اسلام رحمانی روی دیگر سکه تساهل و تسامح و در جهت مخالفت با اسلام و انقلاب مطرح ‌شده است

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «رسالت» را مرور کرده است: «اگر از کری بپرسید کدام صحنه از مذاکرات را به یاد دارید می گوید نماز خواندن ظریف را/حضور مسالمت آمیز «هواداران نه به نژاد پرستی و اسلام ‌هراسی» در کنار تجمع «هواداران جمعیت ضد اسلامی احیای استرالیا» در سیدنی زیبا نیست؟/روزنامه جوان در کنار برائت خود از اتهام توهم توطئه، در نقد اسلام رحمانی هم به مذمت دولت خاتمی پرداخت/اسلام رحمانی روی دیگر سکه تساهل و تسامح و در جهت مخالفت با اسلام و انقلاب مطرح ‌شده است»، «اگر با وجود انسان کنونی، امام زمان هم ظهور کند، باز هم انسان و زندگی او تغییری نخواهد کرد»، «ماحصل اقدامات مداخله جویانه انگلیس، اختلاف بین جریان های شیعی عراق و نیز انفجارهای بغداد و عتبات عالیات است» و «در شرایط امروز، سینمای ایران اصلا قابلیت ارائه و ترویج یک سبک زندگی را ندارد»

اگر از کری بپرسید کدام صحنه از مذاکرات را به یاد دارید می گوید نماز خواندن ظریف را/حضور مسالمت آمیز «هواداران نه به نژاد پرستی و اسلام ‌هراسی» در کنار تجمع «هواداران جمعیت ضد اسلامی احیای استرالیا» در سیدنی زیبا نیست؟/روزنامه جوان در کنار برائت خود از اتهام توهم توطئه، در نقد اسلام رحمانی هم به مذمت دولت خاتمی پرداخت/اسلام رحمانی روی دیگر سکه تساهل و تسامح و در جهت مخالفت با اسلام و انقلاب مطرح ‌شده است
روزنامه رسالت در ستون «تحلیل رویدادها» به این مطالب پرداخته است:
تأثیر نماز ظریف بر کری و اشتون
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه نماز همه چیز ماست، تصریح کرد: یکی از کارهایی که در مذاکرات هسته ای بر کری و اشتون اثر گذاشت نماز دکتر ظریف بود. ایشان چند بار در وسط جلسه به آنها گفت موقع نماز است و مشغول نماز خواندن شد لذا اگر از کری بپرسید کدام صحنه از مذاکرات را به یاد دارید می گوید نماز خواندن ظریف را.
حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در اولین دوره آموزشی مدیریت برنامه های یاوران نماز که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد با تاکید بر اینکه مدیران باید به نماز خارج از اشتغالشان نگاه کنند، خاطرنشان کرد: توجه به این فریضه برای آخرتتان باشد در حالی که مشکل ما این است که نگاه شغلی داریم همچنان که به روحانیون نیز می گویم برای دولت کار کنید اما دولتی نشوید.
وی آیت الله، کارشناس ارشد و امثالهم را القابی دانست که نمی توان به آنها دل‌خوش کرد و اظهار داشت: ریشه همه مسائل پرورشی، کارهای سیاسی، انتخابات، آزادی، ادب، اطاعت، ارزش ها و… در نماز است، لذا اگر نماز حل شود همه چیز حل می شود.

