درویش: محبان سیدالشهدا هزینه ساخت رستاخیز را تامین کردند

دین آنلاین، روزنامه های «فرهیختگان» و «شرق» را با این عناوین اقتباسی مرور کرده است: «گروه‌های تکفیری – تروریستی برای مستهلک ساختن انرژی ملل مسلمان ایجاد و تقویت شده اند»، «رستاخیز، هدیه‌ ایران به سینمای جهان/محبان سیدالشهدا هزینه ساخت رستاخیز را تامین کردند»، «میرچا الیاده در جست‌وجوی پیوندهای دین و هنر»، «کتابی برای اثبات همزادی دین و انسان»، «پاکدستی از نوع مدیران “دزدگیر ۸۸”» و «سوچی و برزخ انتخاب بین پیروزی انتخاباتی و حمایت از حقوق بشر مسلمانان روهینجا»

گروه‌های تکفیری – تروریستی برای مستهلک ساختن انرژی ملل مسلمان ایجاد و تقویت شده اند
روزنامه فرهیختگان که همچون اکثر روزنامه ها، خبر بازداشت یکی دیگر از معاونان احمدی نژاد را در صفحه یک منعکس ساخته، در صفحه ۲ عنوان «هدف از تشکیل‌گروه‌های تکفیری، استهلاک ملل مسلمان است» را برای بازتاب دیدار علی لاریجانی با میهمانان خارجی مراسم سالگرد ارتحال امام انتخاب نموده است.
رئیس مجلس در این دیدار گفته است:
– نقش علمای اسلامی در روشنفکری و آگاه‌سازی نسل‌های کنونی و آینده نسبت به توطئه‌های شوم برای فراموشی آرمان فلسطین، ممتاز و انکارناپذیر است.
– تنها راه مطمئن برای نجات منطقه از شر فتنه و توطئه‌های استکباری، بیداری کشورهای مسلمان، حفظ وحدت و استمرار مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است.
– هدف بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، ایجاد وحدت بین امت اسلام و حمایت از ملل مظلوم به‌ویژه ملت قهرمان فلسطین در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی بوده است.
– استکبار جهانی از ایجاد و تقویت گروه‌های تکفیری – تروریستی در کشورهای مختلف مسلمان منطقه ازجمله عراق، سوریه و یمن، مستهلک ساختن انرژی و توان ملل مسلمان در تعامل با اهداف و سیاست‌های استکباری است که رژیم صهیونیستی اجرای آن را برعهده داشته است.

رستاخیز، هدیه‌ ایران به سینمای جهان/ محبان سیدالشهدا هزینه ساخت رستاخیز را تامین کردند
فرهیختگان در صفحه «ادب و هنر»، توضیحات احمدرضا درویش درباره اکران عمومی فیلم «رستاخیز» را منعکس نموده و از این فیلم به عنوان فیلمی بحث‌برانگیز یاد کرده است.

