رایزنی بزرگان نجف و قم برای ادامه تحصیل طلاب ایرانی در نجف

نکته‌ای که بیت حضرت آیت‌الله سیستانی درباره ارتباط حوزه علمیه قم و نجف مطرح کردند، این بود، طلابی بخواهند از ایران برای تحصیل به نجف بروند، چگونه پرونده آنها به حوزه علمیه نجف ارسال شود و مسئله خروج آنها از کشور حل گردد.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دیدار اعضای هیئت رئیسه این مجمع با مراجع و علمای عراق در این کشور خبرداد.
حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ‌فال با تشریح دست‌آوردهای سفر هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین به حوزه علمیه نجف و عتبات گفت: دوم بهمن ماه جاری به نجف اشرف رفته و ضمن زیارت عتبات عالیات، محضر حضرت آیت الله سیستانی، رسیدیم. در این دیدار ۹ عضو هیئت رئیسه مجمع، شامل؛ حجج اسلام والمسلمین رحمانی، محمدی، بنیادی، تلخابی، میرکتولی، میراحمدی، علم الهدی، سعیدی و بنده، حضور داشتند.
مدیر حوزه علمیه استان قم به ارائه گزارشی از روند تشکیل مجمع و فعالیت‌های آن در دیدار با حضرت آیت الله سیستانی اظهار داشت: پارچه متبرکی که بر روی مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه "سلام الله علیها" بود، به ایشان اهدا گردید و مطالب مختلفی درباره حوزه علمیه قم و نجف مطرح شد و ساختار جدید جامعه مدرسین و مجمع عمومی را توضیح دادیم.
وی با اشاره به اعلام اهتمام مجمع عمومی به مسائل اخلاقی، علمی و پی گیری مطالبات مراجع تقلید در محضر حضرت آیت الله سیستانی، گفت: ایشان در این دیدار بیان داشتند، من از میدان عملیاتی حوزه علمیه قم دور هستم و همین که شما خدمت مراجع تقلید رسیدید، کار بسیاری خوبی بوده است.
رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین ادامه داد: در این دیدار، ایشان رهنمود هایی درباره مباحث اخلاقی، احیای مباحث اعتقادی، کلامی و ارتباط میان حوزه علمیه قم و نجف، ایراد کردند.
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال افزود: نکته ای که بیت حضرت آیت الله سیستانی درباره ارتباط حوزه علمیه قم و نجف مطرح کردند، این بود، طلابی بخواهند از ایران برای تحصیل به نجف بروند، چگونه پرونده آنها به حوزه علمیه نجف ارسال شود و مسئله خروج آنها از کشور حل گردد.
وی به دیدار هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضرات آیات، حکیم و فیاضی اشاره کرد و گفت: حضرت آیت الله حکیم، بعد از گزارشی که درباره مجمع، ارائه شد، نکات بسیار مهمی در خصوص مسائل امروز دنیای اسلام مطرح کردند که نشان دهنده جامعیت ایشان بود. حضرت آیت الله فیاض نیز داعش را گروهی معرفی کرد که مقید به هیچ کدام از حدود احکام و شریعت اسلام نیستند.
وی تصریح کرد: حضرت آیت الله فیاض بیان داشتند: شیعیان بدون هیچ مشکلی در کنار اهل سنت زندگی می کنند، ولی بر اساس تفکر افراطی، هیچ شیعه‌ای اجازه حیات در کنار آنها را ندارد.
مدیر حوزه علمیه قم با اشاره به بررسی راه های تعامل حوزه علمیه قم و نجف، گفت: راه‌کارهای تعامل این دو حوزه بزرگ شیعه در بیت حضرت آیت‌الله سیستانی بررسی شد و امیدواریم نتایج قابل قبولی را در پی داشته باشد.

نکته‌ای که بیت حضرت آیت‌الله سیستانی درباره ارتباط حوزه علمیه قم و نجف مطرح کردند، این بود، طلابی بخواهند از ایران برای تحصیل به نجف بروند، چگونه پرونده آنها به حوزه علمیه نجف ارسال شود و مسئله خروج آنها از کشور حل گردد.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 4
 1. تقی‌همتی

  سلام شرایط تحصیل در حوزه علمیه نجف اشرف چی هست؟
  شرایط اقامتی.؟وسربازی چطوره؟

 2. سلام…شرایط کلی رفتن به نجف چیه؟؟

  1. ظاهرا برای اینکه حوزه علمیه قم از طلاب خالی نشه٬نمیگن چطور میشه انتقالی گرفت٬خیلی گشتم تو فضای مجازی نیست٬من اگه شرایطش رو داشته باشم٬خاک نجف میخورم تا در جوار امیرالمومنین وقبرستان وادی السلام باشم روح و ریحان و جنه نعیم. موفق باشید

 3. مهدی داودی

  سلام من الان چند ساله که دلم میخواد برم خیلی خودمو این در و اون در زدم اما تنها راه رفتنش اینکه پارتی داشته باشی اگه شرایطشو رو فهمیدین به بنده هم بگین ۰۹۳۵۴۶۶۸۰۲۱

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.