دغدغه های قم کارساز شد/سعدی غریب پور با تک خوان زن نیاید/کارگردان اما به حضور برخی معممین در اجراهایش اشاره کرده است

روزنامه شرق امروز را با این عناوین اقتباسی مرور می کنیم: «انتقاد رئیس جمهور به امر به معروف ظاهری/ وقتی حداد عادل دل از دلواپسی نمی کند»، «امیر سعود الفیصل: مگر یمن جزء خاک ایران است که از حمله به آن ناراحت است؟
امیر پوردستان: هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده، آثار شکستش پیداست؛ وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود.»، «چرتکه ای برای دخل پر پول عربستان»، «خیز یمن به سوی ویرانی و شجاعتی شرقی» و «وقتی فرودگاه جده اختلافات عربی – عجمی ما را زنده می کند»

انتقاد رئیس جمهور به امر به معروف ظاهری/ وقتی حداد عادل دل از دلواپسی نمی کند
روزنامه شرق که در عنوان اصلی خود، به انتقاد رئیس جمهوری از تقلیل امر به‌معروف به خیابان و علیه زنان اشاره کرده، برای خبر نشست مشترک دولت و مجلس نیز این عبارت رئیس جمهور را برجسته کرده که گفته است: «نمی‌توانیم اول دنیایی خوب خلق کنیم و سپس با آن تعامل کنیم». حدادعادل هم که در این نشست مشترک سخنرانی کرد، نگرانی، دلواپسی و دغدغه نسبت به مسئله هسته‌ای را ناشی از اهمیت موضوع دانست و خاطرنشان کرد: به نوبه خود احساس دلواپسی می‌کنم، اما به تیم مذاکره‌کننده اعتماد داریم و می‌دانیم فرزندان راستین مملکت در جهت منافع و مصالح کشور گام برمی‌دارند اما باید همواره دلواپس نیرنگ و خدعه دشمن بود.»

چرتکه ای برای دخل پر پول عربستان
این روزنامه در گزارشی با عنوان «درآمد ٣٠ هزار میلیاردی عربستان از حجاج ایرانی» به قلم صدرا محقق، جایگاه و سهم اقتصاد گردشگری سفر حج و عمره برای جیب ایرانیان و سعودی ها را حائز اهمیت دانسته و می نویسد: «بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول و منابع خبری، درآمد سالانه عربستان از حج واجب و عمره معادل ٣٠ میلیارد دلار تخمین زده شده است.»
در این گزارش که به ورود سالانه ٢٢ میلیون زائر به عربستان اشاره شده، برای بررسی جزئی‌تر سهم زائران ایرانی در درآمدهای دولت عربستان، از قول مدیرکل سابق دفتر آمار و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی آورده است که با در نظر گرفتن میانگین سهمیه ٨۵٠ هزار نفری ایران در عمره × میانگین هزینه دو میلیون تومانی سفر و تسعیر آن، به رقم ۵۶٠ میلیون‌دلار تنها در بخش حج عمره! و با تخمین سهمیه ٧۵ هزار نفری ایران برای حج × میانگین هزینه١٠ میلیون تومانی سفر و تسعیر آن، به رقم ٢۵٠ تا ٣٠٠ میلیون دلاری در بخش حج خواهیم رسید و اگر مبلغ تخمینی ٣٠٠ میلیون دلار خرید سوغات توسط زائران ایرانی(میانگین مبلغ یک میلیون تومان برای خرید سوغات × یک میلیون مسافر و تسعیر آن) را به دو رقم قبلی اضافه کنیم، مشخص خواهد شد زوار ایرانی به‌صورت میانگین هر سال حدود یک میلیارد دلار به اقتصاد زیارتی گردشگری عربستان کمک می‌کنند.
هر چند رقم یک میلیارد دلار، پول کمی نیست اما در کنار همه محاسبات اشاره شده در گزارش شرق، جای آن دارد این نکته را در نظر بگیریم که عربستان سعودی به راحتی قادر است سهمیه 850/000 نفره عمره و 75/000 نفره حج ایران را بین سایر کشورهای اسلامی توزیع نماید و این کار در زمانی که به علت طرح های عمرانی مکه، ۲۰درصد از سهمیه هر کشور مسلمان کاسته شده است، شاید خوشایند عربستان نیز باشد.

