قرائتی و دلیل قرآنی حرمت قمه‌زنی

محسن قرائتی می‌گوید که توانسته با تمسک به یک آیه قرآن، گروهی از قمه‌زنان را از ادامه قمه‌زنی بازدارد.

در حالی که قمه‌زنی همچنان به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین گونه‌های عزاداری، مورد اختلاف فقها و شیعیان قرار دارد و هر ساله موجب بروز تنش‌هایی در جوامع شیعی می‌شود، محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز و مشهورترین روحانی رسانه‌ای جمهوری اسلامی در اظهارنظر تازه خود در جمع ائمه جماعات سازمان تأمین اجتماعی گفته که با استفاده از آیه 104 سوره بقره توانسته گروهی از قمه‌زنان را از ادامه قمه‌زنی منصرف کند.

این کارشناس مذهبی صدا و سیما چنین گفته است: «استاندار یکی از استان‌ها که امروز جایگاه ویژه‌ای در دولت دارد جلسه‌ای را برگزار کرده بود و به این نتیجه رسیده بودند که قمه‌زنان را با قرآن و حدیث اقناع کنند. بنده را برای گفت‌وگو با هیأتی‌های آن شهرستان دعوت کردند و به جلسه که رفتم گفتند قرائتی تو را قبول داریم، اما قمه را از ما نگیر حتی اگر کار غلطی است! در این جلسه به آنها گفتم قرآن را قبول دارید که پاسخ مثبت دادند. برای آنها ابتدای آیه‌ای را خواندم که براساس آن، مسلمانان مفهوم «مراعات کردن پیامبر را بر روی منبر» برداشت می‌کردند و یهودی‌ها این مفهوم را که «پیامبر مستمعان خود را خر می‌کند»؛ که خداوند برای سوژه ندادن به یهودیان، کلمه «انظرنا» را می‌آورد که به معنای شنیدن انذار است. بعد از قرائت این آیه به آنها گفتم قمه‌ای که شما می‌زنید از روی عشق به امام حسین(ع) است، اما دشمنان می‌گویند شیعیان بیماری روانی دارند که به خود قمه می‌زنند و خودزنی می‌کنند. چرا باید کاری را انجام دهیم که به دشمن سوژه دهد و گونه دیگری عمل نکنیم. پس از شنیدن این مسأله، آنها پذیرفتند که قمه نزنند.»

آقای قرائتی از جمله کسانی است که در دهه‌های گذشته به همراه گروهی از نویسندگان حوزوی و تحت نظارت آیت‌الله مکارم شیرازی تفسیر نمونه را تألیف کردند. آقای مکارم شیرازی در ترجمه آیه 104 سوره بقره که آقای قرائتی برای حرمت قمه‌زنی به آن تمسک کرده، این‌گونه آورده است: «ای افراد با ایمان! (هنگامی که از پیغمبر تقاضای مهلت برای درک آیات قرآن می‏کنید) نگویید «راعنا» بلکه بگویید «انظرنا» (زیرا کلمه اول هم به معنایی "ما را مهلت بده" و هم به معنای "ما را تحمیق کن" است و دستاویزی برای دشمنان به شمار می‌رود) و آنچه به شما دستور داده می‌شود بشنوید و برای کافران (و استهزاء کنندگان) عذاب دردناکی است.»

در محرم امسال، علاوه بر قمه‌زنی، برهنه شدن هنگام سینه‌زنی نیز موجب بروز پاره‌ای اختلافات در هیئات مذهبی شد. همچنین اصرار بر قمه‌زنی از مهم‌ترین دلایل تنش میان مقلدان آیت‌الله سید صادق شیرازی با منتقدان و مخالفان قمه‌زنی است.

محسن قرائتی می‌گوید که توانسته با تمسک به یک آیه قرآن، گروهی از قمه‌زنان را از ادامه قمه‌زنی بازدارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.