این واژه در نسبت با ایران به راحتی معنا نمی‌شود.
– زمانی حکومت می‌تواند مشروطه باشد که مردم حقوق خود را بدانند، یعنی بدانند از حکومت چه باید بخواهند و از حکومت چه نباید بخواهند. دانستن اینکه ما چه چیز را حق داریم از حکومت بخواهیم و چه چیز را نخواهیم و حکومت چه چیز را می‌تواند از ما بخواهد یا نخواهد، بسیار مهم است. چنانچه ژان ژاک روسو در قرارداد اجتماعی خود آورده است این مساله حالتی دوسویه دارد.
– تا قبل از مشروطه روحانیون نیز نسبت به حقوق مردم در مقابل حکومت اطلاع چندانی نداشتند؛ اما در دوره مشروطه کسی مانند آخوند خراسانی می‌گوید «الیوم همت در رفع این سفاک جبار و استحکام و استقرار مشروطیت در حکم جهاد در رکاب امام زمان است.» یا او برای اولین بار می‌گوید «در دوران غیبت، حکومت از آن جمهور ناس است». اینکه ۱۱۰ سال قبل یک مرجع تقلید این مسائل را مطرح کند، یک اتفاق بسیار مهم در تاریخ ایران تلقی می‌شود.

– آیا واقعا تلاش برای استقرار حکومت مشروطه می‌توانست در حکم جهاد قرار گیرد؟ مشروطه یک حکومت سکولار است؛ یک حکومت کاملا دنیایی با این تعریف که حکومت مشروطه مبتنی بر تفکیک قواست؛ قوه مجریه، مقننه و قضائیه. مشروطه باید احزاب سیاسی و رکن چهارم داشته باشد که عبارتند از مطبوعات. عرض من این است که در مشروطه ایران معلوم نبود مشروطه‌خواهان ما واقعا چه می‌خواهند. شما در این مورد حتی یک رساله نمی‌بینید که از سوی روشنفکران نوشته شده باشد و
– عده‌ای تلقی‌شان از مشروطه این بود که هرکه هرچه دلش بخواهد می‌تواند بگوید. اما برخلاف باور مردم، زندگی در نظام مشروطه به مراتب سخت‌تر از زندگی در حکومت استبدادی بود، چون در نظام مشروطه حقوق شما به دلیل رعایت حقوق مدنی و اجتماعی دیگران محدود می‌شود.
– برخلاف آنچه تصور می‌شود حقوقی در دوره مشروطه به دست آمد اما واقعا این اتفاق نیفتاد، مانند مساله زنان و گرفتن حق و حقوق آنها، چنانچه می‌بینیم وقتی در قراردادهای مشروطه مطرح شد زنان همچنان حق انتخاب کردن و انتخاب شدن ندارند، هیچ‌کس هیچ اعتراضی نکرد.
– مشروطه برمبنای فرهنگ و به خواست ایرانیان اتفاق افتاده، و مردم برمبنای حرف واعظان محلی بدون آگاهی کامل از آنچه اتفاق می‌افتاد قدم در این راه گذاشتند. اما سوال این است که واقعا واعظ محلی چه تلقی‌ای از مشروطه داشت؟

«معماری وحدت و ضرورت بازتاویل آن در معماری مدرن جهان اسلام» در جدیدترین «اطلاعات حکمت و معرفت»
فرهیختگان که در صفحه «اندیشه»، به معرفی جدیدترین شماره «اطلاعات حکمت و معرفت» پرداخته است. در معرفی این نشریه آمده است:
«به همت موسسه اطلاعات یکصد و دوازدهمین شماره «اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع «فلسفه معماری: پدیدارشناسی مکان» به دبیری منیره پنج‌تنی مرداد ۹۴ منتشر شد….
نوشتار آغازین بخش دفتر ماه شماره صد و دوازدهم گفت‌وگویی است با مهرداد قیومی‌بیدهندی از منیره پنج‌تنی با عنوان «فلسفه معماری» که در آن به بررسی رابطه معماری با نظریه، تاریخ، ادبیات، فلسفه، دین، عرفان، روانشناسی و سیاست پرداخته می‌شود و البته جایگاه پدیدارشناسی به‌عنوان روش پژوهش کیفی در مطالعات معماری، تجربه زیباشناختی و معنا در معماری مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.
«جنبش پدیدارشناسی» دومین گفت‌وگوی دفتر صد و دوازدهم است. در این نوشتار علی بابایی با شمس‌الملوک مصطفوی، استاد دانشگاه در ارتباط با تحلیل و ردیابی خاستگاه جنبش پدیدارشناسی در اندیشه‌های فرانس برنتانو، نقطه عزیمت او، هوسرل و آرمان علمی‌اش، تفاوت هوسرل و هایدگر، هایدگر در مقام پدیدارشناس، جایگاه بحث و سکونت و سپس مکان و معماری در اندیشه هایدگر به گفت‌وگو پرداخته است….
«معماری وحدت و ضرورت بازتاویل آن در معماری مدرن جهان اسلام» عنوان مقاله‌ای است به قلم محمدرضا شیرازی که تاملی است به نگرش‌های پدیدارشناختی کریستین نوربرگ – شولتز در باب معماری سرزمین‌های اسلامی….»