تظاهرات و درگیری دو گروه مخالفان و موافقان اسلام
صدها نفر در استرالیا در تظاهرات ضد اسلامی و تظاهرات دیگری که بر ضد اسلام‌ هراسی برگزار شد، شرکت کردند. به گزارش ابنا، یگان‌های پلیس ضد شورش در میدان مارتین در مرکز سیدنی به منظور جدا کردن حدود یکصد تظاهر کننده جمعیت «ریکلیم استرالیا» (احیای استرالیا) از حدود ۲۵۰ تظاهر کننده مخالف آنها مستقر شده بودند. گروه اول شعار می دادند «نه به شریعت»، و گروه دوم شعار می دادند «نه به نژاد پرستی، نه به اسلام ‌هراسی».
گروه‌های افراط گرا که خود را «احیای استرالیا» می‌نامند، با پیگیری سیاست قدرت‌های غربی و اسلام هراسی خواستار بسته شدن مساجد و مدارس اسلامی و پایان صدور گواهینامه مواد غذایی حلال هستند. اخیرا برخی اعضای جامعه مسلمانان استرالیا از پلیس فدرال این کشور و دیگر سازمان‌ها در خصوص چگونگی برخورد با مسلمانان انتقاد کرده بودند. این مسلمانان در طوماری با دست کم ۸۰۰ امضا دولت فدرال استرالیا را به مبارزه طولانی مدت با مسلمانان و برنامه ضد اسلامی متهم و تاکید کردند اقدامات جدید ضد تروریسم پلیس به طور خاص مسلمانان را هدف قرار داده است.
تبلیغات گسترده دولت «تونی ابوت» در استرالیا علیه مسلمانان و ایجاد اسلام هراسی همزمان با شرکت این کشور در ائتلاف آمریکایی ضد داعش از اوایل سال گذشته خورشیدی کلید خورد و فشار به مسلمانان و اهانت به اماکن مذهبی افزایش یافت. بخش‌های مختلف استرالیا طی بیش از یکسال گذشته به بهانه مبارزه با تروریسم شاهد حمله به زنان مسلمان، ترور مسلمانان، بی‌حرمتی به مساجد با پرتاب سر خوک و بحث‌های جنجال برانگیز در پارلمان در خصوص حجاب زنان مسلمان بود. پس از جنایات تروریست‌های داعش که ریشه بروز آن را در سازمان های جاسوسی غرب می‌توان جستجو کرد، سیاسیون و دولتمردان غرب تلاش کردند این جنایات را به اسلام نسبت دهند و اسلام هراسی را آغاز کردند.

اسلام رحمانی یعنی چه؟!
محمدودود حیدری طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: طرح اسلام رحمانی روی دیگر سکه تساهل و تسامح است که در دوره اصلاحات بر طبل آن کوبیده می‌شد و با اغراض خاص سیاسی و در جهت مخالفت با اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی مطرح می‌شد. وقتی ترکیب اسلام رحمانی مطرح می‌گردد این مفهوم به ذهن متبادر می‌شود که آیا مگر «‌اسلام ظلمانی‌» یا «‌اسلام غیر رحمانی‌» هم وجود دارد؟ در واقع نقش استعمال واژه اسلام رحمانی و تأکید و استفاده مکرر از آن، واژه‌های مقابل آن را پر رنگ می‌نماید و به نوعی دم از وجود اسلام غیر رحمانی نیز می‌زند که طبیعتاً در طرف مقابل اسلام رحمانی است و هر آنچه در ظاهر در مفهوم اسلام رحمانی وجود ندارد در آن اسلام غیررحمانی موهوم وجود دارد و در واقع صرف طرح واژه اسلام رحمانی انگ قائل بودن به اسلام غیر رحمانی و چه بسا ظلمانی را به طیف سیاسی مقابل مطرح کنندگان اسلام رحمانی وارد می‌نماید و برچسب می‌زند. برای آنکه به توهم توطئه متهم نگردیم، می‌توان پذیرفت که طرح اسلام رحمانی می‌تواند ناظر به توجه دادن به یکی از ابعاد یا رویکردهای اسلام عزیز یعنی بعد لطف و رحمانیت و محبت باشد، همانند واژه «‌اسلام سیاسی‌» یا «‌اسلام‌فقاهتی‌». اما وقتی واژه اسلام رحمانی با رویکرد خاص سیاسی و معرفتی و ناظر به قرائتی خاص از ا سلام که آن را منحصر در این بعد مطرح می‌نماید و در پی نفی دیگر ابعاد، قواعد و چارچوب‌های آن است، طرح می‌گردد و به وسیله آن پز روشنفکری و دوری از خشونت، تعصب، کهنگی و امل گرایی ساطع می‌گردد، دیگر نمی‌توان ساده لوحانه و سطحی به طرح این داستان در سطح جامعه نگریست و به پشت پرده آن توجه ننمود.»

