چه کشورهایی مذهبی ترند

روزنامه بریتانیایی تلگراف روز دوشنبه در گزارشی آماری، به میزان مذهبی بودن کشورهای مختلف در سراسر جهان پرداخت و نوشت با این که حدود دو سوم از شهروندان بریتانیا خود را مذهبی می‌دانند، اما در عین حال بریتانیا یکی از کشورهایی است که دارای پائین‌ترین میزان افراد مذهبی در جهان است.

گزارش تلگراف بر اساس یک پژوهش جدید تنظیم شده است که می‌گوید تنها ۳۰ درصد مردم بریتانیا در این پژوهش گفته‌اند که مذهبی هستند و در مقابل ۵۳ درصد هم گفته‌اند که اعتقادات مذهبی ندارند. حدود ۱۳ درصد از پرسش‌شدگان بریتانیایی نیز اذعان کرده‌اند که خدا را باور ندارند.

این پژوهش توسط «وین-گالوپ» و با گفتگوی مستقیم تلفنی یا آنلاین، با ۶۴ هزار نفر از شهروندان ۶۵ کشور مختلف جهان انجام گرفته است. در گزارش تلگراف همچنین نقشه‌ای از کشورهای جهان نشان داده است که می‌توان با انتخاب کشورهای مختلف، نتیجه پژوهش در آن کشورها را مشاهده کرد.

بر اساس نتایج این پژوهش و نقشه ارائه شده، تایلند با ۹۴ درصد از مردمی که خود را مذهبی معرفی کرده‌اند، در صدر جدول مذهبی‌ترین کشورها قرار دارد و پس از آن ارمنستان، بنگلادش، گرجستان و مراکش هر کدام با ۹۳ درصد، در رتبه ‌های دوم تا پنجم فهرست قرار دارند.

پنج کشور پائین فهرست که کمترین میزان افراد مذهبی را دارند، عبارتند از هلند (۲۶ درصد)، جمهوری چک (۲۳ درصد)، سوئد (۱۹ درصد)، ژاپن (۱۳ درصد) و چین (۷ درصد). حدود ۵۶ درصد از مردم ایالات متحده آمریکا نیز گفته‌اند فردی مذهبی هستند، ۳۳ درصد گفته‌اند تمایلات مذهبی ندارند، ۶ درصد به خدا اعتقاد ندارند و ۵ درصد هم از دادن پاسخ خودداری کردند.

از شهروندان ایرانی در این پژوهش پرسش نشده است؛ اما افغانستان و پاکستان دو همسایه شرقی ایران هر کدام به ترتیب با ۸۷ درصد و ۸۸ درصد در میانه بالای جدول قرار دارند. حدود ۷۹ درصد از شهروندان ترکیه همسایه غربی ایران نیز اعلام کرده‌اند که مذهبی هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.