به سرزمین شیطان لشکرکشی نکردیم

پنجاه و نهمین اجلاس کمیسیون مقام زن روز گذشته در نیویورک برگزار شد و هیأتی از کشورمان نیز به ریاست معاون رئیس جمهور در امور زنان در این اجلاس حضور یافتند. این سفر انتقادات بسیاری را برانگیخت. شهین مولاوردی در نشست خبری به این انتقادها جواب داده است.

لشکرکشی زنان به سرزمین شیطان!
شهین‌دخت مولاوردی در نشست خبری خود که با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران برگزار شد در ابتدا گزارشی از اجلاس پکن ارائه داد و در ادامه با اشاره به انتقاداتی که به حضور تعداد زیادی از NGO ها در این اجلاس مطرح می‌شد، گفت: در مجموع هیأت دولتی با بنده حدود ۶ نفر بودیم که دو نفر موفق به اخذ ویزا نشدند، دو نفر از وزارت خارجه و دو نفر نیز از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این اجلاس هیأت دولتی را همراهی می‌کردند.

وی ادامه داد: بنده قبل از سفر به نیویورک اعلام کرده بودم که در حالت خوش‌بینانه اگر نمایندگان تمام سازمان‌های مردم‌نهاد که برای حضور در اجلاس ثبت نام کرده بودند موفق به اخذ ویزا شوند در مجموع تعداد آنها به ۵۰ نفر هم نمی‌رسد که در نهایت در مجموع تنها ۱۵ نفر موفق به اخذ ویزا شدند و ادعاهایی که مطرح شده بود مبنی بر اینکه قرار است به سرزمین شیطان لشکرکشی زنانه داشته باشیم خلاف واقع بود و محقق نشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: به نظر می‌رسد این دوستان عده‌ای جوان هستند و جبهه و جنگ را درک نکرده‌اند و تفاوت لشگر و گروهان را نمی‌دانند.

مولاوردی همچنین درخصوص هزینه اعزام این افراد گفت: در بسیاری از رسانه‌ها آمده بود که اعزام هر یک از این افراد ۳۰ میلیون تومان هزینه به دولت تحمیل می‌کند و حتی مطرح شده بود که در سال اقتصاد مقاومتی اینچنین هزینه‌هایی نباید به دولت تحمیل شود و متاسفانه حتی برای ما حکم صادر کردند و حتی آن را اجرا نیز کردند.

آیا مصوبات اجلاس پکن + ۲۰ وجاهت قانونی ندارد؟
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین با اشاره به سخنان مطرح شده مبنی بر وجاهت قانونی نداشتن مصوبات اجلاس پکن +۲۰ گفت: این گروه معتقد هستند که چون گزارش ملی که در اجلاس ارائه شده است در داخل کشور مورد اجماع قرار نگرفته است بنابراین مصوباتی که براساس آن ایجاد شود وجاهت قانونی ندارد در حالیکه فرایند تدوین گزارش ملی از آبان سال ۹۲ آغاز شده بود و با توجه به نامه‌های وزارت خارجه و پرسش‌نامه‌هایی که از سوی سازمان ملل ارسال شده بود ما از آن زمان برای تدوین گزارش اقدام کردیم و حتی در نشست‌های تخصصی با حضور نمایندگان تمام سازمان‌ها از آن‌ها درخواست کردیم تا گزارش‌های خود را ارائه دهند و در اسفند ۹۲ آخرین نشست تخصصی برگزار شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: یکی دیگر از انتقاداتی که مطرح می‌شود در خصوص همزمانی برگزاری این اجلاس با مذاکرات هسته‌ای است، من نمی‌دانم چه ربطی بین این دو موضوع وجود دارد و ارتباط دادن این دو موضوع به یکدیگر چه معنایی دارد.

بررسی حضور زنان در ورزشگاه‌ها در شورای عالی امنیت ملی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه درخصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: طبق برنامه‌ای که قبلاً اعلام شده بود، کمیته مشترکی با وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و قرار شد تا نتایج و پیشنهادات آن جلسه به شورای عالی امنیت ملی ارسال شود و قرار است تصمیم‌گیری نهایی در آنجا صورت گیرد که هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

ارتقای جایگاه مدیریتی زنان در نظام اداری دولت
مولاوردی در ادامه در خصوص افزایش ۱۰ درصدی سهم مدیریتی زنان، گفت: در برنامه‌های انتخاباتی آقای روحانی به بحث ارتقای جایگاه مدیریتی زنان و حضور برابر زنان اشاره شده است همچنین رئیس جمهور بارها از ما خواسته‌اند برنامه خود را برای افزایش سهم مدیریتی زنان ارائه دهیم.