اگر با وجود انسان کنونی، امام زمان هم ظهور کند، باز هم انسان و زندگی او تغییری نخواهد کرد
رسالت در انعکاس سخنان آیت‌الله حائری شیرازی در افتتاحیه دوره خط امام، سازندگی سازمان بسیج دانشجویی به این فرازها اشاره نموده است:
– جنگ امروز جنگ فرهنگی است و هر کسی که حاوی فرهنگ باشد محکوم به حذف است و هر کسی که قابل استحاله باشد و بتواند فرهنگ استکبار را بپذیرد، در این جنگ جذب می‌شود.
– اینگونه نیست که آمریکایی‌ها تنها با ما چنین برخوردی را داشته باشند بلکه با القاعده و طالبان نیز به همین شکل رفتار می‌کنند. افرادی را که بتوانند استحاله فرهنگی کنند و آنها را در اختیار خود قرار دهند جذب می‌کنند و افرادی را که بفهمند در برابر آنها می‌ایستند به سرعت حذف خواهند کرد.
– آمریکایی‌ها امروز هم مانند گذشته همواره با یک عده‌ای در جهان دعوا دارند و با یک عده قرار می‌گذارند؛ ما هم اگر رگه‌هایی نشان دهیم که استحاله‌پذیریم روی این استحاله‌پذیری ما سرمایه‌گذاری می‌کنند.
– ممکن است برخی حوادث را خوب تحلیل کنند و به راحتی از آن حوادث عبور کنند و در نهایت بی‌زاویه بمانند. اگر بتوان در اینگونه حوادث از تعبد استفاده کرد قطعا می‌توان بی‌زاویه ماند.
– انسان نه قدرت تحقیق دارد و نه تواضع تقلید؛ این مشکل انسان در دوره غیبت است. مسئله ما در غیبت، برگشت امام زمان(عج) نیست بلکه بازگشت انسان است والا اگر با وجود این انسان امام زمان برگردد باز هم انسان و زندگی او تغییری نخواهد کرد.
– مسئله مهم و اساسی در برگزاری این اردوها کار فرهنگی است که عمدتا در قالب یک فعالیت اقتصادی یا آموزشی متبلور می‌شود. اساس کار فرهنگی این است که مردم را به تعقل نزدیک کرد و هم اینکه تعقل را به وسیله تعبد در آنها گسترش داد.
– تعقل بدون تعبد و تعبد بدون تعقل به انسان کمک نخواهد کرد؛ نه تعبد بدون تعقل دردی از انسان را درمان می‌کند و نه تعقل بدون تعبد و هر کدام از این دو مولفه بدون دیگری انسان را دچار اشتباه می‌کنند مانند داعش که تعبد منهای تعقل دارد و به این شرایط رسیده است.

ماحصل اقدامات مداخله جویانه انگلیس، اختلاف بین جریان های شیعی عراق و نیز انفجارهای بغداد و عتبات عالیات است
این روزنامه در صفحه «دیپلماتیک»، گزارش «عملیات نظامی انگلیس به سود داعش» به قلم حسین یاری را منتشر ساخته که به این موارد اشاره دارد:
– علاوه بر ایالات متحده آمریکا و متحدان منطقه ای واشنگتن، عملیات نظامی نیروهای انگلیسی نیز در راستای کمک به نیروهای تکفیری مورد حمایت غرب طراحی و تنظیم شده است.
– روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به سخنان پرشور کامرون برای مشارکت بیشتر در نبرد علیه داعش در سوریه، اعلام کرد که جنگنده‌های تورنادوی این کشور علیرغم بمباران‌های سال‌های گذشته خود، کمترین اثری در عقب راندن داعش نداشته‌اند.
– انگلیس نفوذ و ایجاد شکاف در میان قبایل و طوایف و گروه های مختلف در عراق را مدیریت کرد. ماحصل این اقدامات مداخله جویانه، شکاف بین سران قبایل و دولت مرکزی،اختلاف بین جریان های شیعی و سلسله انفجارهایی بود که در مناطق و شهرهای مختلف عراق مانند بصره و بغداد و عتبات عالیات صورت گرفت.
– آمریکا و انگلیس در صدد بودند دولت شیعی برآمده از اراده و رای مردم را ناکارآمد جلوه داده و به این ترتیب زمینه را برای تغییر آرای مردم و استقرار دولتی طرفدار غرب در بغداد مهیا سازند.
– ائتلاف نیروهای غربی به اصطلاح ضد داعش، کارویژه ای به جز تقویت گروههای تروریستی تکفیری نداشته و طی ماههای اخیر نیز این روند را تشدید کرده است. ارسال کمکهای نظامی و آذوقه های غذایی برای تکفیری های داعش در همین راستا قابل ارزیابی و تحلیل است.
– هم اکنون تقویت داعش به یک استراتژی و خط راهبردی مهم در میان نیروهای آمریکایی تبدیل شده است و این مشی راهبردی خود را در حوزه تاکتیکی نیز عیان ساخته اند.

