گزارشی درباره رشته تاریخ و اسلام‌شناسی موسسه مطالعات پرینستون

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «فرهیختگان» را مرور کرده است: «در موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون، می توان اسلام شناسی خواند»، «به دنبال اثرگذاری دین بر جامعه و جامعه بر دین»، «مباحث جبر و اختیار هم از دین و علم تاثیر پذیرفته و هم بر آنها تاثیر گذاشته است» و «روز جهنمی تروریست ها در پاکستان؛ فرمانده لشگر جنگوی کشته شد»

در موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون، می توان اسلام شناسی خواند
روزنامه فرهیختگان در صفحه «دانشگاه»، گزارش «حقیقت و زیبایی» را برای «بررسی رشته تاریخ و اسلام شناسی در موسسه مطالعات پرینستون» منتشر ساخته است.
صدف فاطمی در این گزارش به حضور و کرسی تدریس پنج دانشمند معتبر دنیا (در دهه۱۹۳۰) از جمله آلبرت اینشتین در دانشگاه پرینستون پرداخته و در عین حال یادآوری می کند موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون به صورت کاملا مستقل از دانشگاه پرینستون فعالیت می کند. این موسسه یک نهاد آموزشی مستقل است که هدف اصلی‌اش را آموزش حول محور موضوعات خاص اجتماعی، تاریخ شناسی، اسلام شناسی، ریاضیات و فیزیک بنا نهاده است.
دانشکده مطالعات تاریخی که با ادغام دانشکده اقتصاد، سیاست و دانشکده مطالعات انسانی تاسیس شد، تمامی رشته های انسانی، تحولات اجتماعی، اقتصادی، نظریه های سیاسی، روابط مدرن بین المللی، تاریخ هنر، علم فلسفه، موسیقی، ادبیات، جغرافیا، مسائل مرتبط با خاور نزدیک، تمدن شرق دور، تمدن رم و یونان، تاریخ اروپا در قرون وسطی و مدرنیته، جهان اسلام، شرق آسیا، آسیای میانه، هند و آفریقا را پوشش می دهد.
این گزارش با معرفی دکتر حسن انصاری و دکتر مسعود جعفری به عنوان دو تن از اساتید ایرانی این موسسه به پایان می رسد.

به دنبال اثرگذاری دین بر جامعه و جامعه بر دین
فرهیختگان در صفحه «اندیشه» نگاهی به کتاب «درآمدی بر جامعه شناسی دین» داشته است. سجاد صداقت در مقدمه گزارش «درباره دیالکتیک دین جامعه»، این کتاب را دارای نگاهی جامعه شناسانه به دین از بیرون دانسته است. به این معنا که نویسنده کتاب، به عنوان فردی که در همان ابتدای کتاب اظهار می کند، دین مدار نیست اما نسبت به وجوه مختلف دین در جامعه به بررسی پرداخته و نتایج جالبی نیز در پایان کتاب به دست می آورد. در این کتاب، نویسنده با صراحت به محقق نشدن پیش بینی قاطعانه «مرگ مذهب» توسط برخی از بزرگترین نظریه پردازان اجتماعی قرن نوزدهم نیز پرداخته است.

مباحث جبر و اختیار هم از دین و علم تاثیر پذیرفته و هم بر آنها تاثیر گذاشته است
صفحه «اندیشه» فرهیختگان، همچنین میزبان گزارشی با عنوان « طنز تلخ فلسفی» است که طی آن، زهرا سلیمانی اقدم به معرفی کتاب «فلسفه اختیار» پرداخته  و از مسأله جبر و اختیار به عنوان یکی از دشوارترین و بحث برانگیزترین مسائل فلسفی یاد کرده است؛ در این گزارش می خوانیم:

در صفحه «اندیشه» به این اخبار کوتاه نیز پرداخته شده است:
گذرستان منتشر شد

نرم افزار شیعه شناسی

مفصل ترین کتاب درباره بقیع منتشر شد

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:
گزارش «روز جهنمی تروریست ها در پاکستان»، فرمانده لشگر جنگوی کشته شد
گزارش «ملاعمر زنده یا مرده»، دولت افغانستان مرگ رهبر طالبان را تایید کرد/تنظیم کننده: پیرمحمد ملازهی

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «فرهیختگان» را مرور کرده است: «در موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون، می توان اسلام شناسی خواند»، «به دنبال اثرگذاری دین بر جامعه و جامعه بر دین»، «مباحث جبر و اختیار هم از دین و علم تاثیر پذیرفته و هم بر آنها تاثیر گذاشته است» و «روز جهنمی تروریست ها در پاکستان؛ فرمانده لشگر جنگوی کشته شد»مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه ۸ مرداد/ روزنامه فرهیختگان

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.