صالحی: تا من هستم فشارها بر تصمیم‌گیری‌ها تاثیر نخواهد داشت

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی به مناسبت هفته دولت در یک نشست خبری حضور یافت که بر خلاف نشستهای گذشته، در این نشست خبرنگاران برخی خبرگزاری ها تمایل خود را به حاشیه های فرهنگی با پرسشهایی از حاشیه های مدیریت امور فرهنگی بیش از پیش نشان می دادند.

طرح پرسشهایی درباره علت صدور مجوز برخی کتاب‌ها، بیان نقطه نظرات درباره اختلاف پیش آمده بین مدیرعامل موسسه خانه کتاب و مدیر دفتر کتاب، سیاست معاونت فرهنگی در برابر فشارهای وارد آمده به این معاونت از بیرون و … از جمله موضوعاتی بود که نشان داد از این پس بسیاری از خبرگزاری ها تمایل دارند وارد حاشیه سازی درباره مهمترین مدیریت امور فرهنگی کشور شوند. این در حالی است که سیدعباس صالحی در گفتگویی که پیش تر با ایسنا انجام داده بود خود را پیگیری برآوردن دغدغه های رهبری در مسائل فرهنگی دانسته بود.

 

در همین راستا، معاون فرهنگی وزیر ارشاد در پاسخ به این پرسش که آیا فشارهای وارد آمده از سوی افراطیون در سیاست‌ها و تصمیم‌های معاونت فرهنگی تاثیر خواهد داشت یا خیر؟ گفت: «تا زمانی که من هستم، فشارها تاثیری نخواهد نگذاشت.»

 

وی سپس گفت: من از روزی که به معاونت فرهنگی آمده‌ام، همواره از رسانه‌ها درخواست داشتم تا تلاش کنند بحث نشر و کتاب وارد حاشیه‌ها نشود. وقتی ما این همه مساله در حوزه نشر و در واقع مسائل بسیار مهم در این زمینه داریم، یقینا بحث‌های حاشیه‌ای می‌تواند در این بخش اخلال ایجاد کند.»

 

او در آغاز سخنانش گفت که معاونت فرهنگی رسانه‌ها را مزاحم نمی‌داند بلکه آن‌ها را به عنوان ناظر چهارم تلقی می‌کند. او همچنین رویکرد معاونت فرهنگی را توجه به عدالت فرهنگی دانست و افزود: «در این راستا با امضای تفاهمنامه با استان‌ها حدود 16 میلیارد تومان به آنها اختصاص پیدا کرده است. توجه به حوزه فارسی‌زبان، امضای تفاهمنامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات و یونسکو از دیگر اقدامات ما در این زمینه بوده است.»

 

در این نشست سیدعباس صالحی گزارش عملکرد خود در یک سال اخیر را با 11 رویکرد عنوان کرد که کاهش زمان صدور مجوز و بازنگری در برخی جوایز جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها از آن جمله بود.

 

صالحی در ادامه این نشست درباره نیازهای نشر گفت: باید چند سامانه در حوزه نشر تاسیس شود، سامانه مجوز کتاب، سامانه توزیع و سامانه چاپ که امیدواریم تا سال آینده راه‌اندازی شود.

 

معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره زمان صدور مجوز کتاب نیز گفت: ملتزم خواهیم بود فرایند بررسی کتاب حداقل 2 ماهه باشد. التزام ما بر بررسی یک‌ماهه است اما با مجوز خاص حداکثر طی دو ماه بررسی‌ها انجام می‌شود و کتاب‌ها بیش از این بلاتکلیف نخواهد بود.

 

سیاست‌های صدور مجوز کتاب دیگر بحثی بود که صالحی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس به آن پرداخت. این خبرنگار از صالحی پرسید: «این روزها شاهدیم کتاب‌های نویسندگان ضدانقلابی چون رضا براهنی و آثار پیرامون اسماعیل خوئی منتشر شده، استدلال شما این است که ما به کتاب نگاه می‌کنیم تا شخص، درحالیکه این استدلال درستی نیست، از سوی دیگر نیز اخباری بر مقاومت ارشاد در برابر چاپ کتاب آقای میرکاظمی (وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد) درباره «کرسنت» شنیده می‌شود، استدلال وزارت ارشاد برای انتشار کتاب خوئی و براهنی و توضیح شما برای مقاومت در برابر کتاب آقای میرکاظمی با موضوع کرسنت چیست؟»

 

شجاعی صائین مدیر اداره کتاب نیز در این باره گفت: «استنباط ما مبنی بر نص قانون است و فکر می‌کنیم قانون نگاه به متن دارد ضمن اینکه این روزها دیدگا‌ه‌هایی در برخی دیدگاه‌ها پیرامون این رسانه‌ها دیده می‌شود ما نیز این دیدگاه‌ها را به هیأت نظارت و نشر ارائه می‌کنیم اگر تایید کردند و رویه درست بود که هیچ اما اگر دیدگاه متفاوتی ارائه شده باید بررسی شود و در نهایت اطلاع‌رسانی شود.»

 

او همچنین درباره کتاب میرکاظمی گفت: « ما از اداره کتاب برای کتاب آقای میرکاظمی هنوز ابلاغی نکرده‌ایم ضمن اینکه این کتاب به وزارت ارشاد ارائه شده است.»

 

در ادامه، سیدعباس صالحی نیز گفت: «کتابی که از آن یاد کردید پیرامون کتاب (اسماعیل)خوئی است نکته دیگر اینکه نسبت به این مسئله یقین داشته‌ایم که بر اساس متنی که در ضوابط آمده و با نگاه به محتوا کتاب بررسی می‌شود. ما کاری به نویسنده نداریم بلکه با توجه به فهم از ضوابط نشر می‌خواهیم به مُر قانون عمل کنیم چرا که باید بدانید قانون بد بهتر از بی‌قانونی است ولی احتیاج به تشویق آن داریم و فهم از ضوابط نشر تا الان این بوده که محتوا را بنگریم.»

 

او ادامه داد: «برخی‌ها می‌گویند باید به مولد هم نگاه کنیم و ما این بحث و فهم را به هیأت نظارت ارجاع می‌دهیم چون ساختار قانونی بهترین فصل الخطاب است و نباید بحث‌ها را به سمت لجاجت برد.»

 

معاون فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: «اگر نظر، همین نظر اداره کتاب بود رویه ادامه می‌یابد اما اگر مخالف بود ما تمکین می‌کنیم در این مسیر نه لجاجت و نه پیش‌داوری خواهیم کرد چرا که بحث قانون و فهم آن مهم است.»

 

او در پایان خاطرنشان کرد: «اگر این فهم تأیید شد، ادامه می‌یابد و اگر ابطال شد، نگاه جدید مبنی خواهد بود.»

 

صالحی همچنین در پاسخ به سئوالی پیرامون اینکه برخی‌ها زمانی از شما پیرامون عدم مجوز به کتاب آقای دولت‌آبادی سؤال می‌کردند، اما امروز از اینکه برخی آثار مجوز داده‌اید، سؤال می‌کنند آیا این فشارها در تصمیم‌گیری شما تأثیر دارد، گفت: تا وقتی من باشم این فشارها تأثیر نخواهد داشت.

 
سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی به مناسبت هفته دولت در یک نشست خبری حضور یافت که بر خلاف نشستهای گذشته، در این نشست خبرنگاران برخی خبرگزاری ها تمایل خود را به حاشیه های فرهنگی با پرسشهایی از حاشیه های مدیریت امور فرهنگی بیش از پیش نشان می دادند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.