در این خبر به کوتاه شدن ۳۰ دقیقه ای نسخه عمومی«رستاخیز» اشاره شده و آمده است:
«احمدرضا درویش ۱۱ سال پیش تصمیم گرفت تا فیلمی بسازد درباره واقعه عاشورا و حالا این فیلم قرار است از عید فطر در سینماها اکران شود و اکران آن تا محرم و صفر ادامه یابد. درویش سال‌هاست که ترجیح داده درباره فیلمش زیاد حرف نزند. او و تیم سازنده و سرمایه‌گذاران فیلم «رستاخیز» از همان ادامه به اکران جهانی فیلم‌شان فکر کرده‌اند. حالا درویش با نزدیک‌تر شدن به زمان اکران فیلمش به شبکه الکوثر رفته است تا به‌طور زنده درباره فیلم «رستاخیز» توضیح دهد.
کارگردان «رستاخیز» شامگاه ۱۷ خرداد در برنامه «مع‌المشاهدین» (با تماشاگران) به سوالاتی درباره این فیلم تاریخی- مذهبی که عید فطر در سینماهای ایران روی پرده می‌رود، پاسخ داد. درویش فیلمش را هدیه‌ای از سوی سینمای ایران به سینما جهان دانست و خبر دوبله فیلمش را به زبان‌های مختلف ازجمله عربی، انگلیسی، ترکی، فرانسوی و… داد و گفت که در تلاش هستند تا بتوانند آن را از طریق دی‌وی‌دی در شبکه نمایش خانگی و شبکه‌های تلویزیونی کشورهای مختلف نیز عرضه کنند. نام عربی فیلم، «القربان» و نام انگلیسی آن «Hussein Who Said No» است.
بنابر گفته درویش نسخه عربی را هنرمندان شاخص عرب در بیروت دوبله کرده‌اند. دوبله فرانسوی آن نیز تکمیل‌شده و دوبله ترکی نیز در حال انجام است. بنابرگفته او، نسخه دی‌وی‌دی فیلم حدود ۱۲ دقیقه کمتر از سه ساعت خواهد بود. او البته گفت: «ولی از آنجا که اکران فیلم در سینماها اقتضائات خود را دارد و به برنامه سینما و نوع سالن وابسته است، ما دو نسخه برای اکران در ایران در نظر گرفته‌ایم که نسخه عمومی ۲ساعت و ۱۰ دقیقه است ولی برای برخی سالن‌ها و در سانس آخر نسخه‌ای با زمان اصلی اثر ارائه می‌شود.»
کارگردان فیلم «دوئل» درباره هزینه‌های فیلم هم گفت: «یکی از اهدافی که ما هنگام ساخت فیلم به آن توجه داشتیم این بود که به هیچ‌وجه از پول بیت‌المال استفاده نکنیم و هزینه ساخت اثر از سوی محبان سیدالشهدا تامین شد؛ مانند همه کارها و آیین‌های عاشورایی و حسینی که به همت مردم و عاشقان امام حسین(ع) پیش می‌رود.
این فیلم در بخش سرمایه‌گذاری تولید مشترک است، زیرا دو شرکت خارجی یکی در کویت و دیگری در انگلستان به صورت هلدینگ در تولید مشارکت داشتند به این معنا که اگر فردی در خارج قصد همراهی در ساخت «رستاخیز» را داشت به این دو شرکت مراجعه می‌کرد. از منظر شیوه تامین منابع مالی، تجربه منحصربه‌فردی را پشت‌سر گذاشتیم که در تولیدات بعدی سینمای ایران نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.»

میرچا الیاده در جست‌وجوی پیوندهای دین و هنر
روزنامه فرهیختگان در صفحه «کتابخانه» در یادداشت «در جست‌وجوی پیوند دین و هنر» به قلم الهه شیری‌لو، به معرفی کتاب «نمادپردازی، امر قدسی و هنر» پرداخته است.
در این نوشتار آمده است: «کتاب تازه بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه با عنوان «نمادپردازی، امر قدسی و هنر» اثر میرچا الیاده و با ترجمه محمدکاظم مهاجری منتشر شده است. کتابی درباره پیوند میان امر قدسی و هنر که اولین چاپ خود را در سال ۱۳۹۴ تجربه کرده است. الیاده در کاوش مادام‌العمرش برای فهم و شناخت امر مقدس در سرتاسر تاریخ بشر، مسحور دو مضمون اساسی شده است: آفرینش و زمان. او ساختارهای زمان‌مند و معنا و مفاهیم اساطیر کیهان‌زایی و آیین‌های تشرف را مورد بررسی قرار داده است. آثار او با تلاش برای شناخت آفرینش و زمان آغاز می‌شود و پایان می‌یابد.