دغدغه های قم کارساز شد/سعدی غریب پور با تک خوان زن نیاید/کارگردان اما به حضور برخی معممین در اجراهایش اشاره کرده است
در صفحه هنر روزنامه شرق، به عدم موفقیت اپرای «سعدی» به اخذ مجوز به ‌خاطر حضور تک‌خوان زن اشاره شده که در آن خبر می خوانیم: «شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی به‌لحاظ نمایشی با اجرای اپرای عروسکی سعدی، کار تازه بهروز غریب‌پور موافق است اما دفتر موسیقی، حضور تک‌خوان زن در این اپرا را دلیلی برای عدم صدور مجوز ارزیابی کرده است و به‌همین‌دلیل رونمایی این اپرا در روز اول اردیبهشت هم‌زمان با روز سعدی در شیراز بلاتکلیف مانده است.»
در ادامه، با اشاره به حال و هوای سخت و مشقت بار موسیقی در ماه های اخیر به لحاظ اجرایی آمده است: «این بحران اینک دامن‌گیر یک اپرا شده که به‌لحاظ آوازی اصلا غنایی و تغزلی به‌شمار نمی‌آید. زیرا در اپرا آوازخوانی جنبه روایی و قصه‌گویانه دارد و بنابراین شرایط و شیوه اجرا نیز دلالتی آشکار بر نمایشی‌شدن آواز دارد و حکم تک‌خوانی زن در آن نمی‌تواند مصداق داشته باشد.»
اما مدیرکل دفتر موسیقی گفته است: «اپرای سعدی دارای تک‌خوان زن است و طبق قوانین دفتر موسیقی، ما نمی‌توانیم به تک‌خوان زن مجوز دهیم. از این نیز مواردی وجود داشته و تک‌خوان زن روی صحنه رفته است اما وقتی ناظر ما این مورد را بررسی کرده ما به‌شدت با این تخلف برخورد کردیم و شب‌های دیگر اجرا را لغو کردیم.»
با این حال بهروز غریب‌پور، اتفاقی را که برای صدور مجوز اجرای اپرای عروسکی سعدی رخ داده، نادر و بدعتی تازه دانسته که در ١٠ سال فعالیتش در این حوزه بی‌سابقه بوده است و به این نکته جالب‌ اشاره می کند که: «پیش از این در اپراهای «لیلی و مجنون»، «رستم و سهراب»، «مولوی»، «حافظ»، «عاشورا» و… تک‌خوان زن حضور داشت و برای تمام آنها مرکز هنرهای نمایشی به‌تنهایی مجوز صادر کرد. برای اجرای برخی از این آثار در شهرهای شیراز و مشهد، افراد معمم هم در میان تماشاگران حضور داشتند، اما هیچ‌گاه مشکلی پیش نیامد چون من از انجام هرکاری که حساسیت‌برانگیز باشد در آثارم خودداری کرده‌ام.»

خیز یمن به سوی ویرانی و شجاعتی «شرق»ی
این روزنامه با انتشار عکسی از روزنامه الشرق‌الاوسط و انتخاب عنوان «خیز یمن به سوی ویرانی» می نویسد: دود سیاهی که در آسمان صنعا به چشم می‌خورد، نتیجه حملات هواپیماهای سعودی است. این هواپیماها که به کمک ارتش یمن آمده‌اند، دانشگاه افسری صنعا را هدف گرفته‌اند. این دانشگاه درحال‌حاضر محل استقرار عبدالملک حوثی، رهبر شورشیان یمن است. یمن این‌روزها آوردگاه جنگ داخلی و خارجی است و به دو تکه تقسیم شده است. ارتش یمن به پشتیبانی هواپیماهای سعودی از شمال تا جنوب این کشور را درمی‌نوردد و از آن سو هم حوثی‌ها و هوادارانشان کوتاه نمی‌آیند و پای کار ایستاده‌اند. یمن تا ویرانی کامل پیش می‌رود. بهار عربی در یمن هم به زمستان ختم شده است.
قابل توجه است که شرق در این متن کوتاه، از عبارت های «شورشیان» و «بهار عربی» استفاده نموده که با ادبیات رسمی کشور در این خصوص تفاوت دارد.

