نباید با تغییر دولت‌ها سرعت تحول در علوم انسانی کاهش یابد

رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج با بیان این که جریان تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی سیاسی و جناح بردار نیست، گفت: تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی از دغدغه­های اصلی رهبر معظم انقلاب است، اما در حال حاضر رنگ و بوی سیاسی گرفته است و با تغییر دولت‌های مختلف این جریان شدت و ضعف پیدا می‌کند.

حجت الاسلام حمید پارسانیا، رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، امروز در جلسه بررسی نشست بین‌المللی استعمار زدایی علم در دانشگاه ناتینهام که در سالن همایش‌های پژوهشگاه‌های علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، به تاریخچه بومی‌سازی و اسلامی سازی علوم در کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: تحول در دهه ۷۰ میلادی در کشورهای اسلامی مطرح شده است. 

رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج بیان کرد: اصل جایگاه بومی‌سازی و اسلامی سازی علوم در دانشگاه‌های کشورها مختلف‌ فراتر از روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. 

حجت الاسلام پارسانیا در ادامه سخنانش به عناوین و مباحثی که در نشست استعمار زدایی علوم در دانشگاه ناتیهام مالزی برگزار شده، اشاره کرد و گفت: در این نشست اندیمشندان از سراسر جهان با ادیان و مذاهب گوناگون گردهم آمده­‌اند و به نقد علوم غربی و بومی‌سازی و اسلامی سازی علوم دانشگاه‌ها از دیدگاه خود پرداختند. 

رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج ابراز کرد: اندیشمندان اسلامی بر این عقیده هستند که بعد از دوران سید جمال اسدآبادی، کشورهای اسلامی نگاه اقتصادی و سیاسی به جهان غرب داشته‌اند و از منظر فرهنگی و استعمار علمی غرب بر کشورهای اسلامی غافل شده‌اند و این امر سبب شده است تا علوم غربی سکولاری به جهان اسلام راه پیدا کند. 

وی در ادامه سخنان با ارائه راه‌کارهایی و پیشنهادهایی در عرصه تحول و بومی‌سازی علوم در عرصه بین‌الملل پرداخت و گفت: به این منظور باید نهاد حوزوی برای شناخت و بررسی جریان تحول در علوم انسانی در کشورهای اسلامی همانند مالزی ایجاد شود و دیدگاه‌ها، مقالات و نظریه‌های آن‌ها را در این مرکز جمع‌آوری کند و یک جریان سازی متناسبی برای ارتباط همکاری با آن‌ها داشته باشند.
 
رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج ابراز کرد: این نهاد حوزوی نشست‌های و همایش‌های بین‌المللی با عنوان بومی‌سازی و اسلامی سازی علوم دانشگاهی در کشورهای عربی، آسیای جنوب شرقی؛ شمال آفریقا برگزار کند تا تمام اندیشمندان و متفکران جهان اسلام در این نشست‌ها حضور یابند. 

وی در ادامه سخنان با بیان این که تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی از دغدغه‌های اصلی رهبر معظم انقلاب است، گفت: متأسفانه تحول در علوم انسانی رنگ و بوی سیاسی گرفته است، و با تغییر دولت‌های مختلف این جریان شدت و ضعف پیدا می‌کند. 

رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج عنوان کرد: تغییر برخی از مسؤولان و مدیران در وزاتخانه‌ها و نهادها دولتی و دانشگاه‌ها به معنای تغییر رویه و مخالفت آن‌ها با جریان تحول در علوم انسانی است. 

حجت الاسلام پارسانیا با بیان این که جریان تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی سیاسی و جناح بردار نیست، گفت: نباید با تغییر دولت‌ها سرعت تحول در علوم انسانی تغییر کند و شورای عالی انقلاب با ارائه برنامه­ای سبب ثبات این جریان شود.

رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج با بیان این که جریان تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی سیاسی و جناح بردار نیست، گفت: تحول و اسلامی سازی در علوم انسانی از دغدغه­های اصلی رهبر معظم انقلاب است، اما در حال حاضر رنگ و بوی سیاسی گرفته است و با تغییر دولت‌های مختلف این جریان شدت و ضعف پیدا می‌کند.رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.