کتاب حاضر مجموعه‌ای از رساله‌ها و جستارهای میرچا الیاده است که پیوندهای بین دین و هنرها را جست‌وجو می‌کند. این مجموعه با کنکاش او برای شناخت نماد آغاز می‌شود: خاستگاه‌هایش، کارکردهایش، نقش آن در تجربه بشر و نمود زیبایی‌شناختی‌اش.
از مهم‌ترین و جالب‌ترین بخش‌های کتاب می‌توان به این عناوین اشاره کرد: نظریه‌های مربوط به نمادپردازی، ضیافت‌های توتمی و شترهای افسانه‌ای، تاریخ معمارها در اناجیل، اساطیر جهان مدرن، اساطیر نخبگان، تاملاتی در هنر هند، زیبایی و ایمان، معماری مقدس و نمادپردازی، مضامین مردم‌پسند و خلاقیت‌های هنری، اوژن یونسکو و حسرت بهشت.
یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در این کتاب می‌افتد، بررسی هنر در کشورهای مختلف است. میرچا الیاده به‌طور اختصاصی نگاهی به هنر هند، ژاپن، آمریکای لاتین و… دارد و در آنها ضمن پرداختن به مفهوم امر قدسی در هنر، استفاده از نمادپردازی اسلوب‌های فرهنگی در تاریخ ادیان گوناگون را به بحث می‌نشیند. او اسلوب‌های فرهنگی و تاریخ ادیان را به‌عنوان نقطه اهمیت برای مورخ ادیان متذکر می‌شود و تاکید می‌کند این مفاهیم مورخ ادیان را در کشف و رازگشایی معانی و مفاهیم پنهان در محیطی فرهنگی مورد بررسی قرار می‌دهد.
الیاده در پایان کتاب به این مساله تاکید می‌کند که به‌عنوان یک مورخ و شرق‌شناس، نوشتن داستان‌های خیالی، به لحاظ روش، تجربه‌ای مسحور‌کننده است. به واقع او تاکید می‌کند مورخ ادیان به نحوی مشابه در مقام یک داستان‌نویس با ساختارهای متفاوت مقدس و فضا و مکان اسطوره‌ای، کیفیات و ویژگی‌های مختلف زمان و به‌طور خاص‌تر، با تعداد قابل توجهی از عوالم معنادار غریب، ناآشنا و نامانوس و معماگونه مواجه است.
الیاده معتقد است ادبیات می‌تواند ابزاری برای شناخت شمرده شود، البته تاکید می‌کند شناخت عوالم دیگر معادل است با عالم هر روزه؛ یک شباهت ساختاری بین عالمی که معنای آن به واسطه پدیده‌های مذهبی برملا می‌شود.»

کتابی برای اثبات همزادی دین و انسان
دومین کتاب معرفی شده در صفحه کتابخانه روزنامه فرهیختگان، کتاب «باستان‌شناسی و ادیان جهانی» است که در یادداشتی با عنوان «ادیان در آیینه باستان‌شناسی» توسط زهرا سلیمانی‌اقدم صورت گرفته است.
در این یادداشت آمده است:
«دین همواره یکی از مهم‌ترین دستمایه‌های پژوهش‌های اندیشمندان و دانشمندان بوده است و این به دلیل دیرپایی آن، تا حد همزادی با انسان و نیز تاثیراتش بر ابعاد هستی انسان است. به دیگر سخن، جهان انسان، بدون دین وجود ندارد و نادیده گرفتن آن، به معنی نادیده گرفتن وضعیت انسانی است. باستان‌شناسی در کنار دانش‌های دیگر، به موضوع دین توجه داشته، در پژوهش‌های میدانی و نظری به وضع دینی انسان در دوره‌های مختلف پرداخته و نتایج و توصیفات مستند و البته بحث‌انگیزی را عرضه کرده است. توجه باستان‌شناسان به دین تا آنجا پیش رفته و اهمیت یافته که «باستان‌شناسی دین» شاخه‌ای برجسته از باستان‌شناسی شده و گسترش یافته است.