امیر سعود الفیصل: مگر یمن جزء خاک ایران است که از حمله به آن ناراحت است؟
امیر پوردستان: هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده، آثار شکستش پیداست؛ وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود.
شرق در صفحه بین الملل نیز به رابطه ایران و عربستان پرداخته و با انتخاب عنوان «وزیر خارجه عربستان: ما در جنگ با ایران نیستیم» برای این مطلب، نوشته است «روز گذشته وزیر خارجه سعودی میزبان «لوران فابیوس» همتای فرانسوی خود بود و مدعی شد: «در جایی وارد شده‌ایم که از ما خواسته شده است. یمن رئیس‌جمهور دارد و او از ما خواسته تا در برابر حوثی‌ها از مشروعیت قانون در کشورش حمایت کنیم و ما و دیگر هم‌پیمانانمان در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و کشورهای غیرعرب وارد این جنگ شده‌ایم. ایران بخشی از یمن نیست و ما امیدواریم مسئولان این کشور با مواضع سیاسی سعی در حل قضیه داشته باشند.»
در ادامه این مطلب از قول فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران آمده است: «من به‌عنوان یک نظامی توصیه می‌کنم که ارتش عربستان دست از تجاوز خود بردارد زیرا قطعا شکست خواهد خورد. هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده ولی ما آثار شکست را در ارتش اجاره‌ای عربستان می‌بینیم، وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود.»
شرق در اشاره به بخش دیگری از سخنان پوردستان نوشته است: «در سالیان گذشته با توجه به حضور نیروهای فرامنطقه‌ای، ما در یک فضای ناهمطراز قرار داشتیم اما اینک دشمن با توجه به شکست‌هایی که در سال‌های اخیر خورده، تاکتیک‌های خود را تغییر داده و به جنگ نیابتی روی آورده است. بوکوحرام و داعش به نیابت از آمریکا در حال انجام جنایت هستند، ما هم خود را برای فضای جنگ‌های نیابتی آماده می‌کنیم، البته تهدیدها را رصد کرده و تاکتیک‌های جنگ ناهمطراز را نیز تمرین می‌کنیم.»

وقتی فرودگاه جده اختلافات عربی – عجمی ما را زنده می کند
در یادداشت سیدمحمد بهشتی برای صفحه آخر شرق با عنوان «هدف اعتراض را با نژادپرستی به حاشیه نرانیم» می خوانیم: «در برابر اتفاق ناگوار تعرض مأموران فرودگاه عربستان به نوجوانان ایرانی، وزارت امور خارجه مسئولیت‌هایی دارد، که مجدانه پیگیر آن است. اما در این میان، مردم هم نباید نسبت به چنین رویدادی بی‌تفاوت باشند. از طرفی هم باید خیلی مراقب باشیم که اعتراضمان به این اتفاق، تبدیل به مخاصمه بین عرب و ایرانی نشود. ما با اعراب مشکلی نداریم، اما درعین‌حال، جامعه باید در قبال این اتفاق که از قضا در عربستان رخ داده ولی ممکن بود هرجای دیگری هم رخ دهد، حساس باشد، از عزتش پاسداری کند و نشان دهد که نسبت به رفتاری که در جهان با او صورت می‌گیرد بی‌تفاوت نیست.
اینکه متأسفانه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، جریانی حول این اتفاق به راه افتاده که در چارچوب اختلافات بین شیعه و سنی و عرب و عجم می‌گنجد، هدف اصلی اعتراض به رفتاری غیرانسانی را به حاشیه می‌برد. به‌هرحال در کشور ما، هم عرب هست و هم سنی و نباید چنین اتفاقی، اختلافات بین عرب و عجم یا شیعه و سنی را دامن بزند و جنبه نژادپرستانه پیدا کند. بی‌شک هموطنان عرب و سنی ما هم از این رویداد، دلگیر و آزرده‌خاطرند. به‌هیچ‌وجه نباید در دام این حرکت‌های مسمومی افتاد که اتفاقا آب به آسیاب کسانی که آن رفتار قبیح را داشته‌اند، می‌ریزد.
مواجهه برخی افراد، با این دست مسائل، احساسی است و وقتی برخورد، احساسی باشد و نه عقلانی، احتمال افتادن در دام چنین شتاب‌زدگی‌هایی هم بالا می‌رود. باید در برابر این‌دست معضلات، با متانت و وزانت قد علم کرد تا هدف اعتراض، به حاشیه رانده نشود.»

