تبلیغات اسلام هراسانه در امریکا

تبلیغات اسلام هراسانه در امریکا

گاردین/ ترجمه حسین کیوانفر: پاملا گلر، وبلاگ­نویس جنجالی، مبلغ صدهزار دلار را برای تبلیغات محیطی در اتوبوس­ها و ایستگاه­های متروی نیویورک هزینه کرده و پیام­ها و تصاویری را منتشر نموده که یکی از آنها مربوط به جیمز فولی است؛ خبرنگاری که در ماه اگوست به دست داعش، گردن زده شد.

 

طرفداران گلر هم که جمعیت پیشگامان دفاع از آزادی آمریکایی را تشکیل داده­اند، کمپینی راه انداخته‌اند و شش پوستر را که شامل عکس فولی است منتشر کرده‌اند. همه پوسترها حامل پیام­های ضد اسلامی است. در یکی از آنها تصویری از آدولف هیتلر نیزدیده می­شود.

 

این نخستین بار نیست که گروه گلر دست به انتشار چنین پوسترهایی  در متروی نیویورک می­زند. در سال 2012 نیز گروه وی دست به چنین کاری زده بود.

 

این پوسترها در دو ایستگاه مترو و صدها اتوبوس موسوم به ام تی ای که بخش عظیمی از حمل و نقل عمومی نیویورک را بر عهده دارد و نوعی شرکت نیمه خصوصی است، پخش شده­اند.   

در سال 2012، بعد از اینکه این شرکت به گلر برای تبلیغات محیطی مجوز نداد، دادگاهی این پوسترها را سیاسی دانست و نخستین اصلاحیه را در مورد آنها اعمال کرد. کوین اورتیز معاون ارتباطات خارجی شرکت می­گوید: « ما همه تبلیغات را بررسی می‌کنیم. اما قوانینی وجود دارد و ما اختیارات زیادی نداریم. »

 

مونا التاهاوی نویسنده مصری- امریکایی بعد از اینکه بر روی این پوسترها اسپری رنگ پاشید متهم به «شرارت مجرمانه» شد. در این  میان چهار نفر نیز به خاطر خراب کردن پوسترها بازداشت شدند.

 

لیندا سارسور که مدیر اجرایی انجمن عرب- امریکا در نیویورک است، اذعان می­کند که او کاملاً به حقوق گلر برای بیان آزادانه افکارش احترام می­گزارد، اما اشاره می ­کند که جرایم ضد اسلامی در یک سال گذشته 143 درصد رشد یافته است. خود سارسور را نیز در سپتامبر جاری، مردی در نیویورک تهدید کرد؛ آن مرد به او گفت سرش را می‌برد.

 

سارسور می گوید: «در اینجا پرسش این است که چگونه می­توان نتایج چنین آگهی­هایی را ارزیابی کرد. ما از مردمی که اطراف ما هستند و در انتظارند تا نفرت خود را از مسلمانان، عملی کنند غافلیم. به نظرم ما به تبلیغاتی که در سطح شهر نیویورک تلاش دارند تا اسلام و داعش را به هم ربط دهند نیاز نداریم.»

 

از هنگامی که مشاجره پیرامون کمپین پوستر گلر شکل گرفت، شرکت ام تی ای در معیارهای خود در زمینه تبلیغات، بازبینی انجام داد. اکنون، هر آگهی که دربردارنده دیدگاه­های سیاسی است باید با این کلمات همراه شود «این آگهی توسط [نام حام مالی] سفارش داده شده است. نمایش این آگهی به معنای تأیید این نطرات توسط ام تی ای نیست. »

 

اوان برنشتاین که مدیر منطقه­ای ای دی ال، انجمن ضد هتک حرمت، در نیویورک است، می­گوید: «پاملا گلر در هنگام نقد اسلام بارها به سوی نژادپرستی لغزیده است. در این مورد خاص ـ پخش آگهی­ها ـ او نباید خود را در چنین موضعی قرار دهد.»

 

ام تی ای اعلام کرد که پنجمین پوستری که گروه گلر ارسال کرده، توسط بخش امنیت شرکت رد شده است؛ به این دلیل که «به طور بالقوه و به شکل خطرناکی تحریک خشونت می­کند.»

 

بر طبق قوانین جدیدی که پس از کمپین 2012 گلر تصویب شد، شرکت اختیارات وسیعی در مورد رد آگهی­ها پیدا کرده است.

 

آدام لیزبرگ، سخنگوی ام تی ای، دخالت هر نوع قضاوت ارزشی را رد کرد: « ما این تصمیمات را به شیوه بی­طرفانه­ای اتخاذ کردیم. » و در ادامه گفت: « ما به دقت معیارهای تبلیغاتی خود را با توجه به اصلاحیه خود تعیین کرده­ایم.»

 

او البته اضافه کرد که شرکت هنوز از مخالفت­های قانونی و حقوقی گلر  آگاهی پیدا نکرده است.
تبلیغات اسلام هراسانه در امریکا

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. سلام

    ظاهرا ما با غربی ها در این مسئله مشترکیم اونا از ما می ترسندو ما از اونا. غرب هراسی در برابر اسلام هراسی،‌ایران هراسی

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.