کنسرت‏های یوسف اسلام در امریکا

به رغم جو منفی ایالات متحده به سبب رخدادهای اخیر و درگیری‏ها با داعش، یوسف اسلام دین خود را در استقبال مردم دخیل نمی‏ داند.

دین آنلاین/ محسن اردکانی: کت استیونز (1948 –     ) خواننده، ترانه‏سرا و نوازنده مشهوری بود که قطعه «قطار صلح» (از آلبومی منتشره در 1971) از میان آثارش بسیار دیده و پسندیده شد. از آن پس کارهای او بیش از پیش مورد توجه بود. بعد از چند آلبوم موفق، در دسامبر 1977 مسلمان شد و نام «یوسف اسلام» را برگزید. پس از این، در کنار موسیقی، فعالیت‏های دیگری هم داشت و کتاب‏هایی هم نوشت، از جمله «دعاهای آخرین پیامبر»، «زندگی آخرین پیامبر» و کتاب آخر او «چرا هنوز با خود گیتاری دارم».

 

بنابر سایت شخصی رسمی او، در 1968 فشار تورهای موسیقی و حواشی زندگی به عنوان خواننده‏ای مشهور وی را روانه بیمارستان کرد و چند ماهی بستری بوده است. این دوره باعث شد درباره حیات معنوی خود تأمل کند. در 1975 نیز هنگام شنا در اقیانوس آرام دچار سانحه‏ای شد. مدت کوتاهی پس از این سانحه با قرآن آشنا شد و در 1977 اسلام آورد. از آن زمان، او ازدواج کرد، فرزنددار شد و به امور خیریه و آموزش روی آورد. بعد 11 سپتامبر 2011، او دوباره به اجرای قطعه «قطار صلح» پرداخت و به مرور فعالیت‏هایش در عرصه صلح بیشی گرفت.

 

بعد از توقف در سال 1978، در سال 2006 از نو فعالیت جدی در موسیقی را شروع کرد و همان سال آلبومی منتشر کرد. روی کاور آلبوم، نام او «یوسف» بود و قید شده بود: «کت استیونز سابق». در گفتگویی با بیلبورد مگزین، از او درباره این دو نکته پرسیدند: چرا روی کاور نام کامل «یوسف اسلام» است و منظورش از «سابق» چیست. پاسخ او این بود که «اسلام» را نباید تکراری و شعاری کرد، افزون بر اینکه اسم کوچک موجب صمیمیت بیشتر است. درباره نام «سابق» هم گفت صرفاً برای آنکه بسیاری او را بدان نام می‏شناسند از این تعبیر استفاده شده است وگرنه از آن بیزاری ندارد و این اسم هم بخشی از تاریخ اوست. در حال حاضر، در بالای سایت او نامش «کت استیونز» است و روی آن «یوسف» نوشته شده است. اما در متن زندگی‏نامه‏اش از او به «یوسف» یاد می‏شود.

 

در 2009، 2010 و 2011 نیز سه آلبوم دیگر از او روانه بازار شد. با این حال، مدت‏هاست که فعالیت‏های موسیقی‏اش خارج از ایالات متحده امریکا بوده است. اینک، در حالی که آلبوم 2014 او بناست در 27 اکتبر عرضه شود، در شرف شروع توری قرار دارد، شامل شصت کنسرت در در شصت شهر امریکا.

 

در 16 سپتامبر، دیوید بادر در هافینگتون پست خبر تور امریکا را منعکس کرد و توضیح داد بعد از 1976 این نخستین تور او در این کشور است. عنوان تور «قطار صلح … با تأخیر» است و او علت این برنامه را درخواست‏های متعدد مردم دانسته، به نحوی که «احساس وظیفه» کرده است.

 

بر اساس این گزارش، به رغم جو منفی ایالات متحده به سبب رخدادهای اخیر و درگیری‏ها با داعش، یوسف اسلام دین خود را در استقبال مردم دخیل نمی‏داند. با این حال، او می‏گوید: «موجب نگرانی من است که بسیاری از آنچه مردم درباره اسلام باور دارند، یکسره متفاوت از دینی است که ما می‏شناسیم. از بخت خوبم بوده که اسلام را پیش از آنکه به سرتیتر خبرها تبدیل شود شناختم.»

 
به رغم جو منفی ایالات متحده به سبب رخدادهای اخیر و درگیری‏ها با داعش، یوسف اسلام دین خود را در استقبال مردم دخیل نمی‏ داند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.