ان‌شاءالله یار دیگر قالیباف، در سازمانی فرهنگی، پرنده آزاد نکند و موسیقی را تعطیل!

برای مرور کوتاه روزنامه شرق امروز، عناوین زیر را برگزیده ایم: «یک آرزو؛ انشاالله غبار غربت از چهره نقش‌آفرینان انقلاب برداشته شود»، «خشونت‌طلبان نام مقدس اسلام را دزدیده اند»، «انشاالله یار دیگر قالیباف، در سازمانی فرهنگی، پرنده آزاد نکند و موسیقی را تعطیل!» و «سعودی ها به پیشواز رفته بودند، ما نمی فهمیدیم»

یک آرزو؛ ان‌شاءالله غبار غربت از چهره نقش‌آفرینان انقلاب برداشته شود
روزنامه شرق امروز، واکنش دو مقام نظامی و دیپلماتیک کشور به اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا در رابطه با بازدید از مراکز نظامی ایران، گرامیداشت سیزدهمین سالمرگ دکتر یدالله سحابی و واکنش آیت الله هاشمی رفسنجانی به تعرض به ٢ نوجوان ایرانی در عربستان با عنوان «اقدامات زشت به صورت زنجیره‌ای در حال تکرار است» را به صفحه اول آورده است.
غلامعلی رجائی در یادداشت «۶٠ سال در کنار امام(ره)» با اشاره به تلمذ ١۶ ساله همسر امام راحل در محضر ایشان و نیز همراهی در سالیان تبعید در نجف با همه سختی‌های وارده از سوی متحجرین، می نویسد: «دردمندانه باید گفت به‌دلیل مناعت طبع بلند امام(ره) و بازماندگان همیشه عزیز و محترم او، حق این بانوی بزرگ به‌خوبی دیده و ادا نشد و امید که با تلاش هماره محققان انقلاب، غبار غربت از چهره این بانوی عزیز و سایر زنان و مردان مجاهدی که نقش‌آفرینیشان در انقلاب خوب دیده و ادا نشده است، برداشته شود.»

کرامت زائرانمان تامین نشود، عمره را حرام می کنیم
شرق همچنین در صفحه ۴ دستور رئیس جمهوری به وزیر ارشاد در خصوص ارائه گزارش دقیق حادثه تعرض به ٢ زائر ایرانی در جده را نقل کرده و از قول وی می نویسد: «باتوجه به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده، اگرچه احترام به علایق مذهبی مردم و تامین امکانات زیارتی برای علاقه‌مندان جزء سیاست‌ها و برنامه‌های دولت است، لیکن در صورتی که امنیت و کرامت زائران تامین نشود استحباب این امر در مقابل گناه بزرگ توهین به زائران و صدمه به عزت ملی رنگ می‌بازد و در شرایطی ممکن است به حرام تبدیل شود».

خشونت‌طلبان نام مقدس اسلام را دزدیده اند
روزنامه شرق که امروز به موضوعات تفاهم هسته ای و نامه دیروز احمد توکلی، دومین سالگرد درگذشت دکتر صدرحاج سیدجوادی، تجمع در مقابل سفارت عربستان، بلاتکلیفی گزارش تفحص از بنیاد شهید در آستانه ۲ سالگی و بازگشت محسن رضایی به سپاه» نیز پرداخته، یادداشت هلیا آبادی با عنوان « هنر برای رهایی از خشونت» را در صفحه ۱۲ منتشر کرده که در بخشی از آن می خوانیم: «شاید یکی از پرشورترین اعتراض‌ها و واکنش‌های هنرمندان، در ماجرای اهانت نشریه شارلی‌ابدو به حضرت‌محمد(ص) بود. هنرمندان با امضای نامه و بیانیه و حتی افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، دراین‌باره نظرات انتقادی خود را اعلام کردند. مجید مجیدی کارگردان فیلم حضرت‌محمد(ص) در این‌باره نوشت: «آشنایان به محتوای فیلم می‌دانند چه پیامی در راه است و از همین‌رو مشتاقانه انتظار می‌کشند. اینان وقتی هرروزه خبرهای تلخ جنایات تکفیری‌ها و سلفی‌ها را می‌شنوند، می‌پرسند: پس چه شد نمایش «محمد»ی که ما می‌دانیم پیام‌آور مهر و عشق و محبت بود و تو ادعا می‌کردی جهان هنوز شیفته و تشنه اوست. اینان به انتظارند این‌بار با سلاح فرهنگ و هنر به جنگ خشونت‌طلبانی برویم که نام مقدس اسلام و محمد(ص) را دزدیده‌اند و در عراق، سوریه، لبنان و پاکستان به پشتوانه درهم و دینار‌ها غارت می‌کنند، آتش می‌زنند، منفجر می‌کنند و سرها را صدهاصدها می‌برند. اینان امیدوارند پیام عشق و مهربانی از راه برسد و هرکه در هرجای این جهان، نفرت می‌کارد و خشم درو می‌کند، به این «مباهله فرهنگی» دعوت شود.»