وی ادامه داد: قرار است برای اصلاح نظام اداری دولت برنامه ۳ ساله‌ای ارائه شود و ما این برنامه را فرصت مناسبی برای ارائه برنامه‌ها و پیشنهادات خود می‌دانیم و پیشنهادات خود را نیز برای این موضوع ارائه داده‌ایم که امیدوار هستیم به نتیجه برسد.

مولاوردی همچنین درخصوص مواردی که در گزارش احمد شهید در خصوص وضعیت زنان در ایران به آنها اشاره شده بود، گفت: در اجلاس پکن سخنرانی‌ها و میزگردها معمولاً به صورت یکجانبه مطرح می‌شود و در دیدارهای دو جانبه بیشتر بحث تبادل تجارب است و کشوری به خود اجازه نمی‌دهد کشورهای دیگر را زیر سوال ببرد و حتی در دیدار با کشورهای اروپایی نیز بحث تبادل تجربیات مطرح بود و در هیچ یک از دیدارها به هیچ مورد از مواردی که در گزارش احمد شهید به آن اشاره شده بود، مطرح نشد.

حضور کمرنگ زنان در مشارکت های سیاسی چالش جدی نظام است
وی در خصوص رویکرد معاونت امور زنان ریاست جمهوری برای گسترش مشارکت سیاسی زنان، گفت: اتخاذ این رویکرد و تلاش برای گسترش مشارکت سیاسی زنان به معنای فعالیت سیاسی نیست، با بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم حضور کمرنگ زنان در مشارکت‌های سیاسی به عنوان یک چالش جدی مطرح است، به عنوان مثال حضور یک تا ۳ درصدی زنان در پارلمان و حضور ۱۰ تا ۱۴ درصدی در کابینه دولت حضور بسیار کمی است.

وی افزود: ما معتقد هستیم باید برای افزایش تدریجی تعداد زنان در مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستاها، زمینه‌های لازم را ایجاد کنیم که در همین راستا پیشنهاداتی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه داده‌ایم تا در سیاست‌های کلی مجمع این موضوع لحاظ شود اما هنوز پیش‌نویس آن نهایی نشده است.

مولاوردی گفت: باید تدابیری برای افزایش ترویجی زنان در نظر گرفته شود که ممکن است این موضوع نیازمند تصویب قانون باشد که البته نقش احزاب و تشکل‌های سیاسی نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که آنها در نحوه چینش لیست‌ها می‌توانند به گونه‌ای اقدام کنند که زنان در صدر لیست باشند و اینها ساز و کارهایی است که احزاب بیشتر از آنت اطلاع دارند.

وی در خصوص اینکه آیا دولت به دنبال سهم‌خواهی است یا خیر، گفت: ما صراحتاً درخواست سهمیه نکرده‌ایم چون اگر این سیاست‌ها به تصویب برسد می‌توانیم به سیاست‌های مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

پیچیدن نسخه عدالت جنسیتی برای دنیا نیازمند اتخاذ تدابیر خاص است
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: قصد ما سهم‌خواهی نیست و به اعتقاد ما این یک تبعیض مثبت برای رسیدن به وضعیت متعادل است و یکی از مصادیق عدالت جنسیتی است.

مولاوردی افزود: ما که برای دنیا نسخه می‌پیچیم و انتظار داریم عدالت جنسیتی را جایگزین برابری جنسیتی کنند نباید انتظار داشته باشیم بدون اتخاذ تدابیر خاص آن را از ما بپذیرند.

وی ادامه داد: در اواخر دولت دهم پیش‌نویس سند تامین امنیت زنان و کودکان آماده شده بود که پس از تغییر دولت به دلیل تغییر رویکردها آن پیش‌نویس مورد توجه قرار نگرفت و چون امنیت در روابط اجتماعی مورد تاکید بود مسئولیت تدوین آن به وزارت کشور سپرده شد اما ما هنوز پیش‌نویس آن را ملاحظه نکرده‌ایم.

مولاوردی گفت: ما در مسیر تدوین این سند به این نتیجه رسیدیم که باید یک مرجع ملی برای صیانت از زنان در برابر خشونت وجود داشته باشد و به این نتیجه رسیدیم که پیشنهاد تشکیل این مرجع با سند تامین امنیت زنان ادغام شود که جمع‌بندی آن به کمیسیون لوایح نیز ارائه شده است تا بتوانیم تدابیر بازدارنده، پیش‌گیرانه، تدابیر حفاظتی و حمایتی و تشدید مجازات‌ها را در این سند بگنجانیم و آن را در هیات دولت ارائه دهیم.

