ناسیونالیسم مسیحی چقدر خطرناک است؟ مستندی درباره حمله به کنگره امریکا در ۲۰۲۱

مستند ” نیت بد” به تاریخچه گروهی ناسیونال مسیحی می‌پردازد که به بهانه دین تلاش می‌کنند سیاست را تحت تأثیر قرار دهند و آن را فاسد کنند. این مستند درباره ظهور ناسیونالیسم مسیحی در ایالات متحده است.

مستند نیت بد(Bad Faith) نشان می‌دهد که چگونه ناسیونالیسم مسیحی در امریکا به یک جنبش سیاسی تبدیل می‌شود و چگونه این جنبش با مفاهیم دموکراسی و ارزش‌های غیرمسیحی در تضاد است. از طرفی، این مستند به وضوح نشان می‌دهد که چگونه اعتقادات مذهبی و ملی‌گرایی می‌توانند به شکل‌گیری جریان‌های سیاسی خاص منجر شود و چگونه این جریان‌ها به تحولات ناپسند و خشونت آمیز می‌انجامد.

نیت بد مستند جدیدی در مورد ظهور ناسیونالیسم مسیحی در ایالات متحده، با صحنه هرج و مرج و طوفان به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ آغاز می‌شود. صحنه‌ای که با پرچم‌های چهره ترامپ، پرچم‌های آمریکا، نمادهای شبه نظامیان و بنرهای متعددی با صلیب های مسیحی آمیخته شده‌ است. در حالیکه روی پله‌های کنگره، تابلوی “عیسی نجات می‌دهد” به چشم می‌خورد.

همانطور که مستند نشان می‌دهد،  حرکت برای لغو انتخابات سال ۲۰۲۰ در حمایت از دونالد ترامپ، از یک جریان باور خاص در آمریکا به عنوان یک ملت بنیادگرای مسیحی، ایده جدایی کلیسا از دولت را نادیده می‌گیرد و آن را به دور می‌اندازد. در واقع، نیت بد ادعا می‌کند ملی‌گرایی مسیحی حرکتی سیاسی برای شکل دادن به ایالات متحده بر اساس تفسیری خاص از مسیحیت انجیلی است، حال این موضوع یا از طریق رأی انجام می‌شود یا اخیراً، از طریق اجبار؛ قدرتی پشت صحنه در تلاش برای دزدیدن فرآیند دموکراتیک انتخابات سه سال پیش امریکا بود.

جنبشی مسیحی برای امریکا

جنبش برای براندازی انتخابات ۲۰۲۰ در حمایت از دونالد ترامپ، همان‌طور که مستند تاکید می کند، از یک نوع اعتقاد خاص به آمریکا به عنوان یک ملت اساسا مسیحی، جدایی ناپذیر از کلیسا و دولت حمایت می‌کند. در واقع، همان‌طور که ایمان بد استدلال می کند، ناسیونالیسم مسیحی یک جنبش سیاسی است که به دنبال شکل دادن به ایالات متحده بر اساس تفسیر خاصی از مسیحیت انجیلی، با انتخاب یا زور، است.

آیا در دوران معاصر، جنگ‌های ناسیونالیستی جایگزین جنگ بر سر «منابع» و «دین» شده است؟

با نگاهی به نیم قرن اعتقاد، سازماندهی و اقدام ناسیونالیستی مسیحی، رویدادهای ۶ ژانویه دیگر تکان دهنده به نظر نمی‌رسد، بلکه نقطه منطقی آرمان‌های ضد دموکراتیک بود. اوجلاکی، کارگردان مستند، گفت: “شما نمی دانید که وقتی آنها در مورد بازسازی ملکوت خدا بر روی زمین صحبت می کنند، در مورد چیزی معنوی صحبت نمی‌کنند. آنها از تخریب دموکراسی صحبت می‌کنند تا خدا یعنی خودشان حکومت کنند. و به همین دلیل، من آن را توطئه‌ای می‌نامم که در روز روشن انجام شده است.”

ملت مسیحی امریکا

اگرچه ناسیونالیست‌های مسیحی به سرعت به پدران بنیان‌گذار استناد می‌کنند که به ادعای آنها توسط یک خدای مسیحی هدایت شدند، شکل مدرن این باور فکری ریشه در دهه ۱۹۷۰ دارد، زمانی که پل ویریچ، سازمان‌دهنده سیاسی جمهوری‌خواه، کلیسای انجیلی و واعظان تلویزیونی مانند جری فالول را با حزب جمهوری‌خواه حامی سیاست حزبی مخالف تبعیض نژادی، در قالب گروهی سیاسی به نام اکثریت اخلاقی متحد کرد. البته این‌طور نیست که مسیحیان انجیلی سیاسی نبودند. همانطور که فیلم به روایت پیتر کایوت اشاره می کند، ایده آمریکا به عنوان یک ملت مسیحی سفیدپوست زیر مجموعه کو کلوکس کلان بود که در اوج خود در سال ۱۹۲۴ هشت میلیون عضو داشت و اکثریت آنها مسیحیان انجیلی بودند.

به گفته اوجلاکی: “این فیلم ریشه‌های چند دهه جنبش را با اصول در حال تحول آن در کنار هم قرار می‌دهد: اینکه آمریکا به عنوان یک ملت مسیحی، برای مسیحیان و توسط مسیحیان تأسیس شده است. حفظ چنین حالتی یک مبارزه عادلانه و مورد تایید الهی است و تاکتیکهای ضد دموکراتیک یا خشونت آمیز باید به نام خدا به کار گرفته شود. در نتیجه، در سال‌های اخیر، دونالد ترامپ، یک متقلب با رسوایی‌های شخصیتی زیاد، اگر نگوییم یک مسیحی واقعی، بلکه یک شخصیت “شاه کوروش” مورد تأیید الهی است که برای برهم زدن نظم سکولار فرستاده شده است.”

درباره انتخابابات 2024 امریکا نیز این مطلب را ببینید!

 

پیوند به این مطلب در سایت گاردین

منبع گاردین
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.