رابطه دولت و روحانیت؛ یک گام به جلو

ترمیم رابطه دولت با روحانیت به عنوان یکی از برنامه‌های دولت یازدهم در قالب همایش مشاوران امور روحانیت استانداران وارد مرحله جدیدی شده است.

همایش مشاوران امور روحانیت استانداران سراسر کشور همایش دو روزه مشاوران استانداران در امور روحانیت در استانداری قم برگزار شد. در این همایش آیت‌الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور، حجت‌الاسلام صالحی منش استاندار قم، حجت‌الاسلام محمودرضا جمشیدی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام حسن نمازی سرپرست مرکز ارتباط دولت با روحانیت و حجت‌الاسلام سیدحسن ربانی رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه سخنرانی کردند.
دیدار با آیت‌الله جوادی آملی از دیگر برنامه‌های مشاوران امور روحانیت استانداران کشور است.  هم‌اندیشی مشاوران استانداران با حضور حجت‌الاسلام داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات برنامه پایانی روز نخست است. مشاوران‌ استانداران در امور روحانیت در روز پنجشنبه هم قرار است با تعدادی از مراجع عظام تقلید و شخصیت‌های حوزوی دیدار کنند.
بر اساس برنامه‌ای که استانداری قم ارسال کرده، دیدار با آیات عظام مکارم شیرازی، وحید خراسانی، سیدموسی شبیری زنجانی، نوری همدانی، موسوی اردبیلی و علوی گرگانی برای مشاوران استانداران در امور روحانیت تدارک دیده شده است. دیدار با شخصیت‌هایی همچون حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی مسئول دفتر آیت الله سیستانی در ایران، شیخ جواد فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و سیدهاشم حسینی بوششهری مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور از دیگر برنامه‌های مشاوران استانداران در امور روحانیت است.
حجت‌الاسلام داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات پیش از این در دیدارهای جداگانه‌ای که با مراجع تقلید و شخصیت‌های حوزوی داشت، نوید داده بود که این همایش در دی ماه امسال در قم برگزار می‌شود. وی در بخشی این همایش گفت: در حال حاضر برای 29 استان مشاور و چند استان نماینده معرفی شده است. وی افزود: شاید بتوان گفت در تاریخ انقلاب این‌گونه نبوده است، وقتی ما این کار را بر عهده گرفتیم، حتی شرح وظایف به صورت کامل بیان نشده بود و ما چند ماه برای این کار وقت گذاشتیم. مشاور وزیر کشور در امور روحانیت بیان داشت: روحانیت در سراسر کشور دارای وظایف و نمایندگان زیادی هستند که کار ترویج دین را بر عهده داشتند و به همین جهت باید نهادی واسط بین دولت و جامعه روحانیت به منظور تلاش هدفمند در راستای ترویج مباحث دینی در بین مردم ایجاد می‌شد.
حسن نمازی فرزند آیت‌الله نمازی (امام جمعه کاشان) است که چندی پیش به سرپرستی مرکز ارتباط دولت با روحانیت انتخاب شد. وی که جوان‌ترین عضو مجلس خبرگان است، به همراه دیگر عضو خاندان نمازی؛ داود نمازی که مشاور وزیر کشور در امور روحانیت است، فعالیت‌هایی در جهت ترمیم روابط دولت با روحانیت آغاز کرده‌اند. روابط دولت با مراجع قم در دولت احمدی‌نژاد دچار تنش‌های بی‌سابقه‌ای شد و بسیاری از مراجع تقلید از پذیرفتن مقامات بلندپایه دولت احمدی‌نژاد خودداری می‌کردند.ترمیم رابطه دولت با روحانیت به عنوان یکی از برنامه‌های دولت یازدهم در قالب همایش مشاوران امور روحانیت استانداران وارد مرحله جدیدی شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.