تهران زدایی فرهنگی ضروری است

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تهران‌زدایی فرهنگی و اقتصادی ضروری است و باید از تمرکز در پایتخت در حوزه فرهنگ پرهیز شود.

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز با اشاره به فرهنگ غنی و شرف‌ساز و خاطره‌برانگیز آذربایجان و تبریز اظهار کرد: تبریز و آذربایجان دژ محکم ایران در مقابل نگاه تجاوزگرانه بیگانگان بوده و همواره نقطه اوج جنبش‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران بوده و هست. در اتفاقات مهم تاریخی ایران نقش آذربایجان و تبریز نقش بی‌مانند و تک بوده است.

 

او ادامه داد: سهم آذربایجان در پاسداشت ادب فارسی ایران نقش بی‌بدیلی است و در حوزه محافظت معرفتی و دینی ایران و جهان اسلام نقش پررنگی دارد.

 

صالحی افزود: تبریز همواره کانون پرورش مرجعیت دینی بوده و در حوزه محافظت از تفکر دینی نیز سهم بسیار بالایی داشته است.

 

او با اشاره به بزرگواری علامه‌های تبریزی چون علامه طباطبایی، گفت: آذربایجان در حوزه عرفان و سلوک شرعی در صد سال اخیر پرچم‌دار بوده است.

 

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تبریز پایگاه کتاب است و بعد از شهر تهران بزرگترین نمایشگاه کتاب در این شهر برگزار می‌شود که همواره با استقبال خوبی همراه می‌شود، بنابراین باید در برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، در خور شأن مردم تبریز تلاش شود.

 

صالحی در پایان با اشاره به اینکه باید فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه بیشتر رواج یابد، گفت: هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد و فرهنگ مکتوب هیچ‌گاه جایگزینی ندارد زیرا شاخص‌های تمدن‌سازی با کتاب تعریف می‌شود.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تهران‌زدایی فرهنگی و اقتصادی ضروری است و باید از تمرکز در پایتخت در حوزه فرهنگ پرهیز شود.معاون فرهنگی وزیر ارشاد:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.