دغدغه‌های آیت‌الله صافی گلپایگانی در تنظیم قانون ثبت احوال

آیت‌الله‌العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با رییس سازمان ثبت احوال کشور درباره نقش خود در تنظیم قانون ثبت احوال سخن گفته است.

 کهنسال‌ترین مرجع تقلید حوزه علمیه قم به ناظمی اردکانی (وزیر دولت احمدی‌نژاد و استاندار اسبق قم) نسبت به تبعات منفی کنترل جمعیت نیز هشدار داده است.
این مرجع تقلید با اشاره به مسأله کنترل موالید گفته است: بنده از اول وقتی مسأله کنترل جمعیت مطرح شد گفتم نباید این کار انجام شود و غصه می‏‌خوردم که چرا در این‏‌باره خلاف تعالیم و دستورات اسلام رفتار می‏‌شود؛ اسلامی که می‌فرماید: «تناکحوا تناسلوا تکثروا فإنی اباهی بکم الأمم یوم القیامه ولو بالسّقط» و تکثیر جمعیت را سفارش کرده است، مفاسد و معایب کنترل جمعیت را پیش‏‌بینی کرده بود و به همین خاطر دیدید با دوری از فرهنگ اسلامی، امر جمعیت مختل شد و بسیاری از مشکلات پدید آمد؛ الان همه وظیفه همگان است که فرهنگ غلط به وجود آمده را اصلاح کرده و فرهنگ اسلام در این زمینه را ترویج کنند.
این سخنان آیت‌الله صافی در راستای آرای فقهایی است که در دو دهه گذشته با کنترل جمعیت مخالفت کرده و آن را به زیان شیعیان دانسته‌اند. حتی برخی از فقها نیز آثاری در مخالفت با این طرح دولت هاشمی رفسنجانی تألیف کردند و در مقابل نیز، برخی همچون سید حسن خمینی رساله‌هایی در دفاع از کنترل جمعیت و غیرمشروع نبودن آن منتشر نمودند. همچنین پس از مخالفت احمدی‌نژاد با ادامه طرح کنترل جمعیت و حمایت رهبری از این موضع رییس‌جمهور پیشین، برخی مراجع قم نیز بر مخالفت خود با کنترل جمعیت تأکید کردند و حتی آیت‌الله مکارم شیرازی اخیرا خواهان ترویج شعار «فرزند بیشتر، زندگی ‌قوی‌تر» شد.
آیت‌الله صافی گلپایگانی که نخستین دبیر شورای نگهبان بوده است، همچنین با توجه به لزوم وضع و اجرای قوانین اسلامی در ثبت احوال کشور به رییس کنونی این سازمان گفته است: حقیر هنگامی که در شورای نگهبان بودم، وقتی قانون ثبت احوال تنظیم می‏‌شد اصرار داشتم تا چند مطلب درست باشد و به لطف خدا درست شد؛ یکی از آنها، موضوع تاریخ قمری بود که ثبت آن در شناسنامه‌ها الزامی شود و دلایل شرعی آن را هم گفتم و مطلب دیگر راجع به ذکر سیادت سادات گرامی در شناسنامه بود که الحمدلله این مطالب تصویب شد و الان برکات این دو کار معلوم است.

آیت‌الله‌العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با رییس سازمان ثبت احوال کشور درباره نقش خود در تنظیم قانون ثبت احوال سخن گفته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.