پیگیر کارهای درمانی قربانیان اسیدپاشی هستیم
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص اقدامات انجام شده برای قربانیان حوادث اسیدپاشی گفت: چندین بار در جلسات هیأت دولت این موضوع مورد تاکید و بررسی قرار گرفته است اما هنوز به عاملین آنها نرسیده‌اند، از طرف معاونت امور زنان نیز دو دیدار با قربانیان انجام شده است و پیگیر کارهای درمانی و هزینه درمانی این دو نفر هستیم.

مولاوردی گفت: طی ماه‌های اخیر بازدیدی را از زندان زنان قرچک داشتیم که مسائل و مشکلات زنانی که آنجا بودند مورد بررسی قرار گرفت و آموزش‌های خوبی نیز در زندان به آنها ارائه می‌شود و مدارکی که به آنها داده می‌شود نام برده نمی‌شود که این آموزش‌ها در کجا به آنها ارائه شده است اما مشکلی که وجود دارد پس از آزادی این افراد است که آنها برای اشتغال، اسکان و سرپناه خود با مشکل مواجه می‌شوند و متاسفانه شاهد هستیم در زمستان حدود ۲۰ درصد بازگشت به زندان را داریم.

وی گفت: با همکاری مشاور و مدیرکل استاندار در حال پیگیری این موضوع هستیم تا برای توانمندسازی آنان برنامه ویژه‌ای را تهیه کنیم.

وی افزود: ندامتگاه شهرری نیز یکی دیگر از این برنامه‌ها بود چرا که بیانیه‌ای صادر شده بود که در آن بیانیه آمده بود که زندانیان سیاسی زن در زندان اوین قرار است به قرچک منتقل شوند در همین زمینه بازدیدی را از آنجا انجام دادیم و متوجه شدیم که مهد کودک آنجا در حال افتتاح است و سایر مطالبات موردی و به طور کلی وضعیت زنان زندانی آنجا در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: دو نفر از زندانیان سیاسی اوین قرار بود به قرچک منتقل شود که یک نفر آنها به زندان اوین بازگشت و یک نفر دیگر نیز ۳ ماه از دوران محکومیتش باقی مانده است.

اگر نمایندگان مجلس کمی تأمل کنند قبل از انتخابات مجلس لایحه بیمه زنان خانه‌دار به آنها می‌رسد
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص آخرین وضعیت بیمه زنان خانوار گفت: لایحه‌ای که از سوی معاونت آماده شده است هم‌اکنون در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت است در حالیکه ما اصرار بر همکاری سازمان تامین اجتماعی داشتیم اما با فشارهایی که از طرف فراکسیون زنان مجلس وارد شد نظرات معاونت را به صورت لایحه جداگانه‌ای ارائه دادیم اما نهایتاً نظر ما این است که سازمان تامین اجتماعی باید حضور جدی برای اجرایی شدن بیمه زنان خانه‌دار داشته باشد و چون هنوز این لایحه نهایی نشده بود اقدامی در چهارچوب لایحه بودجه انجام ندادیم و برای اینکه ردیف اعتباری آن حذف نشود، ردیف بودجه آن مانند سال گذشته ابقا شد و نمایندگان مجلس کمی تأمل کنند، قبل از انتخابات مجلس لایحه بیمه زنان خانه‌دار به آنها می‌رسد.

برای سالم‌سازی فضای کار حتماً نباید انگشت اتهام به سمت زنان برود
وی در خصوص سالم‌سازی فضای کار نیز گفت: ما مخالفتی با سالم‌سازی فضای کار نداریم اما معتقد هستیم که برای سالم‌سازی فضای کار حتماً نباید انگشت اتهام به سمت زنان برود و این سیاست کلی ما است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص اجلاس کمیسیون مقام زن گفت: اجلاس کمیسیون مقام زن با عنوان ارزیابی دستاوردها و چالش‌های زنان در کشورها در ۱۲ حوزه نگران کننده برگزار شد.

وی ادامه داد: سازمان ملل از سال‌های گذشته تدابیر مختلفی را در دستور کار خود قرار داد که یکی از آنها برگزاری کنفرانس‌های جهانی و دیگری تعیین روزها و سال‌های بین‌المللی است تا با این کار توجه جهانیان به موضوعاتی در حوزه زنان جلب شود.