ان‌شاءالله یار دیگر قالیباف، در سازمانی فرهنگی، پرنده آزاد نکند و موسیقی را تعطیل!
شرق در صفحات دیگر به کتاب «حق آزادی: بنیان‌های اجتماعی زندگی دموکراتیک» اثر اکسل هونت، نقد و بررسی کتاب «فلسفه فرهنگ»، «تحلیل تحولات رفتاری جامعه در گفتگو با محمد صنعتی رئیس دپارتمان روان‌درمانی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران»، «گلایه قاسم سلیمانی از تولید فیلم سردار»، « جنگ یمن» و «برکناری دومین وزیر سعودی به دست ملک سلمان بن عبدالعزیز» پرداخته است و در صفحه ۱۷ طی گزارشی به قلم فاطمه جمال‌پور به برکناری حجت الاسلام شهاب مرادی از ریاست سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران نگاهی داشته است.
وی که به تفصیل به حفظ حلقه یاران قالیباف پرداخته، از قول منابع آگاه از نارضایتی مدیران شهرداری و قالیباف از عملکرد نامبرده حکایت کرده و نتیجه می گیرد که: «به این ترتیب نارضایتی قالیباف از مدیران فرهنگی‌اش همچنان ادامه دارد.» زیرا قالیباف رکورددار انتصاب مدیران در این سازمان است.
در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: «حجت‌الاسلام شهاب مرادی در زمینه‌های فرهنگی و هنری اظهارات بحث‌برانگیزی داشته است؛ از جمله اظهارنظر او درباره اسکارگرفتن فیلم «جدایی نادرازسیمین»، انتقاد از تلاش کارگردانان برای مطرح شدن در فستیوال ها و رسیدن به جوایز خرس و گاو و شیر، انتقاد از محتوای فیلم های اکران شد در سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، انتقاد از سرودها، آهنگ‌ها و برنامه‌های تلویزیون و رادیو، تأثیر فیلم‌ها و سریال‌ها بر آمار طلاق و انتقاد از کتاب‌نخواندن مردم و غلط‌های املایی؛
مرادی همچنین در یک برنامه زنده در پاسخ به احسان علیخانی، مجری برنامه، درباره افتخار کسب اسکار توسط اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادرازسیمین»، عنوان کرده بود: «من درباره سینما زیاد حرف دارم، ولی در کل هر جایزه‌ای که آمریکایی‌ها به ما بدهند خوشحالم نمی‌کند؛ چون آنها دشمن ما هستند. اصولا آمریکایی‌هایی که ما را تحریم می‌کنند و تحت‌فشار قرار می‌دهند، چرا باید به ما جایزه بدهند و من از دریافت این جایزه خوشحال شوم؟… با فیلم هم کاری ندارم. حرف من این است که نباید افرادی را که به اسکار می‌روند، نماینده انقلاب و نظام دانست. به‌نظر شما آن دختری که بدون حجاب به مراسم اسکار می‌رود، نماینده انقلاب اسلامی و نظام است؟ من کلا با این جوایز مشکل دارم و برای من اسکار ارزشی ندارد که حالا به برنده‌اش تبریک بگوی.»
در بخش دیگری از این گزارش به کارنامه شهاب مرادی در منصب ریاست سازمان فرهنگی- هنری شهرداری پرداخته شده و آمده است: «این سازمانی عریض‌ و طویل دارای ٣۴ فرهنگسرا، ٧٩ کتابخانه، ۶۶ خانه فرهنگ، ٣٠ نگارخانه، هشت موزه و چهار پردیس سینمایی است که بودجه‌اش برای سال‌جاری بالغ بر ١۴٠ میلیاردتومان خواهد بود.»
یکی از بحث‌برانگیزترین اقدامات مرادی در زمان ریاستش، تعطیلی کلاس‌های موسیقی فرهنگسراها بود.
وی در کنار رهبری کمپین «من عاشق محمدم» و ویژه‌برنامه «یک نذری ساده» و اجرای طرح آشتی‌کنان مردم با پرندگان، با بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران رابطه‌ای نزدیک داشته و در مراسم ختم مرتضی پاشایی به منبر رفت و موضوع سخنرانی خود را به بحث مغفول «مهربانی» در جامعه ما اختصاص داد. حضور در مراسم ختم همسر بنیامین بهادری، خرید خیریه دو میلیون‌تومانی بلیت فیلم دهلیز، ملاقات با عابدزاده و… نیز از دیگر فعالیت‌های او بود.
این ها به کنار اما نارضایتی اعضای شورای شهر از فعالیت‌ها و انتصاب شهاب مرادی به این سمت اصولگرا و اصلاح‌طلب نداشت. غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر در گفت‌وگو با «شرق» با تبریک انتصاب صلاحی گفته است: در این سازمان، برنامه‌های غیرقابل‌قبول مانند آزادکردن پرنده و… انجام شد، در حالی که انتظار بیشتری از سازمان فرهنگی- هنری می‌رود.