شعبه دوم خلافت داعش، تشکیل نشده، سرنگون شد
این روزنامه در صفحه ۶ به خبر «محاکمه ۴۱ اماراتی به اتهام تشکیل خلافت» پرداخته و آورده است:
«به گفته دادستان‌های امارات، مقام‌های این کشور ۴۱ متهم را به تلاش برای سرنگون کردن دولت این کشور برای روی کارآوردن خلافتی به سبک گروه داعش محاکمه خواهند کرد. رخداد چنین محاکمه‌های دسته‌جمعی به اتهام تروریسم در امارات که عمدتا از گزند حملات تروریستی داعش مصون بوده، نادر است. شبکه خبری رسمی امارات در بیانیه‌ای که به نقل از دادستان این کشور منتشر کرد، گزارش داد این متهمان که شامل تبعه‌های اماراتی و همچنین خارجی می‌شوند متهم به تشکیل یک گروه با ایدئولوژی تکفیری و تروریستی بوده تا قدرت را به دست آورده و یک خلافت ایجاد کنند. این افراد متهم به تشکیل گروهک‌هایی برای آموزش کار با سلاح و ساخت بمب به اعضای خود به‌منظور تدارک دیدن حملاتی در خاک امارات شده‌اند. این افراد با سازمان‌های تروریستی خارجی در ارتباط بوده‌اند و این سازمان‌ها به آنها کمک می‌کرده‌اند تا به اهداف‌شان دست پیدا کنند. امارات متحده عربی یکی از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش در سوریه از سپتامبر پارسال بوده است. ماه گذشته میلادی مقام‌های امارات با وضع قوانین جدیدی مجازات‌های حبس سنگین و حتی اعدام برای محکوم‌شدگان عضویت در گروه‌های تکفیری را اعمال کردند.»

در صفحه «اندیشه»، این عنوان نیز به چشم می‌خورد:
منصوره اتحادیه در نشست سالگرد مشروطیت: نباید رجال سیاسی خود را تخریب کنیم

در صفحه «اندیشه» به این اخبار کوتاه پرداخته شده است:

جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری
مجموعه مقالات «همایش بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری موسسه ابن‌سینا در سارایووی بوسنی منتشر شد. این کتاب در قالب دو بخش شامل مجموعه مقالات و سخنرانی‌هایی است که از سوی صاحب‌نظران، استادان و محققان شرکت‌کننده در «همایش بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در شهر سارایوو، با محورهای تبیین نظری مفاهیم، ابعاد، آثار و پیامدهای خشونت و افراط‌گرایی در نظام بین‌الملل و استراتژی‌ها و راهکارهای برخورد با خشونت و افراطی‌‌گرایی، ارائه شده است. «همایش بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌‌گری» ۱۹ آذر ۱۳۹۳ از سوی رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و با مشارکت موسسه ابن‌سینا در سارایوو، مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه سارایوو، شهرداری سارایوو، انستیتو بوشنیاک‌ها، انجمن دوستی بوسنی و ایران، گروه روشنفکران ۹۹ بوسنی و با حضور صاحب‌نظران، استادان و محققان از کشورهای صربستان، کرواسی و ایران در مرکز آمفی‌تئاتر انستیتو بوشنیاک‌ها، برگزار شد.

فناوری اطلاعات ارتباطات و جامعه
پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نخستین نشست تخصصی «فناوری اطلاعات، ارتباطات و جامعه: بررسی روند برگزاری نشست جهانی جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۵-۲۰۰۳ (WSIS)» را برگزار می‌کند. یونس شکرخواه، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران، در این نشست سخنرانی خواهد کرد و با مدیریت داود زارعیان، گفت‌وگو و نقد در این باره برگزار می‌شود. این نشست تخصصی قرار بود روز سه‌شنبه ۳۰ تیر برگزار شود، اما به دلیل تعطیلات تابستانی دانشگاه‌ها به روز سه‌شنبه ۱۳ مرداد از ساعت ۱۷ تا ۱۹ موکول شد. این نشست در سالن کنفرانس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به نشانی تهران، خیابان پاسداران، خیابان شهید مومن‌نژاد (گلستان یکم)، پلاک ۱۲۴ برگزار می‌شود.

«امام مهربانی‌ها» به چهار زبان
کتاب «امام مهربانی‌ها» به مناسبت برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از سوی انتشارات بین‌المللی الهدی به چاپ خواهد رسید. این کتاب که به قلم حمیدرضا شاه‌آبادی در سه بخش با عناوین «آن‌گونه که بود»، «آنچه که گفت» و «آن‌گونه که زیست» در حال تدوین است، از سه منظر به زندگانی پربرکت حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) می‌پردازد. نویسنده در بخش اول، آداب و سلوک رفتاری امام(ع) را مورد پژوهش قرار می‌دهد، سپس در بخش دوم گزیده‌ای از سخنان گهربار ایشان را روایت کرده و در بخش سوم، مروری بر زندگانی و سرگذشت آن حضرت را به مخاطب عرضه می‌کند. همچنین این کتاب به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو در آینده ترجمه و منتشر خواهد شد.

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:

ادعای قتل ملاعمر توسط ملامنصور

تشدید اختلاف‌ها در جبهه مخالفان اسد/پیشروی ارتش سوریه در حماه

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « فرهیختگان » را مرور کرده است: «تا قبل از مشروطه روحانیون نسبت به حقوق مردم در مقابل حکومت اطلاع چندانی نداشتند/آیا تلاش برای استقرار حکومت سکولار مشروطه می‌توانست توسط یک مرجع تقلید در حکم جهاد قرار گیرد؟»، «معماری وحدت و ضرورت بازتاویل آن در معماری مدرن جهان اسلام در جدیدترین اطلاعات حکمت و معرفت» و « شعبه دوم خلافت داعش، تشکیل نشده، سرنگون شد»مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه‌ ۱۲ مرداد/ روزنامه فرهیختگان

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.