وی افزود: در تابستان دو نشست منطقه‌ای در بانکوک داشتیم و در سطح دولتی هیأتی از ایران در این اجلاس حضور پیدا کرد و اخیراً شاهد تحولی در سطح جهانی بودیم که منجر به ایجاد نهاد زنان ملل متحد شد که با هدف سرعت بخشیدن به عملکرد و پیشرفت برنامه‌های سازمان ملل شکل گرفته است.

مولاوردی خاطرنشان کرد: تبعیض شغلی، تفاوت درآمد بین زنان و مردان، عدم دسترسی به آموزش برای زنان، آمار بالای خشونت و عدم مشارکت سیاسی زنان مواردی است که باعث شده است نهاد زنان ملل متحد مهمترین کار خود را برای توانمندسازی زنان و برابر جنسیتی به عنوان منتفعین حقوق بشر قرار دهد.

وی اظهارداشت: با ارزیابی گزارش‌های منطقه‌ای، هم‌اکنون هیچ کشوری نتوانسته است اهداف سند پکن را محقق کند لذا به یک بازه زمانی مشخص نیازمندیم تا اقدامات دولت‌ها در آن بازه مشخص شود چرا که طبق بیانیه‌ای که مدیر اجرایی زنان ملل متحد صادر کرده است، سال ۲۰۳۰ تاریخ انقضای تحقق کامل برابری جنسیتی باید باشد و باید در ۱۵ سال باقیمانده راهکارهایی برای مشارکت موثر زنان در نظر گرفته شود به گونه‌ای که توزیع قدرت میان زنان و مردان متوازن شود و به سمت امحای اپیدمی ارتکاب خشونت علیه زنان باید برویم و همچنین مردان و پسران به عنوان شرکای اصلی مقابله با خشونت علیه زنان باید وارد میدان شوند.

وی افزود: در اجلاس پکن +۲۰ وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان یکی از زنان قدرتمند جهان گفت: هنوز ما فاصله زیادی با تحقق اهداف پکن +۲۰ داریم.

مولاوردی در خصوص برنامه‌های هیأت ایرانی در اجلاس پکن +۲۰ گفت: قبل از افتتاحیه و روز جهانی زن پیرامون سازمان ملل یک راهپیمایی صورت گرفت و آن روز را با شعار توانمندسازی زنان، توانمندسازی بشریت گرامی داشتند.

وی افزود: از ایران یک پنل توسط انجمن زنان مدیر کارآفرین برگزار شد و تجربه ۳ نسل کارآفرینی را ارائه دادند و نشست دیگری با عنوان توانمندسازی زنان آسیب‌دیده و زنانی که با ایدز زندگی می‌کنند برگزار شد.

قرار بود نشست دیگری نیز در آن روز برگزار شود که به دلیل اینکه دو سازمان مردم نهاد موفق به کسب ویزا نشده بودند آن نشست برگزار نشد.

وی افزود: در اعلامیه سیاسی این اجلاس بر رفع چالش‌های باقیمانده و رفع نگرانی‌ها و اهداف توسعه ۲۰۱۵ تاکید شده است و تاکید شده است که بسیاری از زنان هنوز از در حاشیه قرار گرفتن رنج می‌برند و پیش‌نویس دستور کار توسعه ۲۰۱۵ قرار است در اجلاسی در شهریورماه در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد.

مولاوردی گفت: ما معتقد هستیم امنیت پیش شرط توسعه زنان است و معتقد هستیم باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد. همچنین دراین اجلاس بحث تحریم ها را مطرح کردیم و بر لزوم اقدام جمعی و توجه جهانی برای لغو تحریم ها تاکید کردیم چرا که زنان و کودکان بزرگترین قربانیان تحریم ها هستند و ما تاکید کردیم که باید علل عدم تحقق اهداف پکن مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: دیدارهایی نیز در حاشیه اجلاس پکن + ۲۰ داشتیم که از مجموع ۱۳ دیدار انجام شده ۶ مورد به درخواست ایران و بقیه با درخواست سایر کشورها بود.

مولاوردی افزود: دیدار با معاون کشورهای روسیه، ترکیه، بنگلادش، چین، مکزیک، افغانستان، برزیل، نروژ، مصر، عراق و همچنین دیدار با مسئول امور زنان دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی از دیدارهای ما در این اجلاس بود.

پنجاه و نهمین اجلاس کمیسیون مقام زن روز گذشته در نیویورک برگزار شد و هیأتی از کشورمان نیز به ریاست معاون رئیس جمهور در امور زنان در این اجلاس حضور یافتند. این سفر انتقادات بسیاری را برانگیخت. شهین مولاوردی در نشست خبری به این انتقادها جواب داده است.معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.