کتاب «باستان‌شناسی و ادیان جهانی» از مهم‌ترین آثاری است که به دو حوزه باستان‌شناسی و دین پرداخته و ارتباط میان این دو رشته را بررسی می‌کند.کتابی که در سال ۱۳۹۴ چاپ اول خود را توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه و با ترجمه مجید خانلری پشت سر گذاشت. این کتاب حاصل گردهمایی سال ۱۹۹۸ در کمبریج با موضوع «باستان‌شناسی و ادیان جهانی» است. مراد از ادیان جهانی در مجموعه حاضر، ادیان یهودی، مسیحی، هندو، بودایی و اسلام است. ویراستار کتاب، تیموتی اینسل، خود از باستان‌شناسان شناخته‌شده در حوزه مطالعات دینی با آثار فراوان است. شاید به همین دلیل است که می‌توانیم دو ویژگی مهم برای این کتاب ذکر کنیم. نخست آنکه تنوع موضوعات مطرح‌شده در آن بسیار زیاد است. ۹ فصل این کتاب را هشت نفر نوشته‌اند. دوم آنکه به دلیل تنوع موضوعات و محدودیت حجم کتاب، ایجاز در بیان تا حد امکان رعایت شده است. در این کتاب ابتدا پنج دین جهانی هندو، بودایی، یهودیت، مسیحیت و اسلام براساس مدارک باستان‌شناختی بررسی شده و سپس موضوعاتی چون جنسیت، اخلاق و بافت تاریخی ادیان (مرگ، هستی و زمان) مطرح شده است. تیموتی اینسل (دانشگاه منچستر)، دیلیپ چاکرابارتی (دانشگاه کمبریج)، اندرز برگوئیست (کلیسای آلبن مقدس)، رابین کانینگهام (دانشگاه بردفورد)، راشل هشلیلی (دانشگاه حیفا)، پال لین (مدیر موسسه بریتانیایی مطالعات شرق آفریقا) و مایک پارکر پیرسن (دانشگاه شفیلد) نویسندگان مقالات کتاب را تشکیل می‌دهند. تیموتی اینسل که وظیفه ویراستاری کتاب را برعهده داشته، استاد باستان‌شناسی در دانشکده باستان‌شناسی و استاد تاریخ هنر دانشگاه منچستر انگلستان بوده است. باستان‌شناسی اسلام (۱۹۹۶) و باستان‌شناسی، آیین، دین (۲۰۰۴) از دیگر آثار منتشرشده توسط اینسل هستند.
کتاب در فصل اول خود ضمن درآمدی در باب باستان‌شناسی و ادیان جهانی، به تعریف و اهداف این بحث می‌پردازد و سپس رویکردهای گوناگون درباره باستان‌شناسی ادیان جهانی را بررسی می‌کند. با این تعاریف کتاب از فصل دوم به بررسی ادیان جهانی می‌پردازد و در این فصل باستان‌شناسی دین هندو را به بحث می‌نشیند. فصل سوم زمینه‌های گوناگون دین بودایی را بررسی می‌کند و فصل‌های چهارم و پنجم نیز باستان‌شناسی یهودیت و اسلام را به صورت موردی معرفی می‌کند. فصل ششم نیز باستان‌شناسی دین مسیحیت در چشم‌انداز جهانی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و تخصصی‌ترین فصول کتاب بررسی می‌کند. نکته مهم درباره این فصل‌ها نتیجه‌گیری پایان هر فصل است که دقیقا نسبت هر یک از ادیان با باستان‌شناسی را تبیین می‌کند. پس از این فصول، کتاب در فصول هفتم تا نهم به بحث درباره نسبت مفاهیمی چون اخلاق، جنسیت و مرگ، هستی و زمان با باستان‌شناسی ادیان جهانی می‌پردازد.»

فرهیختگان در صفحه اندیشه به چند خبر کوتاه پرداخته است:
فهرست موضوعی آثار شهید مطهری
موسسه بوستان کتاب «فهرست موضوعی آثار استاد شهید مطهری» تالیف لیلا بانشی را روانه بازار کتاب می‌کند. این کتاب نوشته لیلا بانشی است و تا پایان این هفته منتشر و راهی بازار کتاب می‌شود. بانشی در این کتاب، به ارائه فهرستی موضوعی آثار استاد مطهری در قالب ۳۲ موضوع اصلی و ۵۰۶ موضوع فرعی پرداخته است و خواننده را با چارچوب کلی اندیشه‌های استاد در مباحث گوناگون آشنا می‌کند. کتاب «فهرست موضوعی آثار استاد شهید مطهری» نوشته لیلا بانشی، به همت موسسه بوستان کتاب در ۵۳۶ صفحه، شمارگان ۱۱۵۰ نسخه در قطع وزیری به بهای ۲۹ هزار تومان منتشر می‌شود.

رونمایی «نگرش‌های ایرانی»
«نگرش‌های ایرانی» نوشته محمد بقایی‌‌ماکان که برای اولین‌بار چندی پیش و در بیست‌وهشتمین نمایشگاه عرضه شد، ۱۹ خرداد رونمایی می‌شود. این کتاب که در ۵۰۰ صفحه و به قطع رقعی از سوی انتشارات رسانش منتشر شده، حاوی موضوعاتی درباره فرهنگ، تاریخ و ادبیات ایران است که از نگاهی متفاوت مورد واکاوی و بررسی قرار گرفته‌اند. این نشست روز سه‌شنبه ۱۹ خرداد، ساعت ۱۷ در بنیاد جمشید واقع در خیابان کریمخان، خیابان خرمند شمالی، خیابان اعرابی ۳، شماره ۴، طبقه دوم برگزار می‌شود.

دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی
گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب‌شناسی و علم‌پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشستی با عنوان «دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی» با سخنرانی مریم صانع پور برگزار می‌کند. این نشست ۲۴ خرداد از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در محل سالن ادب واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ایران‌شناسی (۶۴)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

افراط‌‌‌گریی دینی در غرب آفریقا
نشست تخصصی «افراط‌‌‌گریی دینی در غرب آفریقا» سه‏‌شنبه ۱۹ خرداد ساعت ۱۰ صبح با حضور امیربهرام عرب‌احمدی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.
در این نشست که به همت پژوهشکده مطالعات دینی فرهنگ پژوهشگاه برگزار می‌شود، دلایل ظهور افراط‏‌گریی دینی در آفریقا بررسی و همچنین اقدامات خشن‏‌ترین گروه افراط‌‏گرای نیجریه (بوکوحرام) تحلیل می‏‌‌شود.

«جایزه‌ رضا داوری‌اردکانی» اهدا می‌شود
نخستین دوره‌ اهدای جایزه‌ رضا داوری‌اردکانی به برترین پایان‌نامه‌ دکتری رشته‌ فلسفه که در سال ۱۳۹۳ دفاع شده است، در روز یکشنبه ۲۴ خرداد برگزار می‌شود. در این مراسم که با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه برگزار می‌شود، رضا داوری‌اردکانی، پرویز ضیاءشهابی، سیدحمید طالب‌زاده، شهرام پازوکی، سیدمحمدرضا بهشتی و علی‌اصغر مصلح از سنت فلسفی در ایران و وضعیت پژوهش در حوزه‌ فلسفه و ارتباط آن با نیازهای فکری جامعه سخن می‌گویند. علاقه‌مندان به تفکر و آثار فلسفی می‌توانند برای حضور در این برنامه به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.

فرهیختگان خبر حضور حجت الاسلام سیدحسن خمینی در مسجد محمد رسول‌الله(ص) شهر سائوپائولو پایتخت برزیل را با یک روز تاخیر منتشر ساخته که در مرور شماره دیروز روزنامه اطلاعات به آن پرداخته شده است.

در این شماره روزنامه فرهیختگان همچنین این مطالب منتشر شده است:
اماکن مجوز کنسرت کلهر را نداد
۱۵۰ مرکز ترک الکل امسال راه‌اندازی می‌شود
معرفی کتاب «فاشیسم و کاپیتالیسم؛ نظریه‌هایی درباره خاستگاه‌ها و کارکرد اجتماعی فاشیسم»، به قلم سجاد صداقت
«دلواپسی عربی اسرائیلی»، گفتگو با علی بیگدلی، استاد دانشگاه شهید بهشتی با تنظیم ساناز نفیسی
۳۵دلار اضافه حقوق، پاداش خط مقدم برای سربازان سوری
نخست‌وزیر هند: پاکستان حامی تروریسم است
تحریم‌های جدید اروپا علیه یمن
گزارش «ترک برداشتن چینی اردوغان»؛ حزب عدالت و توسعه اکثریت مطلق پارلمان ترکیه را از دست داد

پاکدستی از نوع مدیران «دزدگیر ۸۸»
روزنامه شرق که در کنار تیتر اصلی « ۱۰۰ میلیارد دلار معلوم نیست کجاست »، عناوین «سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: بازداشت بقایی»، «بقایی و تئوری قدرت برای بقای ثروت» و گزارش «عاقبت دولت پاک دستان» را برجسته ساخته، دو یادداشت «بررسی حقوقی رأی کودک‌آزاری ناظم مدرسه» به قلم نعمت احمدی، حقوق‌دان و «اردوغان به‌دنبال بازسازی کاریزما» به قلم اسدالله اطهری، کارشناس مسائل ترکیه را نیز در صفحه اول منتشر ساخته است.

