تاکید آیت‌الله سیستانی بر اهمیت همزیستی مسالمت‌آمیز در دیدار نماینده سازمان ملل

در دیدار و گفت‌وگوی رئیس هیئت سازمان ملل در عراق (یونامی) با آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان بر اهمیت ترویج فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز و لزوم احترام بین گروه‌ها و گرایش‌های فکری متفاوت تاکید کرد.

به گزارش شبکه سومریه نیوز، منابع رسانه‌ای عراق از دیدار و گفت‌وگوی رئیس هیئت سازمان ملل در عراق (یونامی) با آیت‌الله سیستانی خبر دادند. جنین پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با آیت‌الله العظمی سیستانی در نجف اشرف، تأکید کرد که در این دیدار بر اهمیت حکمت و عقلانیت مرجعیت عالی شیعه و حمایت وی از هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بررسی شد.

پلاسخارت دیدارش با آیت‌الله سیستانی را یک “اتفاق بزرگ” ارزیابی کرد و گفت که پیام مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق همزیستی مسالمت‌آمیز میان تمامی اجزای جامعه عراق بود.

وی همچنین اعلام کرد که در دیدار او با آیت‌الله سیستانی به مسائل سیاسی پرداخته نشده است.

نماینده سازمان ملل در ادامه تاکید کرد: دیدار ما با آقای سیستانی از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است.

میگل موراتینوس، نماینده عالی سازمان ملل در امور ائتلاف تمدن‌ها نیز در این دیدار حضور داشت.

موراتینوس درباره این دیدار گفت: سلام دبیرکل سازمان ملل متحد و پاپ فرانسیس را به آقای سیستانی ابلاغ کردیم و تاکید کردیم که سازمان ملل متحد از آشتی ملی و حفاظت از تمدن‌ها در عراق حمایت می‌کند.

دفتر آیت‌الله سیستانی نیز در بیانیه‌ای درباره این دیدار نوشت که مرجع عالیقدر شیعیان عراق بر اهمیت افزایش تلاش‌ها به منظور ترویج فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز، نفی خشونت و نفرت و ایجاد ارزش‌های دوستی مبتنی بر توجه به حقوق و احترام متقابل میان پیروان ادیان مختلف و گرایش‌های فکری تاکید کردند.

ایشان افزودند: فجایعی که بسیاری از مردم و گروه‌های قومی و اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان متحمل می‌شوند در نتیجه آزار و اذیت فکری و مذهبی، سرکوب آزادی‌های اولیه و نبود عدالت اجتماعی اتفاق می‌افتند که در ظهور برخی جنبش‌های افراطی مؤثر هستند؛ جنبش‌هایی که از خشونت کور علیه غیرنظامیان بی‌دفاع استفاده می‌کنند و به مراکز مذهبی و اماکن باستانی دیگران که از نظر فکر یا عقیده با این جنبش‌ها متفاوت هستند، حمله می‌کنند.
منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.