سعودی ها به پیشواز رفته بودند، ما نمی فهمیدیم
در صفحه آخر شرق نیز گزارش میدانی «حج‌رفتن یا نرفتن؛ مسئله این است» به قلم سعید برآبادی منتشر شده که نوشته است: «اول فروردین سازمان حج‌وزیارت، به‌خاطر عدم تمکین سفارت عربستان در صدور ویزای زائران، حج‌عمره را ١٠روز به تأخیر انداخت، آن رویداد اما انگار پیش‌درآمد حمله عربستان به یمن و پس از آن ماجرای فرودگاه جده بود»
وی آورده است: «اوج نگرانی‌ برای سفر عمره، مربوط به مسافرانی است که قصد سفر خانوادگی دارند. اسماعیل می‌گوید: «من به‌همراه سه فرزندم قرار است به این سفر معنوی و آرامش‌بخش برویم اما درحال‌حاضر نگران خانواده‌ام هستم. اگرچه مطمئنم این مشکل دیگر پیش نخواهد آمد اما واقعیت این است که این سرزمین پاک و مطهر بوده و حالا این حرمت از طرف چند آدم بی‌اخلاق هتک شده».
و از قول یک دانشجو نیز می خوانیم: «خانواده‌های دانشجویانی که قرار است امسال از طریق دانشگاه ما به حج بروند نگران هستند، خیلی از دانشجویان آمده‌اند و درخواست انصراف کرده‌اند. البته می‌گویند دلیلشان لشکرکشی عربستان به یمن است اما خواهی‌نخواهی بروز این رفتار غیراخلاقی هم همه را ناراحت کرده. این موضوع اگر برای دو تبعه آمریکایی یا اروپایی اتفاق می‌افتاد، یک واقعه‌جهانی راه می‌افتاد.»

برای مرور کوتاه روزنامه شرق امروز، عناوین زیر را برگزیده ایم: «یک آرزو؛ انشاالله غبار غربت از چهره نقش‌آفرینان انقلاب برداشته شود»، «خشونت‌طلبان نام مقدس اسلام را دزدیده اند»، «انشاالله یار دیگر قالیباف، در سازمانی فرهنگی، پرنده آزاد نکند و موسیقی را تعطیل!» و «سعودی ها به پیشواز رفته بودند، ما نمی فهمیدیم»بررسی مطبوعات/ یک‌شنبه ۲۳ فروردین (۲)

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.