این روزنامه در صفحه ۲ ، در گزارش «عاقبت دولت پاک دستان/دست های آلوده» به قلم آمنه شیرافکن، تصاویر، اسامی و خلاصه عملکرد مردان احمدی نژاد را که هر یک به دلایلی خبر ساز بوده اند، منعکس ساخته است.
بقایی، مرد دوم دانشگاه ایرانیان/رحیمی، معاون اول افشاگر/ملک‌زاده، از گردشگری تا اوین/علی‌اکبر جوانفکر
بهمن شریف‌زاده، یار نزدیک مشایی/عبدالرضا داوری/محمد رویانیان، از ستاد سوخت تا پرسپولیس/حجت‌الاسلام عباس امیری‌فر، پیش‌نماز نهاد/ سعید مرتضوی، دادستان دردسرساز/مسعود زریبافان، پرونده ی باز بنیاد شهید /آزاده اردکانی، از معلمی تا ریاست موزه/نعمت‌الله پوستین‌دوز، خروج مقدار زیادی پول از کشور /علیرضا عامری، رئیس جوان پرحاشیه کیش/عباس غفاری، مرتاضی که جن‌گیر شد

سوچی و برزخ انتخاب بین پیروزی انتخاباتی و حمایت از حقوق بشر مسلمانان روهینجا
شرق در صفحه ۱۰ یادداشت «سوچی چه تصمیمی می‌گیرد» به قلم حمیدرضا عریضی، استاد دانشگاه را منتشر ساخته که در آن به فراخوان دالایی لاما از آن‌سانگ‌سوچی برای اعتراض به وضعیت مسلمانان برمه و فرضیه ها و دلایل عدم انجام این موضوع تاکنون پرداخته شده است.
در این یادداشت آمده است:
«در برمه مسلمانان را سلب تابعیت کرده‌اند و آنها روی قایق‌های فرسوده و گرسنه، چشم‌های ملتمس خود را به کمک‌ها دوخته‌اند. از میان هزاران مسلمان اقلیت روهینجا در برمه، دو کشور مالزی و اندونزی فقط ٧٠٠ نفر را می‌پذیرند و بقیه مسلمانان هم ساکت هستند. در این میان فقط دالایی‌لامای چهاردهم (نام اصلی تنزین جیاتسو) و از سیاستمداران با نفوذ برمه «آن‌سانگ‌سوچی» می‌خواهد سکوت نکرده و از مسلمانان حمایت کنند. هر دو برنده جایزه صلح نوبل هستند، اولی در ١٩٨٩ و دومی در ١٩٩١ این جایزه را برده‌اند. هردو بودایی هستند و به نیک‌نامی مشهورند. دالایی‌لاما نگاه خوبی به حضور زنان دارد و حتی پیش‌بینی کرده‌ دالایی‌لامای بعدی زن باشد. اما آن‌سانگ سوچی تصور می‌کند مسئله حمایت از مسلمانان پیچیدگی زیادی دارد؟
او دختر ارشد «آن سانگ»، معمار استقلال برمه در ١٩۴٧ است که در آکسفورد دکترای فلسفه گرفت و همسر یک انگلیسی (مایکل آریس) شد. با ظهور حکومت نظامی‌ها از ٢٠ ژوئیه ١٩٨٩ به دفعات حدود ١۵ سال در بازداشت خانگی بود. البته براساس قانون عمل حمایتی ملت (SPA) که در ١٩٧۵ در برمه تصویب شده بود، می‌توانستند افراد را بدون محاکمه برای پنج سال (و نه بیشتر) بازداشت خانگی نگه دارند. همسر سوچی که به خارج از کشور رفته بود اجازه نیافت حتی تا زمان مرگ (به‌دلیل سرطان پروستات) به داخل برگردد؛ به این بهانه که نمی‌توانند امنیت او را تضمین کنند، برعکس آنگ‌سانگ سوچی می‌توانست هر زمان که خواست از کشور خارج شود، به شرط آنکه بازنگردد. بااین‌حال سوچی، از ترس آنکه مبادا نتواند به کشور برگردد حتی برای دریافت جایزه نوبل به خارج سفر نکرد. احمد سوکارنو و بن بلا از چهره‌های مشهوری هستند که در حکومت‌های خودکامه در بازداشت خانگی بودند و دیگر امکان فعالیت سیاسی نیافتند. آیا آن سانگ سوچی نگران است که دفاع از مسلمانان سبب بازداشت خانگی مجدد او شود؟
اما آن سانگ سوچی اینک از بازداشت خانگی خارج و کاندیدای انتخابات ٢٠١۵ ریاست‌جمهوری برمه شده و احتمال موفقیت او زیاد است و تابه‌حال ٣٩٢ کرسی از ۴٨۵ کرسی پارلمان را هم به دست آورده، بنابراین احتمال بازداشت خانگی مجدد او خیلی‌کم است. او از چیز دیگری می‌ترسد؛ با توجه به اینکه در میان جامعه برمه گرایشی قوی علیه اقلیت مسلمان وجود دارد، در صورت دفاع از آنها ممکن است آرای خود را از دست بدهد و اگر سکوت کند، سکوت در برابر ظلمی است که بر هم‌وطنان او می‌رود و مشروعیت جهانی خود را از دست خواهد داد.
دالایی‌لاما او را بر سر دو راهی قرار داده که دیگر نمی‌تواند سکوت کند. سوچی چه تصمیمی خواهد گرفت؟ در برمه او را به گویش بومی Daw (عمه) یا Amay (مادر) سوچی می‌خوانند. این فرهمندی اوست که اخلاقی‌بودن را برایش ارمغان آورده است، اما سیاست همان‌طور که ماکیاول نشان داده است، نه از قواعد اخلاق که از قواعد خود تبعیت می‌کند.
تحمل بازداشت خانگی برای سوچی‌، آسان‌تر از موفقیتی است که اینک در آن قرار دارد. اما از نظر دالایی‌لاما، پاسخ ساده است؛ او می‌تواند در زمان حال از فرصت استفاده کرده و از تغییر نگرش جامعه علیه اقلیت مسلمان کشورش بهره‌برداری کند. اکنون مرد کهنسال در آستانه ٨٠ سالگی، از زنی که در ٧٠ سال زندگی پرشور و حماسه خود با تصمیم‌های درست پیروان خود را هدایت کرده، می‌خواهد در این بزنگاه تاریخی، تنها نقش خود را ایفا کند.»