در شرایط امروز، سینمای ایران اصلا قابلیت ارائه و ترویج یک سبک زندگی را ندارد
رسالت در صفحه آخر، سخنان محمدرضا شرف‌الدین، تهیه‌کننده و مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در مورد سبک زندگی اسلامی را اینگونه بازتاب دده است:
– سینمایی که پایش فکری ندارد، قادر به ارائه و ترویج سبک زندگی نیست.
– اگرچه معتقدم سینما و تلویزیون بهترین ابزار برای ارائه و ترویج سبک زندگی هستند، اما متاسفانه در شرایط امروز، سینمای ایران قابلیت این را ندارد که یک سبک زندگی ارائه و ترویج کند.

– من فکر می‌کنم اگر ما از موضع هنری صرف گذر کنیم و سینما را واقعا به عنوان یک صنعت بشناسیم و لحاظ کنیم، می‌شود مولفه‌هایی را برای آن تثبیت کرد که هر تولید صنعتی از آن پیروی می‌کند و به نتیجه می‌رسد.
– اگر امروز سینمای ما باری به هر جهت پیش می‌رود، به این خاطر است که هنوز به صنعت تبدیل نشده است.
– اگر چه من معتقدم سینما و تلویزیون بدون تردید بهترین ابزار برای ارائه و ترویج سبک زندگی به مردم هستند، اما تصورم این است که متاسفانه در شرایط امروز، سینمای ایران اصلا این قابلیت را ندارد که یک سبک زندگی را ارائه و ترویج نماید.

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:
یادداشت «آرامش خانواده در گرو آرامش زنان» به قلم ریکا حسامی
سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع): همایش پزشکان امامیه جهان اسلام در مشهد برگزار می شود
یادداشت «عواقب انفجار سوروچ برای اردوغان» به قلم علی رضا صادقی
تعطیلات دردسرساز ملک سلمان درپاریس/رسالت نگران قرق سواحل فرانسه و خشم توریست ها و شهروندان فرانسوی از این بابت است
اوباما: ایرانی ها ضد آمریکا و یهودی ستیز هستند
رهبران یمن :مراکز اقتصادی عربستان در تیررس ماست

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «رسالت» را مرور کرده است: «اگر از کری بپرسید کدام صحنه از مذاکرات را به یاد دارید می گوید نماز خواندن ظریف را/حضور مسالمت آمیز «هواداران نه به نژاد پرستی و اسلام ‌هراسی» در کنار تجمع «هواداران جمعیت ضد اسلامی احیای استرالیا» در سیدنی زیبا نیست؟/روزنامه جوان در کنار برائت خود از اتهام توهم توطئه، در نقد اسلام رحمانی هم به مذمت دولت خاتمی پرداخت/اسلام رحمانی روی دیگر سکه تساهل و تسامح و در جهت مخالفت با اسلام و انقلاب مطرح ‌شده است»، «اگر با وجود انسان کنونی، امام زمان هم ظهور کند، باز هم انسان و زندگی او تغییری نخواهد کرد»، «ماحصل اقدامات مداخله جویانه انگلیس، اختلاف بین جریان های شیعی عراق و نیز انفجارهای بغداد و عتبات عالیات است» و «در شرایط امروز، سینمای ایران اصلا قابلیت ارائه و ترویج یک سبک زندگی را ندارد»مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه ۱ مرداد/ روزنامه رسالت

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.