پاپ: یا مسیحی باشید یا سازنده تسلیحات

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «فرهیختگان» را مرور کرده است: «یا مسیحی باشید یا سازنده تسلیحات» و « حذف عقلانیت در مسائل مربوط به سیاست، فرهنگ و هنر بسیار به جامعه صدمه می‌زند»

یا مسیحی باشید یا سازنده تسلیحات
روزنامه فرهیختگان در صفحه نخست، عناوین «بررسی روند واردات ایران در سال‌های ۸۴ تا ۹۱ ، ششصد میلیارد دلار در جیب کارگر خارجی» و « معاون اول رئیس‌جمهور: قرارگاه خاتم‌الانبیا رقیب بخش خصوصی نباشد» را برجسته ساخته است.
این روزنامه در کنار مطالب متنوع، در خبری کوتاه به سخنان پاپ در همایش جوانان در تورین ایتالیا پرداخته و از قول او نوشته است:
– اگر شما به بشر اعتماد کنید، باخته‌اید. این امر مرا وا می‌دارد تا به افراد، مدیران و سرمایه‌گذارانی فکر کنم که خود را مسیحی می‌خوانند و سلاح می‌سازند. آنها منجر به بی‌اعتمادی می‌شوند. این ریاکاری است که افرادی که سازنده تسلیحات هستند یا در صنایع تسلیحاتی سرمایه‌گذاری می‌کنند، خود را مسیحی بدانند.
– تزویر این روزها رواج پیدا کرده است… کسانی که در صنایع تسلیحاتی سرمایه‌گذاری می کنند یک چیزی می‌گویند و کار دیگری انجام می‌دهند.
– قدرت‌های بزرگ شاهد آن بودند که با استفاده از خط راه‌آهن یهودیان، مسیحیان، همجنس‌گرایان و مابقی را برای کشتن به کمپ‌هایی همانند آشویتس می‌آورند. چرا آنها خطوط راه‌آهن را بمباران نکردند؟

حذف عقلانیت در مسائل مربوط به سیاست، فرهنگ و هنر بسیار به جامعه صدمه می‌زند
این روزنامه در خبری کوتاه با عنوان «عقلانیت به کشور بازگشته است» که از بهارنیوز نقل شده، از قول علی مطهری، فرزند ارشد شهید مرتضی مطهری آورده است:
– اخلاق ریشه‌ای محکم برای فرهنگ است.
– مساله مهمی که این روزها همگان از آن سخن می‌گویند نبود اخلاق درجامعه است، اما ایمان وجود دارد، درحالی که این سخن صحیح نیست.
– اگر در زمان فعلی نارسایی وجود دارد از دولت گذشته بر جای مانده است، به‌گونه‌ای که تصور می‌کنم در دولت گذشته عقلانیت وجود نداشت، اما خوشبختانه هم‌اکنون عقلانیت برقرار است.
– متاسفانه یکسری افراد هستند که عقلانیت را حذف کرده و در بیشتر موارد به‌ویژه در مسائل مربوط به سیاست، فرهنگ و هنر این‌گونه فکر می‌کنند و چنین تفکری خیلی به جامعه صدمه می‌زند.

در صفحه «اندیشه»، همچنین این عناوین به چشم می‌خورد:
«علیه پارلمانتاریسم»، گزارشی درباره روزی که مجلس به توپ بسته شد
گزارش «جهنم لیاخوف در بهارستان»، واکاوی علل به توپ بسته شدن مجلس؛ به قلم سجاد صداقت

در صفحه اندیشه به این اخبار کوتاه نیز پرداخته شده است:
«تفسیر سیاسی قرآن در ایران معاصر» نقد می‌شود
کتاب «تفسیر سیاسی قرآن در ایران معاصر»، سه‌شنبه دوم تیر در سرای اهل قلم نقد می‌شود. کتاب «تفسیر سیاسی قرآن در ایران معاصر» به قلم یوسف خان‌محمدی در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه به‌عنوان اثر تحسین شده انتخاب شد. جلسه نقد این کتاب سه‌شنبه دوم تیر از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲، برگزار می‌شود.

همایش ملی فلسفه اخلاق
به همت گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و همکاری حوزه علمیه قم با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مناسبت روز جهانی فلسفه «همایش ملی فلسفه اخلاق» را با محوریت نکوداشت فقیه اخلاق مرحوم آیت‌الله العظمی تهرانی(ره) برگزار می‌کند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه برگزاری و محور‌های تعیین شده برای مقالات می‌توانند به سایت www.iict.ir مراجعه کنند.

فرهیختگان در شماره امروز، این عناوین را نیز منتشر ساخته است:
یادداشت «حکمت بی‌زمان و مکان»، با موضوع نگاهی به فیلم «فردا»؛ به قلم مازیار فکری‌ارشاد، منتقد
«بازتولید تم مرگ از دل اشعار مولانا»، گفتگو با گفت‌وگو با مهدی پاکدل و ایمان افشاریان
معاون دانشجویی وزیر بهداشت خبر داد: خلأ عاطفی دامنگیر دانشجویان

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «فرهیختگان» را مرور کرده است: «یا مسیحی باشید یا سازنده تسلیحات» و « حذف عقلانیت در مسائل مربوط به سیاست، فرهنگ و هنر بسیار به جامعه صدمه می‌زند»مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ ۲ تیر/ روزنامه فرهیختگان

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.