آمریکا هنوز جامعه‌ای دین‌دار است

این تحقیق طی 4 روز در ماه مِی و بر اساس پاسخ‌های 1028 فرد، با انتخاب تصادفی، از میان همه ایالت‌های مختلف ایالات متحده انجام شده است.

دین آنلاین/ محسن اردکانی: پاسخ جامعه امریکا به این سوال چگونه خواهد بود: «آیا معتقدید دین می تواند به همه یا بیشتر مسائل امروز جواب بدهد؟ یا دین عمدتاً از مدافتاده و کهنه است؟» موسسه گالوپ در اواخر خرداد 93 (16 جون 2014) گزارش نظرسنجی خود در این باره را منتشر کرد.

 

بنا به نتیجه این نظرسنجی، 57 درصد بر آن شدند که دین جوابگوی مسائل روز خواهد بود. اما حدود 30 درصد طرف دیگر را گرفتند. در این میان، 13 درصد قائل به هیچ یک از طرفین نبودند. 

 

این تحقیق طی 4 روز در ماه مِی و بر اساس پاسخ‌های 1028 فرد، با انتخاب تصادفی، از میان همه ایالت‌های مختلف ایالات متحده انجام شده است. همه این افراد 18 سال یا بیشتر داشته‌اند. در جدول زیر، علاوه بر آمارهای مربوط به نظرسنجی اخیر، یافته‌های تازه با یافته‌های پیشین (در دهه‌های هفتاد و هشتاد و پس از آن) مقایسه شده‌اند. در گزارش این موسسه، قائلان به جوابگویی دین در جامعه آمریکا رو به کاهش نشان داده می‌شود.

 

در این گزارش، جزئیات دیگری هم جلب نظر می‌کند. برای مثال، از میان زن‌ها 62 درصد قائل به پاسخگویی بودند، 26 درصد قائل به از دور خارج شدن دین، و 13 درصد پاسخی دیگر دادند یا جوابی ارائه نکردند. در حالی که از میان مردها، درصدها به ترتیب 52، 34 و 14 بوده است. به بیان روشن، به نظر می‌رسد در آمریکا زن‌ها به دین نگاه خوشبینانه‌تری دارند.

 

از جهت سنی نیز تفاوتی در پاسخ‌ها دیده می‌شود. در میان 18-29 ساله‌ها 48 درصد به سود جوابگویی دین پاسخ داده‌اند، این رصد در 30-49 ساله‌ها به 58 درصد و در 50-64 ساله‌ها به 60 می‌رسد، در حالی که در افراد بالای 65 سال 62 درصد چنین جوابی داده‌اند.

 

در گزارش نظرسنجی این نتیجه گرفته شده است که در چهل ساله اخیر کفه کسانی که قائل به پاسخگویی دین نیستند رو به افزایش بوده و از 7 درصد در سال 1957 به 30 درصد در سال 2014 رسیده است. با این حال، بیشتر مردم آمریکا دینی هستند و جامعه آمریکا را می‌توان جامعه‌ای دینی دانست.

 

با این همه، آمار همه چیز نیست. از طرفی بایستی کیفیت این تحقیق و ملاحظات روش‌شناختی آن را بررسید. به علاوه، گام بعدی تحلیلی است که از این آمار یا ناظر به آن به دست می‌آید. برای مثال، درباره تفاوت‌ها پاسخ‌ها در افراد سنین مختلف، می‌توان دو تحلیل ارائه داد: (1) اینکه به مرور نگاه بدبینانه به دین را ترک کرده و با دین از در آشتی در می‌آیند؛ یا (2) اینکه نسل جدیدتر در آمریکا خوشبینی کمتری به دین دارد و معتقدان به توان پاسخگویی دین به مسائل روز از میان نسل قدیمی‌تری هستند. کدام تحلیل پذیرفتنی است؟ جا برای تأمل درباب این سوال و مسائلی از این دست باز است.

 
این تحقیق طی 4 روز در ماه مِی و بر اساس پاسخ‌های 1028 فرد، با انتخاب تصادفی، از میان همه ایالت‌های مختلف ایالات متحده انجام شده است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. اویس

    سلام
    لطفا پی دی اف مقاله رو قرار بدین

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.