رونمایی از اربکانی دیگر با حضور احمدی‌نژاد

این‌ بار نوبت دکتر فاتح اربکان پسر نجم‌الدین اربکان است که آمده تا داشته‌های خود از اندیشه‌های پدرش و چهره کاریزماتیک وی و هم‌فکران جهانی‌اش مانند احمدی‌نژاد در ترکیه و جهان، و ریشه‌های اسلام‌گرایانه و ضد صهیونیستی و آمریکایی قشر متدین ترکیه و پله‌هایی که اردوغان در طول دوازده سال کم و بیش ساخته است، بالا رود و جامه نخست‌وزیری را برازنده خود ببیند.

احمدی‌نژاد بار دیگر خبرساز شد. او این بار با هیئتی چهل نفره رهسپار شهر بورسای ترکیه شد تا روز جمعه ۲۷ فوریه در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت نجم‌الدین اربکان از نخست‌وزیران پیشین ترکیه شرکت کند.
دعوت از احمدی‌نژاد برای شرکت در مراسم سالگرد شخصی هم‌چون اربکان چه وجهی داشت؟ پاسخ را می‌توان تا حدود زیادی از سخنان احمدی‌نژاد و فاتح، پسر اربکان و رئیس مؤسسه موقوفه نجم‌الدین اربکان دریافت.
فاتح اربکان در سخنانی حماسی خود در مراسم، خطاب به صهیونیسم و ظالمان جهانی گفت: ای کسانی که فکر می‌کنید با مرگ اربکان، اندیشه‌اش نیز مرد! ای ظالمان! بیهوده به عنوان این که نجم‌الدین اربکان درگذشته است، مسرور نشوید، چرا که پشت سر او میلیون‌ها حامی مکتب وی قرار دارد.
وی سپس به تمجید از احمدی‌نژاد پرداخت و گفت:‌ احمدی‌نژاد در ترکیه چهره‌ای کاریزماتیک دارد. این چهره کاریزماتیک به دلیل رجزخوانی‌هایش خطاب به دنیا است. تأثیر او در ترکیه و کاریزمای او در جهان مانند استادمان اربکان به دلیل جنبشی است که در اتحاد اسلامی به وجود آمده است. ای ظالمان!‌ آیا می‌ترسید از این که ما اربکان و احمدی‌نژاد را به عنوان کسانی که در برابر صهیونیسم، ظلم و ظالمان در آغوش می‌گیریم می‌ترسید؟
فاتح در ادامه تمجیدهایش گفت: کاریزمای او تنها به دلیل این نیست که او چهره‌ای سیاسی است بلکه او در عین حال سیاستمداری مجاهد است. وی هم‌چنین به برادری سه عنصر منطقه یعنی ایرانی، ترک و عرب در مقابل ظالمان اشاره کرد و گفت این برادری برای ایجاد اتحاد اسلامی ضروری است.
احمدی‌نژاد نیز سنگ تمام گذاشت، گلچینی از سخنان خود در مدح عدالت و ذم ظلم و افشای ظلم‌های صهیونیسم و گسترش فقر در جهان یاد کرد و در پایان سخنانش به بهار و عدالت و ظلم‌ستیز سلام کرد.
نجم‌الدین اربکان کیست؟
پروفسور نجم‌الدین اربکان در سال ۱۹۶۹ به عنوان نماینده شهر قونیه به مجلس ترکیه راه یافت. وی در سال ۱۹۷۰ حزب حرکت دیدگاه ملی را تأسیس کرد و بعدها معاون نخست‌وزیر شد. او در سال ۱۹۸۷ در پی کودتا از فعالیت‌های سیاسی منع شد. اما در سال ۱۹۸۷ به ریاست حزب اسلام‌گرای رفاه رسید و مجدداً وارد مجلس شد و در سال ۱۹۹۵ به عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه شد. اربکان در سال ۱۹۹۴ به اتهام سخنرانی بر علیه نظام لائیک به یک سال زندان محکوم شد. حزب رفاه نیز در سال ۱۹۹۸ منحل شد و اربکان به عنوان یک نخست‌وزیر اسلامگرا به مدت پنج سال از فعالیت سیاسی منع شد.
اربکان اولین سیاست‌مداری بود که به اندیشه لائیک رایج در ترکیه پشت پا زد و تلاش کرد اسلامی انقلابی در ترکیه پیاده کند. تفکرات او با واکنش‌های شدید ارتش که خود را حامی اندیشه‌های لائیک می‌دانست مواجه شد. اما شاگردان وی در سال‌های بعد با تأسیس حزب عدالت و توسعه، برداشت دیگری از اسلام را عرضه کردند.
اسلام سیاسی در ترکیه با جنبش «دیدگاه ملی»، «نجم الدین اربکان» شناخته شد. مستقل از این جنبش هم تفکر اسلام سیاسی وجود دارد. به طور نمونه حرکات کم نفوذی که از ایران یا کشورهای عربی تأثیر پذیرفته‌اند. امّا همان‌گونه که اشاره شد، این حرکات از منظر اسلام سیاسی در حاشیه‌ی جنبش «دیدگاه دینی» اربکان قرار دارند، زیرا کم نفوذ هستند. حرکت اسلام سیاسی اربکان را نیز می‌توان نمونه خوبی از یک جنبش اصلاحی دانست.
دعوت از احمدی‌نژاد به مراسم چهارمین سالگرد درگذشت اربکان، در حقیقت به دلیل هم‌سویی‌هایی است که در موضع‌گیری‌های این دو شخص به عنوان مسئولین درجه اول کشوری در برابر صهیونیسم و فزون‌طلبی‌های قدرت‌های جهانی دیده می‌شد. با این تفاوت که احمدی‌نژاد با پشتوانه میراثی ۳۵ ساله و نجم‌الدین اربکان به عنوان بنیان‌گذار و نخستین نخست‌وزیر اسلام‌گرا وارد سیاست شدند.
گرچه اردوغان دوازده سالی است که مشغول پیاده کردن اندیشه‌های به ظاهر اسلامی خود است اما با توجه به سیاست‌های غلطی که در قبال سوریه و داعش در پیش گرفته، مخالفان او در صدد فرصتی هستند تا او را به زیر بکشند و خود جایگزین شوند. به نظر می‌رسد این‌ بار نوبت دکتر فاتح اربکان پسر نجم‌الدین اربکان است که آمده تا داشته‌های خود از اندیشه‌های پدرش و چهره کاریزماتیک وی و هم‌فکران جهانی‌اش مانند احمدی‌نژاد در ترکیه و جهان، و ریشه‌های اسلام‌گرایانه و ضد صهیونیستی و آمریکایی قشر متدین ترکیه و پله‌هایی که اردوغان در طول دوازده سال کم و بیش ساخته است، بالا رود و جامه نخست‌وزیری را برازنده خود ببیند.

این‌ بار نوبت دکتر فاتح اربکان پسر نجم‌الدین اربکان است که آمده تا داشته‌های خود از اندیشه‌های پدرش و چهره کاریزماتیک وی و هم‌فکران جهانی‌اش مانند احمدی‌نژاد در ترکیه و جهان، و ریشه‌های اسلام‌گرایانه و ضد صهیونیستی و آمریکایی قشر متدین ترکیه و پله‌هایی که اردوغان در طول دوازده سال کم و بیش ساخته است، بالا رود و جامه نخست‌وزیری را برازنده خود ببیند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.