در این شماره روزنامه شرق همچنین این مطالب منتشر شده است:
قالیباف :هنوز مصلای تهران را تحویل نگرفته ایم
«می‌خواهند دولت را عصبانی کنند تا واکنش تند نشان دهد»؛ گفتگو با محمد هاشمی‌رفسنجانی، با تنظیم حامد طبیبی
یادداشت «روزی که رؤیای نوعثمانی به بایگانی تاریخ سپرده شد»، به قلم اردشیر زارعی‌قنواتی
گزارش «اردوغان در تنگنا »؛ کردها معادلات سیاسی حزب «عدالت و توسعه» را برهم زدند

«اردوغان ناآرام است و ساکت نمی‌نشیند»؛ گفتگو با سیامک کاکایی، کارشناس مسائل ترکیه
«در جنگ سیاسی، دشنام، سلاح کشتار جمعی است»؛ گفتگو با احمد پورنجاتی، نماینده پیشین مجلس، با تنظیم مهسا علی‌بیگی
«مشکل اصلی خاورمیانه، عدم بلوغ سیاسی است»؛ گفتگو با ماریانا چارونتاکی استاد دانشگاه «ردینگ» انگلستان، با تنظیم آزاد حاجی‌آقایی

دین آنلاین، روزنامه های «فرهیختگان» و «شرق» را با این عناوین اقتباسی مرور کرده است: «گروه‌های تکفیری – تروریستی برای مستهلک ساختن انرژی ملل مسلمان ایجاد و تقویت شده اند»، «رستاخیز، هدیه‌ ایران به سینمای جهان/محبان سیدالشهدا هزینه ساخت رستاخیز را تامین کردند»، «میرچا الیاده در جست‌وجوی پیوندهای دین و هنر»، «کتابی برای اثبات همزادی دین و انسان»، «پاکدستی از نوع مدیران “دزدگیر ۸۸”» و «سوچی و برزخ انتخاب بین پیروزی انتخاباتی و حمایت از حقوق بشر مسلمانان روهینجا»بررسی مطبوعات/ ‌سه‌شنبه‌ ۱۹ خرداد (۱)

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.