دیگر عناوین قابل توجه روزنامه شرق نیز عبارتند از:
یادداشت «اهداف عربستان در حمله به یمن» به قلم سیدمحمدصادق خرازی؛ معاون پیشین وزارت خارجه
یادداشت «ضرورت حفاظت از دستاوردهای لوزان» به قلم سیدجواد قوام‌شهیدی؛ دبیرکل شورای‌عالی ایرانیان خارج از کشور
یادداشت «متولی درمان سازمان تأمین اجتماعی» به قلم علی حیدری؛ کارشناس تأمین اجتماعی
یادداشت «اندر عواقب استفاده از واژه تروریسم ورزشی» به قلم غلامرضا رفیعی؛ حقوق‌دان ورزشی
یادداشت «ابعاد گسترده عادی‌سازی یک رابطه» به قلم مهدی فاخری؛ کارشناس آمریکای لاتین
یادداشت «مشکلات عمیق‌تری وجود دارد» به قلم کاوه شاد؛ پزشک
یادداشت «لزوم ایجاد شفافیت در اقتصاد پس از توافق لوزان»؛ به قلم جمشید عدالتیان‌شهریاری؛ عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران
یادداشت «تلویزیون و ضرورت تحول در برنامه‌سازی» به قلم رضا درستکار
یادداشت «در باب ایسمی که زولا باب کرد» به قلم حسین فراستخواه
یادداشت «معبد پول»
یادداشت «نابسامانی زنان افغان و دوران دشوار پیش‌ رو» به قلم سمیرا فرخ‌منش
یادداشت «علایق استراتژیک آمریکا در افغانستان»
یادداشت «افغانستان در برزخ صلح» به قلم عبدالحمید نورزایی؛ پژوهشگر افغان
یادداشت «امید به خروج کامل مسکن از رکود در سال‌جاری» به قلم حسام عقبایی؛ رئیس اتحادیه املاک استان تهران
یادداشت «تعیین نرخ سود بانکی با قانون عرضه و تقاضا» به قلم غلامرضا کیامهر
یادداشت «رد مرگ» به قلم امیرحسین ناصری
گفتگو با امیر محبیان؛ «برد ما در آن است که گل کمتری بخوریم»
گفتگو با سیامک انصاری؛ «با کسی سر جنگ نداریم»
گفتگو با رئیس شورای رقابت؛ «قیمت خودرو با اعلام تورم دوباره افزایش می‌یابد»
گفتگو با علی‌اکبر معصوم‌بیگی؛ «هیچ تعارضی بین هنر و اجتماع وجود ندارد»
گفتگو با علی نجفی‌توانا؛ رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز؛ «اعتراض وکلا به سریال مدیری»
گزارش «شرق» از مواضع مجلس و دولت در برابر حادثه فرودگاه جده «یک قدم تا لغو حج عمره» به قلم آمنه شیرافکن
گزارش همایش بزرگداشت همسر امام‌(ره) به قلم مرجان توحیدی؛ « ادای دین به قدس ایران»
گزارش«تنور داغ گفت‌وگو درباره بیانیه لوزان»
گزارش«احتمال جایگزینی بوفالوی هندی به‌جای گوشت برزیلی»
گزارش«دوئل هیلاری کلینتون با رقبای جمهوری‌خواه»
گزارش«مرثیه‌ای بر یک رؤیا»؛ دیدار تاریخی اوباما و کاسترو در «پاناماسیتی»
گزارش «فروشی کمتر از بودجه یک فیلم متوسط خارجی»
«خانه‌تکانی گسترده قالیباف در شهرداری تهران/ تغییر ۵ معاونت و ٢ شهردار منطقه و یک رئیس سازمان»
«وجدان عمومی فرق جرزنی سیاسی را تشخیص می‌دهد»؛ در گفت‌وگوی تلویزیونی معاون رئیس‌جمهور و نایب‌رئیس مجلس
«چند دقیقه سرنوشت‌ساز»؛ رؤسای جمهوری آمریکا و ونزوئلا برای نخستین بار دیدار کردند
« انتقاد اوباما از کشمکش جمهوری‌خواهان بر سر تفاهم هسته‌ای/ چرا به ایران استناد می‌کنید، به کری نه»
« مجادله هکری»

روزنامه شرق امروز را با این عناوین اقتباسی مرور می کنیم: «انتقاد رئیس جمهور به امر به معروف ظاهری/ وقتی حداد عادل دل از دلواپسی نمی کند»، «امیر سعود الفیصل: مگر یمن جزء خاک ایران است که از حمله به آن ناراحت است؟
امیر پوردستان: هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده، آثار شکستش پیداست؛ وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود.»، «چرتکه ای برای دخل پر پول عربستان»، «خیز یمن به سوی ویرانی و شجاعتی شرقی» و «وقتی فرودگاه جده اختلافات عربی – عجمی ما را زنده می کند»بررسی مطبوعات/ دوشنبه ۲۴ فروردین (۲)

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.