آیا افغانستان واقعا مبدا قاچاق کتاب به ایران است؟

یک سایت فرهنگی از احتمال دامن زدن برخی ناشران ایرانی به موضوع قاچاق کتاب از افغانستان می گوید.

مجله اینترنتی هفت راه نوشته است: چند وقتی است که موضوع فروش غیرقانونی چند کتاب ممنوعه که گویا در افغانستان چاپ و بصورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، یکی از مباحث حوزه نشر کشور است.

این گونه گفته شده است که نبود هیچ منع و محدودیتی برای چاپ کتاب در این کشور، موجب شده است تا ناشران افغانستانی برخی کتبی را که در ایران اجازه انتشار ندارند، به زبان فارسی منتشر کرده و بعد در اختیار قاچاقچیان قرار دهند تا به ایران آورده و توزیع کنند.

این سناریو اگرچه روی کاغذ خالی از اشکال است و احتمال وقوع آن وجود دارد، اما کسانی که دستی بر بازار نشر دارند، چنین امری را غیر واقعی می‌دانند.

فعالان حوزه نشر معتقد هستند که نه چاپخانه‌های کشور افغانستان ظرفیت چنین کاری دارند و نه اساساً چنین کاری نسبت به راه‌های ارزان‌تر موجود، از نظر اقتصادی به صرفه است.

اما راههای ارزان‌تر کدام است؟

این مجله اینترنتی که مدعی است بدون نگاه جانبدارانه نهادها و سازمان‌های مختلف، قصد دارد از کیان فرهنگ ناب اسلامی – ایرانی دفاع کند، ادامه می دهد: اینکه کتاب بصورت مخفیانه در کشور خودمان منتشر شود و بعد با چو انداختن این سناریو که در افغانستان چاپ شده است، خیلی راحت احتمال پیگیری منبع چاپ کتاب از ذهن مسئولان خارج شود!

احتمال دوم علاوه بر اینکه با دو دوتا چهارتاهای اقتصاد نشر در کشورمان هماهنگ‌تر است، با برخی اخبار که از طریق فعالان نشر به خبرنگاران رسیده نیز مطابقت دارد. در این اخبار حتی نام ناشرانی اسم و رسم دار که البته چندان هم در حوزه ادبیات داستانی فعالیت ندارند، وجود دارد.

گویا ناشرانی هستند که از دامن زدن به سناریوی چاپ کتب بدون مجوز در افغانستان حمایت می‌کنند و به آن دامن می‌زنند؛ چراکه تقویت این گمان، موجب دور ماندن اذهان از نقش آنها در چاپ این کتب می‌شود. حال آنکه مسئولان فرهنگی و انتظامی می‌توانند با تلاش هایی نه چندان سخت و جانفرسا این موضوع را پیگیری کنند و به نتیجه برسانند.

یک سایت فرهنگی از احتمال دامن زدن برخی ناشران ایرانی به موضوع قاچاق کتاب از افغانستان می گوید.گمانه زنی در خصوص یک ادعا؛

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.